Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

25 marca

Deň zápasu za ľudské práva

Viaže sa k sviečkovej manifestácii v Bratislave z roku 1988. V roku 1993 bol vyhlásený za Pamätný deň SR.


Meniny má Marián

Viac

Mužské meno Marián má latinský pôvod a jeho význam je "patriaci rímskemu rodu Mariovcov". Nositeľov tohto pomerne obľúbeného mena oslovujeme napríklad Maroš, Maroško, Majko.
Mariánovia, ktorí oslavujú meniny 25. marca, očakávajú veľa dôkazov lásky a oddanosti, no odpovedajú na ne dosť rezervovane. Ľahko strácajú odvahu, najmä keď sa dostaví neúspech, a niekedy sa správajú zatrpknuto. Sú vášniví, ich inteligencia je prenikavá, presná a rýchla.
Sú veľmi životaschopní. Mali by jesť veľa surovej zeleniny, kuracieho mäsa a rýb, aby sa udržali dlho v kondícii.
Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastné farby sú fialová a červená. Ochranné rastliny púpava, chmeľ, ochranné kamene diamant a jaspis.


Pranostika na dnes

Aké Zvestovanie Božej Matky, také Veľkonočné sviatky.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 25. marca
1942

Narodil sa v Niedzici (dnes Poľsko) populárny divadelný, filmový (napr. Adela jěště nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech, Medená veža, Tisícročná včela, Noční jazdci) a muzikálový (napr. Na skle maľované) herec MICHAL DOČOLOMANSKÝ, člen činohry SND. Zomrel 26.8.2008

1991

Zomrel v Bratislave filmový a televízny herec, vysokoškolský pedagóg a divadelný režisér MILOŠ PIETOR, prekladateľ anglosaskej drámy a bývalý riaditeľ SND v Bratislave. Narodil sa 3.2.1933.

Slovenské udalosti 25. marca
1919

Vavro Šrobár vyhlásil na Slovensku stanné právo v súvislosti so vznikom boľševickej Maďarskej republiky rád.

1939

Maďarské lietadlá bombardovali letisko a civilné ciele v Spišskej Novej Vsi. Pri nálete zahynulo 13 vojakov a civilistov. Poškodené boli na zemi dve lietadlá B-534, tri AP-32 a po jednom lietadle Š-328 a B-71.

1942

Z Popradu bol vypravený prvý transport Židov do nacistického koncentračného tábora v Osvienčime. Začali sa deportácie slovenských Židov.

1945

Červenou armádou a rumunskými vojakmi boli oslobodené Banská Bystrica a Podbrezová.

1988

V Bratislave na Hviezdoslavovom námestí sa uskutočnila tzv. sviečková manifestácia, na podporu náboženskej slobody a rešpektovania ľudských práv. Proti manifestácii zasiahla polícia, ktorá použila aj vodné delá. V roku 1993 bol tento deň vyhlásený za Pamätný deň SR - Deň zápasu za ľudské práva.

1999

V Dunajskej Strede sa odohrala najväčšia masová vražda v kriminálnom podsvetí Slovenska. V bare Fontána bolo postrieľaných 10 členov kriminálnej skupiny, vrátane šéfa dunajskostredského podsvetia.

2009

V Žiarskej doline (Západné Tatry) spadla najväčšia lavína, aká doteraz spadla na Slovensku.

Svetové osobnosti 25. marca
1881

Narodil sa maďarský hudobný skladateľ, zberateľ ľudových piesní a klavirista BÉLA BARTÓK, ktorý spojil hudbu východu a západu. Ľudovú a starú hudbu kombinoval modernistickými postupmi, z čoho vznikali unikátne hudobné diela. Jeho tvorba sa skladá z niekoľkých sláčikových kvartet, klavírnych koncertov alebo baletu Zázračný mandarín či opery Hrad kniežaťa Modrofúza. Zomrel 26.9.1945.

1908

Narodil sa britský filmový režisér, producent a scenárista DAVID LEAN. Medzi jeho najznámejšie filmy patria: Most cez rieku Kwai, Lawrence z Arábie, Doktor Živago. Zomrel 16.4.1991.

1918

Zomrel francúzsky hudobný skladateľ CLAUDE ACHILLE DEBUSSY, predstaviteľ hudobného impresionizmu. Narodil sa 22.8.1862.

1947

Narodil sa britský spevák, klavirista a skladateľ Sir ELTON JOHN (vlastným menom Reginald Kenneth Dwight).

Svetové udalosti 25. marca
1420

Husitské vojsko porazilo pod vedením Jana Žižku pri Sudoměři križiacke vojsko.

1668

V USA sa konali prvé preteky koní.

1957

Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Taliansko podpísali v Ríme zmluvu o Európskom hospodárskom spoločenstve (EHS - v súčasnosti Európska únia) a Európskom spoločenstve pre atómovú energiu (Euratom), ktoré nadobudli platnosť po ratifikácii parlamentmi 1.1.1958.

1997

Horná komora austrálskeho parlamentu odhlasovala zrušenie zákona o eutanázii. Stalo sa tak len deväť mesiacov po tom, ako kontroverzný zákon prvýkrát na svete nadobudol platnosť.