Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

26 septembra

Európsky deň jazykov

Európsky deň jazykov - vyhlásila ho Rada Európy počas Európskeho roka jazykov 2001.



Svetový deň mlieka v školách - vznikol z iniciatívy Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Pripomína sa od roku 2000 a pripadá vždy na poslednú septembrovú stredu.


Meniny má Edita

Viac

Ženské meno Edita má anglický pôvod a v preklade znamená "bohatá, šťastná". Nositeľky tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Editka, Dita, Ditka. Meniny majú 26. septembra.

Nositeľky krstného mena Edita sú materialisticky založené a vypočítavé. Ak sa pre niečo rozhodnú, je ťažké dosiahnuť, aby zmenili názor. Editky zvyčajne svedomito študujú. Keďže sú ctižiadostivé, ľahko podľahnú túžbe získať akademické tituly. V zamestnaní dokážu robiť hotové zázraky všade tam, kde je potrebný takt, opatrnosť a rozhodnosť. Sú odolné a zvyčajne obdarené výbornou vitalitou. Vedia sa psychicky i fyzicky chrániť a vytvoriť si životnú rovnováhu. Z času na čas trpia ochoreniami dýchacích ciest. Stravu by si mali obohacovať najmä o vitamíny A a E.

Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú zelená a biela. Ochranné rastliny myší chvost, fialka, ochranné kamene achát a opál.

Rehoľníčka, mučeníčka, spolupatrónka Európy, rodáčka zo sliezskeho mesta Vroclav pochádzajúca zo židovskej rodiny, ktorá sa dala pokrstiť v katolíckej cirkvi, svätá EDITA STEINOVÁ, ďalej slovenská operná speváčka EDITA GRÚBEROVÁ, slovenská herečka EDITA BORSOVÁ, ale aj legenda francúzskeho šansónu ÉDITH PIAF, vlastným menom ÉDITH Giovanna Gassion, - to sú niektoré zo žien, ktoré nosia meno pripadajúce v slovenskom kalendári na 26. septembra.


Pranostika na dnes

- Búrky v septembri, na jar mnoho snehu.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 26. septembra
1908

Narodila sa v Predajnej divadelná a filmová herečka, členka Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave ALŽBETA PONIČANOVÁ. Hrala napríklad vo filme Matkina spoveď z roku 1936. Zomrela 18.12.1987.

1929

Narodil sa v Rajci architekt a projektant FERDINAND MILUČKÝ, jeden z najvýznamnejších slovenských architektov druhej polovice 20. storočia. Je autorom krematória v Bratislave, spoluautorom sídliska Trávniky v Bratislave, Domu umenia v Piešťanoch ale aj budovy bývalého česko-slovenského veľvyslanectva v talianskom Ríme.

1931

Narodila sa v obci Zbehy spisovateľka, redaktorka a autorka rozhlasových hier MARÍNA ČERETKOVÁ-GÁLLOVÁ. Debutovala knihou noviel Koniec líšky, po ktorej nasledovali diela: Stokrát moje leto, Smrť červenej jarabiny, Samota pre bohov, Koňak pre Amáliu či Hriešne dievča Júlia. Po dlhšej nútenej odmlke jej vyšli romány Jednooký a prózy Cudzie deti alebo napríklad Uniesť si svoj kríž.

1939

Narodil sa v Banskej Bystrici významný očný lekár-oftamológ MILAN IZÁK.

1949

Narodil sa vo Vígľaši filmový scenárista (napríklad filmy: Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis pictus alebo Muzika), dramaturg a bývalý rektor Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave ONDREJ ŠULAJ.

1976

Zomrel v Bratislave literárny historik, bibliograf a novinár JÁN ČAPLOVIČ, znalec dejín slovenskej knižnej kultúry, staršej slovenskej literatúry a národného obrodenia. Narodil sa 25.2.1904.

1996

Zomrel v Bratislave literárny vedec, teoretik, historik, prekladateľ, pedagóg a dramaturg JÁN ŠTEVČEK. Narodil sa 13.9.1929.

Slovenské udalosti 26. septembra
1848

Odohrala sa bitka pri Senici, v ktorej utrpeli slovenskí dobrovoľníci porážku od oddielov gardistov z Bratislavskej župy.

1893

Americkí Slováci žijúci v Chicagu založili Maticu slovenskú v USA. Za jej predsedu bol zvolený Štefan Furdek. Po piatich rokoch sa však Matica slovenská v USA rozpadla.

1918

Edvard Beneš oznámil v Paríži utvorenie dočasnej čs. vlády. Tvorili ju Tomáš Garrigue Masaryk ako jej predseda, Edvard Beneš ako minister zahraničia a vnútra a Milan Rastislav Štefánik ako minister vojny. Oficiálne bola vyhlásená za dočasnú čs. vládu 14.10. 1918.

1921

Tomáš Garrigue Masaryk vymenoval novú československú vládu na čele s Edvardom Benešom. Slovensko v nej zastupovali Vavro Šrobár, Ivan Dérer a Martin Mičura. Vláda pôsobila do októbra 1922.

1937

Odhalili pomník Pavla Országha-Hviezdoslava pred budovou SND v Bratislave.

2003

Na Slovensku sa o 8.00 hod. začal celoslovenský výstražný jednohodinový štrajk. Zorganizovala ho Konfederácia odborových zväzov (KOZ).

Svetové osobnosti 26. septembra
2011

Zomrel americký sochár BOB CASSILLY. Narodil sa 9.11.1949.

1849

Narodil sa ruský lekár a fyziológ IVAN PETROVIČ PAVLOV, ktorého si ľudia spájajú hlavne so slintajúcimi psami, ich sledovaním objavil tzv. podmienený reflex a v roku 1904 získal Nobelovu cenu za medicínu. Zomrel 27.2.1936.

1888

Narodil sa americký básnik, esejista a dramatik THOMAS STEARNS ELIOT, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1948), ktorý veľkú časť svojho života prežil v Anglicku. Je autorom známej básnickej skladby Pustatina či divadelnej hry Vražda v Katedrále. Zomrel 4.1.1965

1889

Narodil sa nemecký filozof a vysokoškolský pedagóg MARTIN HEIDEGGER, najvýznamnejší predstaviteľ existencializmu a zakladateľ fundamentálnej ontológie. Jeho najrozsiahlejším a najvýznamnejším filozofickým dielom je Bytie a čas. Zomrel 26.5.1976.

1897

Narodil sa pápež (1963-1978) PAVOL VI. (vl. menom Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini), ktorý predsedal 2. vatikánskemu koncilu, kde boli odsúhlasené významné zmeny v katolíckej cirkvi. Zomrel 6.8.1978.

1898

Narodil sa americký hudobný skladateľ GEORGE GERSHWIN, ktorému sa veľmi úspešne podarilo spojiť do jedného celku džez a klasickú hudbu. Je autorom známej černošskej opery Porgy a Bess a populárne sú aj skladby Rapsódia v modrom či Američan v Paríži. Zomrel 11.7.1937.

1902

Zomrel nemecko-americký obchodník židovského pôvodu a zakladateľ spoločnosti Levi Strauss & Company (1853) na výrobu prvých džínsových nohavíc LEVI STRAUSS. Narodil sa 26.2.1829.

1945

Zomrel maďarský hudobný skladateľ, klavirista, pedagóg a etnomuzikológ BÉLA BARTÓK, ktorý spojil hudbu východu a západu. Ľudovú a starú hudbu kombinoval modernistickými postupmi, z čoho vznikali unikátne hudobné diela. Jeho tvorba sa skladá z niekoľkých sláčikových kvartet, klavírnych koncertov, alebo baletu Zázračný mandarín či opery Hrad kniežaťa Modrofúza. Narodil sa 25.3.1881.

1948

Narodila sa britská speváčka a filmová herečka OLIVIA NEWTON-JOHNOVÁ, známa predovšetkým z filmu Pomáda z roku 1978.

- Narodil sa prvý československý, respektíve český, kozmonaut VLADIMÍR REMEK, účastník letu sovietskej kozmickej lode Sojuz 28 s prvou medzinárodnou posádkou programu Interkozmos. Let sa uskutočnil od 2. do 10.3.1978.

1949

Narodila sa česká krasokorčuliarka HANA MAŠKOVÁ, úspešná československá reprezentantka (napríklad: majsterka Európy z roku 1968, bronzová olympijská medailistka z roku 1968, vicemajsterka Európy z rokov 1967 a 1969). Zomrela pri autonehode 31.3.1972.

1981

Narodila sa úspešná americká tenistka čiernej pleti SERENA WILLIAMSOVÁ, ktorá so svojou sestrou Venus patrí k špičke svetového ženského tenisu.

1990

Zomrel taliansky prozaik, novinár a literárny kritik ALBERTO MORAVIA. Pre svoje literárne námety, ktorými boli sociálne problémy, konformizmus, nevera, prostitúcia alebo nuda, sa zaraďuje do silného talianskeho umeleckého prúdu nazývaného neorealizmus. Medzi jeho najznámejšie romány patria: Ľahostajní, Rimanka, Vrchárka, Nuda a mnohé ďalšie. Narodil sa 28.11.1907.

2008

Zomrel známy americký filmový herec a režisér PAUL NEWMAN, ktorého niekoľkokrát nominovali na prestížneho filmového Oscara, ktorého získal v roku 1987 za herecký výkon vo filme Farba peňazí. Preslávil sa hneď druhým filmom, v ktorom účinkoval, Niekto tam hore ma má rád, kde si zahral boxera Rockyho Graziana. Medzi filmy, za ktoré bol nominovaný na Oscara ako herec, patria: Mačka na rozpálenej plechovej streche, Hustler, Hud, Frajer Luke, Bez zlého úmyslu, Verdikt, Nie som blázon a Road to Perdition. Po boku Roberta Redforda si zahral v slávnom westerne Butch Cassidy a Sundance Kid a v rovnako slávnom filme z gangsterského prostredia Podraz. Jeho matka Terézia Fecková, ktorá sa vysťahovala do USA, pochádzala z východného Slovenska z dedinky Ptičie pri Humennom. Narodil sa 26.1.1925.

2010

Zomrela americká herečka GLORIA STUARTOVÁ, známa súčasnému publiku najmä z veľkofilmu Titanic. V hollywoodskych filmoch žiarila v 30. rokoch 20. storočia. Od polovice 40. rokov minulého storočia sa prestala objavovať na striebornom plátne, čo trvalo štyri desaťročia. Do filmu ju vo veku 87 rokov vrátil režisér James Cameron v kasovom trháku Titanic z roku 1997, kde hrala postavu storočnej Rose - zostarnutej mladej pasažierky zaoceánskeho parníka. Narodila sa 4.7.1910.

Svetové udalosti 26. septembra
2012

Grécko paralyzoval generálny štrajk. Bol to prvý celoštátny štrajk, odkedy sa premiér Antonis Samaras v júni 2012 ujal moci.

1212

Cisár Fridrich II. vydal českému kráľovi Přemyslovi Otakarovi I. Zlatú bulu sicílsku, ktorou potvrdil a rozšíril slobody českého štátu vo vzťahu k nemeckej ríši. Českí panovníci získali dedičný titul kráľa.

1815

Pravoslávny cár Alexander I. (Rusko), katolícky cisár František Jozef I. (Rakúska monarchia) a protestantský kráľ Fridrich Viliam III. (Prusko) podpísali v Paríži protokol o vytvorení Svätej aliancie, ktorá mala slúžiť na udržanie feudálneho usporiadania Európy. K Svätej aliancii pristúpili všetci európski vladári okrem Veľkej Británie a pápeža.

1907

Nový Zéland ako posledná britská kolónia získal štatút domínia v rámci Britského spoločenstva (Commonwealthu).

1934

V Glasgowe (Škótsko) spustili na vodu dovtedy najväčší osobný parník na svete Queen Mary.

1960

Medzi viceprezidentom USA Richardom Nixonom a senátorom Johnom F. Kennedym ako prezidentskými kandidátmi sa v USA uskutočnila prvá televízna diskusia.

1962

V Jemene zvrhla armáda monarchiu a vyhlásila republiku.

1969

V Bolívii sa uskutočnil nekrvavý prevrat, počas ktorého odstúpil prezident Luis Adolfo Siles Salinas a do čela štátu sa postavila vojenská junta.

- Beatles vydali album Abbey Road.

1980

Pri bombovom útoku na mníchovskom Oktoberfeste (sviatok piva) prišlo o život 13 ľudí.

1983

Americkí jachtári prvý raz za 132 rokov prehrali preteky na otvorenom mori o Americký pohár. Víťazom pretekov sa stala austrálska jachta Australia II.

1989

Po 11 rokoch okupácie stiahol Vietnam svojich vojakov z Kambodže.

1996

Na americkej Floride pristál raketoplán Atlantis, na ktorého palube bola aj americká rekordérka v pobyte vo vesmíre Shannon Lucidová. Na vesmírnej stanici Mir strávila 188 dní - išlo o najdlhší pobyt Američana vo vesmíre.

1997

Na doživotie odsúdil súd sicílskeho mesta Caltanissetta 24 príslušníkov juhotalianskej mafie za účasť na zavraždení najznámejšieho protimafiánskeho sudcu Giovanniho Falconeho, jeho manželky a troch policajtov v roku 1992.

2005

Medzinárodní zbrojní inšpektori oficiálne vyhlásili odzbrojenie Írskej republikánskej armády (IRA) za ukončené.

2006

Napriek ostrým protestom moslimských politikov bola v Banja Luke podpísaná dohoda o osobitných vzájomných vzťahoch medzi Srbskou republikou v Bosne (RS) a Srbskom.

- Britský premiér Tony Blair sa poslednýkrát prihovoril vládnucim labouristom ako ich stranícky šéf. Urobil tak na výročnom zjazde Labouristickej strany v Manchestri.

2009

Tajfún Ketsana, ktorý sa prehnal na Filipínach spôsobil najhoršie záplavy za posledných 40 rokov a o život pripravil 288 ľudí.

2010

Životy najmenej štyroch irackých policajtov si vyžiadal výbuch bomby v irackom meste Fallúdža.

Hudobný kalendár

Narodenia 26. septembra
1898

George Gershwin (rodený Jacob Gershowitz), Brooklyn, New York City, hudobný skladateľ. Bol druhým zo štyroch detí v rodine ruských židovských emigrantov. Mal dvanásť, keď začínal hrať na klavíri. Od štrnástich ho vyučoval známy klavirista a skladateľ Charles Hambitzer. Mal pätnásť, keď si začal zarábať ako klavirista v kúpeľnom orchestri. Rok nato si privyrábal ako song-plugger, jeho úlohou bolo klavírne predvádzanie vybraných skladieb. Z tých, ktoré denne hrával, ho oslovili najmä piesne Irvinga Berlina. Väčšinu vokálnych skladieb aj rozsiahlejších kompozícií napísal spolu so starším bratom a textárom Irom Gershwinom. Medzi jeho známe diela patria Rapsódia v modrom, Američan v Paríži či opera Porgy & Bess. Hitom z tejto opery sa stala pieseň Summertime. Gershwin zomrel mladý, 11. júla 1937 vo veku necelých 39 rokov v Beverly Hills (Los Angeles).

1925

Marty Robbins (rodený Martin David Robinson), Glendale, Arizona, USA, country spevák a gitarista. Prvú pieseň Just A Little Sentimental mal v rebríčku country už v roku 1951. Skoro päť desiatok skladieb mal počas svojej úspešnej speváckej dráhy v americkom country rebríčku, viaceré z nich na predných miestach. Trinásť jeho skladieb bodovalo aj v popovej hitparáde. Preslávil sa piesňou El Paso, ktorá v januári 1960 viedla hitparádu a Marty za ňu získal cenu Grammy. Českú verziu pod rovnakým názvom nahral Michal Tučný. V roku 1982 ho uviedli do Siene slávy country music. Marty Robbins zomrel 8. decembra 1982 vo veku 57 rokov v Nashville.

1945

Bryan Ferry, Washington, Sunderland, UK, spevák, skladateľ aj klavirista. V júni 1971 založil art-rockovú skupinu Roxy Music. Premiéru mali v januári 1972 na rozhlasovej stanici BBC Radio 1. V júni 1972 vydali debutovú LP platňu Roxy Music. V auguste 1972 mali v hitparáde prvú skladbu Virginia Plain. V decembri 1973 vydali LP platňu Stranded, ktorá sa dostala v rebríčku albumov na prvú pozíciu. Hitom sa stala aj ich cover verzia skladby Jealous Guy z albumu Imagine Johna Lennona, ktorá v marci 1981 viedla anglický rebríček. Rozišli sa v roku 1983, v singlovej TOP 30 mali 15 skladieb. Nahrali osem štúdiových albumov. Na sólovej dráhe vydal Bryan Ferry trinásť albumov, trinásty s názvom Olympia vyšiel v októbri 2010. V singlovej hitparáde mal 17 skladieb, najúspešnejšou z nich bola Let's Stick Together z júna 1976 na štvrtom mieste. V novembri 2009 vyšla kompilácia The Best Of Bryan Ferry. V roku 2001 Roxy Music obnovili svoju činnosť.

1947

Lynn Anderson, Grand Forks, North Dakota, USA, americká country-popová speváčka. Talent zdedila po matke Liz, ktorá bola úspešnou country speváčkou. Na hudobnej scéne sa objavila v roku 1966 s piesňou Ride, Ride, Ride. Pod týmto názvom vydala v roku 1967 aj prvý album. Lynn bola úspešná hlavne v 70. rokoch, v country rebríčku mala 48 piesní. Najúspešnejšou skladbou v jej podaní bola Rose Garden z decembra 1970, ktorá bodovala aj v popovej hitparáde na 3. mieste a získala cenu Grammy. Album s rovnomenným názvom bol najúspešnejší, viedol country rebríček albumov a za jeho predaj dostala platinovú platňu. Na svojom konte má Lynn tri desiatky štúdiových a skoro dve desiatky live a kompilačných albumov. Dnes oslávi 65. narodeniny.

1948

Olivia Newton-John, Cambridge, UK, speváčka. Mala podobný osud ako bratia Gibbovci. Keď mala päť, presťahovala sa s rodičmi do austrálskeho Melbourne. Už na škole založila skupinu Soul Four. Spievať začala s folkovou skupinou, v 16-tich vyhrala spevácku súťaž a ako odmenu dostala zájazd do Anglicka, kde aj ostala. Prvýkrát sa objavila v anglickom rebríčku v marci 1971 s cover verziou piesne Boba Dylana If Not For You. Ďalšími úspešnými pesničkami boli Banks Of Ohio, Let Me Be There, If You Love Me, I Honestly Love You či Please Mr. Please. V marci 1975 dostala prvýkrát cenu Grammy a presťahovala sa do Spojených štátov. Úspech jej priniesla úloha Sandy vo filmovom muzikáli Pomáda po boku Johna Travoltu, ktorý mal premiéru 16. júna 1978. Veľkým hitom z tohto filmu bol jej duet s Johnom Travoltom You're The One That I Want, ktorý sa dostal na prvé miesto v Spojených štátoch aj v Anglicku. Hrala aj vo filme Xanadu, ten nemal úspech ale skladba Xanadu aj soundrtack s rovnakým názvom sa dostali na prvé miesta hitparád. Úspešné boli aj piesne Magic a Physical, obe sa dostali v USA na prvé miesto. Úspešná bola aj v 80. rokoch, v roku 1983 hrala vo filme Two Of A Kind. Na svojom konte má dnes 24 štúdiových a dve desiatky live a kompilačných albumov. Jej prvým manželom bol tanečník Matt Lattanzi, druhým manželom je podnikateľ John Easterling, ktorého si vzala v júni 2008. Priatelili sa viac ako 15 rokov.

1954

Cesar Rosas, Hermosillo, Mexiko, spevák, gitarista a skladateľ skupiny Los Lobos. Táto rocková formácia vznikla v roku 1973 v mexickej štvrti Los Angeles a dodnes hrá v rovnakom personálnom zložení. V roku 1978 vydali prvú LP platňu s názvom Just Another Band From L.A. Úspech im priniesla cover verzia skladby La Bamba, ktorá v auguste 1987 viedla americkú aj anglickú hitparádu, originálnu verziu nahral Ritchie Valens v októbri 1958. V roku 1995 nahrali sedem skladieb do filmu Desperado. V roku 2010 vydali zatiaľ posledný album Tin Can Trust, rok predtým album Los Lobos Goes Disney.

1961

Cindy Herron (rodená Cindy Ann Herron-Braggs), San Francisco, USA, členka skupiny En Vogue. Táto dámska vokálna formácia vznikla v závere roka 1989 a mala byť akousi kópiou dámskej skupiny Supremes zo 60. rokov. V apríli 1990 vydali debutový album Born To Sing. Na svojom konte majú šesť albumov, ten šiesty Soul Flower vyšiel vo februári 2004. V singlovej hitparáde mali jedenásť skladieb, najúspešnejšie boli Hold On (1990), My Lovin' (1992) a Don't Let Go (1996). V septembri 2010 vyšla hitová kompilácia Don't Let Go: The Very Best Of En Vogue.

1972

Shawn Stockman (rodený Shawn Patrick Stockman), Philadelphia, Pennsylvania, USA, člen skupiny Boyz II Men. Táto vokálna pop-soulová formácia vznikla vo Filadelfii v roku 1988. V roku 1991 vydali svoj prvý album Cooleyhighharmony. Prvýkrát viedli americký rebríček v auguste 1992 so skladbou End Of The Road, v čele bola táto pieseň celkom trinásť týždňov. Spolu s Mariah Carey nahrali skladbu One Sweet Day. Je jednou z najúspešnejších v histórii americkej hitparády, od 2. decembra 1995 bola celých šestnásť týždňov na čele rebríčka. V americkej hitparáde mali šestnásť piesní, päť z nich na prvom mieste. Okrem End Of The Road a duetu One Sweet Day to boli I'll Make Love To You z augusta 1994, On Bended Knee z novembra 1994 a Four Seasons Of Loneliness z augusta 1997. Na svojom konte majú desať štúdiových albumov, najnovší s názvom Twenty vyšiel v októbri 2011, predchádzajúci s názvom Love vydali v novembri 2009. K diskografii patrí aj šestica kompilačných albumov.

Úmrtia 26. septembra
2003

zomrel Robert Palmer (*19.januára 1949, Bartley, UK). Vyrástol na Malte, do Anglicka sa s rodinou vrátil v roku 1959. V roku 1974 vydal prvú LP platňu s názvom Sneakin' Sally Through The Alley. V roku 1975 sa presťahoval do New Yorku a tu začal sólovú dráhu. Od roku 1976 žil na Bahamách a od roku 1988 v Európe, vo švajčiarskom Lugane. V americkom rebríčku mal deväť skladieb, v anglickom dokonca trinásť. Jeho najväčšími hitmi boli skladby Addicted To Love, ktorá v máji 1986 viedla americký rebríček a I'll Be Your Baby Tonight, ktorú nahral spolu so skupinou UB 40 v novembri 1990. Robert Palmer zomrel 26. septembra 2003 v Paríži vo veku 63 rokov (infarkt).