Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

27 februára

Štátny sviatok Dominikánskej republiky

- Deň vyhlásenia nezávislosti od Haiti (1844).


Meniny má Alexander

Viac

Mužské meno Alexander má grécky pôvod a v preklade znamená "obranca mužov". Nositeľov tohto nielen na ruskom území, ale aj na Slovensku zaužívaného mena, oslovujeme väčšinou Alex, Saša. Meniny oslavujú 27. februára.
Na to, aby sme ich dobre pochopili, treba vedieť, že ich totemovým zvieraťom je krab. Napredujú, útočia, cúvajú a "zahrabávajú sa do piesku". Práve tak sa správajú často aj nositelia mena Alexander, ktorí sú inak väčšinou veľmi atraktívni a svojhlaví. Alexandrovia sú vo svojej podstate nezávislí, aj keď prahnú po rodine, v ktorej nachádzajú lásku a istotu. Títo muži sú inteligentní, výrazne pracovití a prívetiví. Majú spoľahlivú a intenzívnu pamäť. Disponujú riadiacimi schopnosťami, preto sa z nich môžu stať napríklad šéfovia spoločností.
Ich šťastné farby sú biela, zelená a strieborná. Ochranné rastliny Alexandra sú rumanček, rozmarín, ochranné kamene perla a rubín. Potrebujú dostatok pohybu a mali by obmedziť konzumáciu cukru.


Pranostika na dnes

- Ak je mráz na sv. Gabriela, bude žatva veselá.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 27. februára
1769

Narodil sa v Rimavskej Bani národný buditeľ, poslanec, spisovateľ a vydavateľ JURAJ PALKOVIČ, profesor na Evanjelickom lýceu v Bratislave. Vydával noviny Týdenník a časopis Tatranka. Zomrel 13.6.1850.

1812

Narodil sa v Hornej Lehote evanjelický farár, učiteľ, autor duchovných piesní a básnik slovenského romantizmu SAMO CHALUPKA. Je autorom básnickej zbierky Spevy, z ktorej medzi najznámejšie patria historické spevy ako Mor ho!, Bitka pri Jelšave alebo Turčín Poničan. Zomrel 19.5.1883.

1887

Narodil sa v Malackách lekár-oftalmológ a odborný publicista JOZEF DÉRER. Zomrel 31.5.1967.

1902

Narodil sa v Ružomberku slovenský maliar, grafik, ilustrátor a scénický výtvarník ĽUDOVÍT FULLA, zakladateľská osobnosť slovenskej výtvarnej moderny. Témami jeho obrazov bol Jánošík, roľnícka práca, madony, ale aj krajina. Medzi jeho najznámejšie obrazy patria: Jánošík na koni, Slovenská nevesta, Horúce leto, Letné ráno, Jazdec na koni a Pieseň a práca. Známe sú jeho ilustrácie Slovenských rozprávok Pavla Dobšinského. Od roku 1977 Fond výtvarných umení, Slovenská sekcia IBBY a BIBIANA udeľujú Cenu Ľudovíta Fullu za ilustračnú tvorbu alebo vynikajúce dielo, ktoré významnou mierou prispelo k rozvoju slovenského ilustračného umenia pre deti. Zomrel 21.4.1980.

1934

Narodil sa v Žiline divadelný a filmový herec ANTON MRVEČKA, predstaviteľ prevažne komických postáv. Hral aj vo filmoch ako napríklad Havrania cesta, Očovské pastorále či Demokrati. Zomrel 20.4.1985.

1945

Zahynul v bojoch s nemeckými okupantmi pri osade Cetuna (súčasť Bziniec pod Javorinou) veliteľ partizánskeho oddielu MILOŠ UHER, hrdina Slovenského národného povstania (SNP). Narodil sa 22.7.1914.

1999

Zomrela v Bratislave "herečka bez javiska" VIERA BÁLINTHOVÁ, priekopníčka rozhlasového herectva. Narodila sa 2.10.1910.

2006

Zomrel v Bratislave maliar FERDINAND HLOŽNÍK, brat Vincenta Hložníka. Jeho doménou boli krajinomaľby, ilustrácie a súbor malieb s tematikou Slovenského národného povstania (SNP). Vystavoval aj v Čechách, Nemecku, Poľsku, Mexiku, Švédsku, Taliansku alebo v Brazílii. Narodil sa 18.11.1921.

2007

Zomrel v Bratislave scénický výtvarník a architekt DUŠAN SELIGA. Narodil sa 11.4.1944.

2008

Zomrela v Bratislave bývalá sólistka Opery SND, vynikajúca sopranistka ALŽBETA ONDRUŠOVÁ - SVOBODOVÁ. Narodila sa 19.11.1932.

Slovenské udalosti 27. februára
1673

Uhorský kráľ Leopold I. zrušil uhorskú ústavu a krajinu vyhlásil za provinciu habsburskej monarchie. Za svojho miestodržiteľa vymenoval Johanna Caspara Ampringena.

1872

Panovník František Jozef I. podpísal živnostenský zákon, ktorý definitívne zrušil cechy, ktoré nahradili tzv. živnostenské spoločenstvá.

1910

Milan Hodža začal v Budapešti vydávať Slovenský denník.

1945

Predsedníctvo Slovenskej národnej rady (SNR) vydalo urýchlene nariadenie o konfiškácii pôdy Nemcov, Maďarov a zradcov národa. Nariadenie bolo základom ďalšej pozemkovej reformy.

1946

V Budapešti uzavreli československo-maďarskú dohodu o vzájomnej výmene obyvateľstva. Slovenskú menšinu v Maďarsku za maďarskú menšinu na Slovensku.

1973

Na bratislavských majstrovstvách sveta v krasokorčuľovaní získal Ondrej Nepela titul majstra sveta a rozlúčil sa s pretekárskou kariérou.

1998

V Bratislave podpísali vedúci vládnych delegácií Slovenskej republiky (SR) a Maďarskej republiky (MR) Peter Baco a János Nemcsók návrh textu Rámcovej dohody medzi vládami SR a MR o zásadách realizácie rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu v kauze Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros (SVDGN).

1998

Prezidentom Východoslovenských železiarní (VSŽ) sa stal Július Rezeš, syn bývalého ministra Alexandra Rezeša. Vedenia VSŽ sa ujal tzv. kindermanažment.

2007

Arcibiskup Ján Sokol priznal, že sa stretával s príslušníkmi ŠtB.

2010

Členovia SDKÚ-DS si v primárnych voľbách vybrali za volebnú líderku strany Ivetu Radičovú.

Svetové osobnosti 27. februára
1807

Narodil sa básnik, prekladateľ a prozaik HENRY WADSWORTH LONGFELLOW, jedna z prvých významných postáv americkej literatúry. Zomrel 24.3.1882.

1887

Zomrel ruský hudobný skladateľ ALEXANDR PORFIRJEVIČ BORODIN, predstaviteľ ruskej národnej hudby v období romantizmu a člen skupiny Mocná hŕstka. Jeho najväčším dielom je opera Knieža Igor. Pôsobivé a tiež známe je dielo - symfonický obraz V Strednej Ázii, v ktorom prepojil ruskú a orientálnu melodiku. Narodil sa 12.11.1833.

1902

Narodil sa americký prozaik JOHN STEINBECK, laureát Nobelovej ceny (1962). K jeho veľkým románom patrí napríklad: O myšiach a ľuďoch alebo Na východ od raja. Zomrel 20.12.1968.

1928

Narodil sa izraelský vojak, politik a bývalý premiér ARIEL ŠARON. Od 4.1.2006, keď utrpel vážnu mozgovú porážku, leží v kóme.

1936

Zomrel ruský lekár-fyziológ IVAN PETROVIČ PAVLOV, ktorého si ľudia spájajú hlavne so slintajúcimi psami, sledovaním ktorých objavil tzv. podmienený reflex a v roku 1904 získal Nobelovu cenu za medicínu. Narodil sa 26.9.1849.

1972

Zomrel český speleológ a spoluobjaviteľ Demänovskej jaskyne Slobody ALOIS KRÁL. Narodil sa 30.7.1877.

1989

Zomrel rakúsky zoológ a zakladateľ etológie, nositeľ Nobelovej ceny (1973) KONRAD LORENZ, ktorý si všimol, že každý živočíšny druh charakterizujú nielen telesné znaky, ale aj jeho špecifické správanie, ktoré je podľa neho niekedy spoľahlivejším znakom určitého druhu než práve telesné znaky. Začal toto správanie študovať, čím založil novú vednú disciplínu – etológiu. V roku 1935 vydal prvú knihu Spoločník v živote vtákov, ktorá sa stala základom klasickej etológie a predstavil v nej základ svojej teórie tzv. etologickú teóriu inštinktu. Veľkú diskusiu vyvolala kniha Takzvané zlo, ktorá pojednávala o zvieracej aj ľudskej agresivite. Ďalšie jeho významné diela sú: Základy etológie, Osem smrteľných hriechov, Odvrátená strana zrkadla, Rok husi divej, Zhováral sa s dobytkom, vtákmi a rybami. Narodil sa 7.11.1903.

2011

Zomrel posledný žijúci Američan, ktorý sa zúčastnil prvej svetovej vojny FRANK BUCKLES. Na západnom fronte slúžil ako šofér sanitky. Narodil 1.2.1901.

2012

Zomrela v meste Rye v americkom štáte New York lekárka TINA STROBOSOVÁ, žena, ktorá počas druhej svetovej vojny pomohla v Holandsku ukryť vyše 100 židov. Ukrývala židov vo svojom dome v Amsterdame, neskôr ich zaviedla do iných úkrytov. Narodila sa 19.5.1920.


2013

Zomrel svetoznámy americký pianista VAN CLIBURN. Narodil sa 12.7.1934.

Svetové udalosti 27. februára
1700

Angličan William Dampier objavil ostrov juhozápadnej časti Tichého oceánu, ktorý nazvali Nová Británia.

1861

Vo Varšave (Poľsko) vyvrcholili demonštrácie so zrážkami s ruskými kozákmi a s vojskom, udalosť sa tiež nazýva Varšavský masaker.

1900

Bola založená britská Labouristická strana.

1932

Britský fyzik James Chadwick oznámil objavenie tretej elementárnej častice neutrónu (ďalšie sú protón a elektrón).

1933

V Berlíne zničil požiar budovu nemeckého Ríšskeho snemu (Reichstag).

1939

Francúzsko a Veľká Británia uznali režim diktátora generála Franca v Španielsku.

1942

Pri Surabaji v Jávskom mori sa začala veľká námorná bitka medzi Japonskom a spojeneckými vojskami, ktorá sa skončila 1. marca.

1949

Chaim Weizmann sa stal prvým izraelským prezidentom.

1973

Indiáni z kmeňa Siouxov obsadili na protest proti zlému zaobchádzaniu a za dosiahnutie reformy indiánskej samosprávy osadu Wounded Knee v Južnej Dakote (USA).

1991

Pod tlakom masívnych útokov spojeneckých síl sa Iračania stiahli z Kuvajtu. Irak dal OSN na vedomie svoje rozhodnutie prijať požiadavku na reparáciu, vzdať sa nárokov na Kuvajt a prepustiť vojnových zajatcov. Americký prezident George Bush starší ohlásil zastavenie vojenských akcií.

2003

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu odsúdil bývalú bosnianskosrbskú prezidentku Biljanu Plavšičovú na 11 rokov väzenia za zločiny proti ľudskosti, ktorých sa dopustila počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995.

2004

Šoka Asaharu, vodcu zakázanej japonskej sekty Óm Šinrikjó, odsúdil tokijský súd po ôsmich rokoch vlečúceho sa procesu na trest smrti

2008

Európska komisia (EK) udelila pokutu v rekordnej výške 899 miliónov eur americkému softvérovému gigantu Microsoft, ktorý sa nepodrobil rozhodnutiu belgického Bruselu a neumožnil konkurencii prístup k informáciám o svojom operačnom systéme za rozumnú cenu.

2010

Takmer 500 ľudí prišlo o život v Čile pri zemetrasení s magnitúdou 8,8 a následnej prívalovej vlne cunami, ktorá sa prehnala Pacifikom. Zemetrasenie patrí medzi najrozsiahlejšie v písomne zaznamenaných dejinách.

2012

Francúzsky čiernobiely nemý film The Artist získal na 84. ročníku udeľovania Oscarov päť cien americkej Akadémie filmových umení a vied a stal sa tak druhým úspešným nemým filmom od začiatku ich udeľovania. Prvým bola snímka Wings z prvej svetovej vojny, ktorá získala Oscara v roku 1929, kedy sa najvyššie filmové ocenenia udeľovali prvýkrát.

Hudobný kalendár

Narodenia 27. februára
1927

Narodil sa americký spevák chorvátskeho pôvodu Guy Mitchel, v roku 1948 Edie Gray, gitarista americkej skupiny Tommy James & The Shondells, v roku 1951 Steve Harley, gitarista anglickej formácie Cockney Rebel, v roku 1954 Neil Schon, gitarista americkej kapely Journey, rok po ňom Klaus Scharfschwerdt, hráč na bicích nástrojoch nemeckej skupiny Puhdys, v roku 1957 Adrian Smith, gitarista heavy metalovej kapely Iron Maiden, v roku 1960 Paul Humphries, spevák a hráč na klávesových nástrojoch anglickej formácie OMD, v roku 1964 Ewen Vernal, basový gitarista skupiny Deacon Blue. V roku 1960 sa v Novom Jičíne narodil Jindřich Kvita, gitarista rockovej skupiny Citron.

1927

Narodil sa Guy Mitchel (vlastným menom Albert George Cernik, syn chorvátskych rodičov, ktorí emigrovali do USA), Detroit, Michigan, USA, spevák. Už ako 12-ročný účinkoval v miestnom rádiu. Po vojenskej službe sa v roku 1947 stal spevákom orchestra Carmen Carvallo's Big Band. V roku 1950 prišiel do New Yorku, tu nahral prvé skladby pod menom Al Grant. Ešte v tom roku vyhral aj spevácku súťaž Arthur Godfrey's Talent Scouts. Úspešné pre neho boli 50. roky. Jeho najväčším hitom bola skladba Singing The Blues, ktorá v decembri 1956 viedla americkú hitparádu. Hral vo viacerých hudobných filmoch, v 60. rokoch mal vlastnú televíznu show. Mitchel zomrel 1. júla 1999 vo veku 72 rokov v Las Vegas.

1948

Narodil sa Eddie Gray, gitarista americkej skupiny Tommy James & The Shondells. Túto formáciu založil spevák Tommy James v roku 1963. V roku 1966 pod názvom Hanky Panky vydali prvú LP platňu. V júni 1966 mali v hitparáde aj prvú skladbu s rovnakým názvom Hanky Panky, tá sa dostala až na prvé miesto. Od roku 1966 mali v americkom rebríčku 17 skladieb. Hitmi boli I Think We're Alone Now z marca 1967, Mony Mony v máji 1968 a hlavne Crimson & Clover v decembri 1968. Skupina sa rozišla v roku 1970. Na svojom konte mali desať vydaných albumov a kompilácií. Úspešná bola výberovka The Best Of Tommy James & The Shondells z roku 1969.

1951

Narodil sa Steve Harley (rodený Stephen Malcolm Ronald Nice), Londýn, zakladateľ a gitarista skupiny Cockney Rebel, založil ju v roku 1973. Ešte v tom roku vydali prvú LP platňu s názvom The Human Menagerie. V máji 1974 mali v singlovom rebríčku prvú skladbu Judy Teen. V roku 1975 sa názov skupiny zmenil na Steve Harley & Cockney Rebel. Vydali šesť albumov, najúspešnejším z nich je The Best Years Of Our Lives z roku 1975, ktorá sa v rebríčku dostala na štvrté miesto. V októbri 2013 vydali koncertný album Birmingham - Live with Orchestra & Choir. V singlovej hitparáde mali šesť piesní. Jedna z nich, Make Me Smile sa vo februári 1975 dostala na prvé miesto. Na sólovej dráhe vydal Steve Harley päť albumov.

Úmrtia 27. februára
1995

Zomrel v Prahe Wabi Ryvola, (*4.apríla 1935 v Kladne), český trampský a folkový pesničkár. V roku 1963 založil spolu s bratom Mirkom Ryvolom skupinu Hoboes. Táto trampská skupina získala viaceré úspechy na známom festivale Porta (zlatá Porta, 1976). Aj Wabi Ryvola ako autor piesní získal viackrát autorskú Portu. Zložil viac ako 240 skladieb.