Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

28 septembra

Svetový deň besnoty

Svetový deň besnoty - prvýkrát sa konal 8.9.2007. Od roku 2008 sa pripomína 28. septembra. Je sponzorovaný WHO, podporovaný FAO.



Medzinárodný deň za právo vedieť - vyhlásila ho organizácia Freedom of Information Advocates Network (FOIA-Net) v roku 2002.



Štátny sviatok Českej republiky - Deň českej štátnosti.


Meniny má Václav

Viac

Mužské meno Václav má slovanský pôvod a jeho význam je "viac slávny". Toto meno je obľúbené najmä v Čechách, na Slovensku sa vyskytuje zriedkavo. Nositeľov oslovujeme Václavko, Vašo, Slávko.

Václavov, ktorí majú meniny 28. septembra, dosť ťažko pochopiť. Majú nepredvídateľné reakcie, sú nepokojní, odvážni a je otázne, ktorým smerom vyrazia. City a myšlienky z nich robia bytosti veľmi hĺbavé s vyhranenou životnou filozofiou.

Václavovia sa orientujú na také povolanie, kde môžu prejaviť svoje umelecké sklony. Sú životaschopní. Do jedálneho lístka by si mali zaradiť aj ryby, cesnak a čerešne.

Ovplyvňuje ich planéta Mars. Šťastné farby Václavov sú tmavomodrá a červená. Ochranné rastliny puškvorec, bazalka, ochranné kamene rubín a diamant.

Podľa Historického kalendára v roku 935 (staršie pramene uvádzajú rok 929) bolo v Boleslavi zavraždené české knieža z rodu Přemyslovcov SVÄTÝ VÁCLAV alebo VÁCLAV I., mučeník a patrón Čiech.

Súčasný prezident Českej republiky, ekonóm a politik VÁCLAV KLAUS, bývalý československý i český prezident, jedna z hlavných osobností Charty 77 aj Občianskeho fóra, autor divadelných i televíznych hier, komentárov a esejí VÁCLAV HAVEL, významný český dirigent VÁCLAV NEUMANN, slovenský literát, autor scenárov k filmom, divadelných hier, rozprávok, textov piesní, básní, poviedok aj noviel VÁCLAV ŠÚPLATA, slovenský prozaik a publicista VÁCLAV PANKOVČÍN, jedna z najväčších osobností slovenskej pamiatkovej starostlivosti, rodák z Plzne VÁCLAV MENCL, český spevák VÁCLAV NECKÁŘ, slovenský spevák, hudobník, textár, jeden zo zakladateľov skupiny Elán VÁCLAV (VAŠO) PATEJDL i moravský rodák, bývalý hokejista hrávajúci za Slovan Bratislava, československú reprezentáciu a kluby severoamerickej NHL VÁCLAV NEDOMANSKÝ - to sú muži, ktorých meno pripadá v slovenskom kalendári na 28. septembra.


Pranostika na dnes

- Na svätého Václava býva blata záplava.






Historický kalendár

Slovenské osobnosti 28. septembra
1817

Narodil sa v Rimavskej Sobote kalvínsky kňaz a básnik MICHAL TOMPA. Zomrel 30.6.1868.

1888

Narodil sa v Nitre sochár JÚLIUS BÁRTFAY, (otec Tibora Bártfaya), ktorý sa po rôznych zahraničných pobytoch usadil v 30. rokoch 20. storočia vo svojom rodnom meste, kde vytvoril hodnotné sochárske diela napríklad Beethowena, Paganiniho, Dvořáka, Smetanu a iné. Po druhej svetovej vojne zmenil námety svojej tvorby, aby zodpovedali predstavám vládnucich komunistických činiteľov. Z tohto obdobia sú známe diela ako Partizán, Tankista či Hutníci. V 60. rokoch 20. storočia sa venoval aj reliéfnej tvorbe. Zomrel 25.8.1979.

1919

Narodil v Čiernom Balogu lekár a operný spevák (tenor) GUSTÁV PAPP, ktorý sa od roku 1955 stal po zanechaní lekárskej praxe sólistom opery SND v Bratislave a niekoľko sezón pôsobil aj v štátnej opere v Lipsku (Nemecko). Zomrel 7.10.1997.

1924

Narodil sa v Skalici študent a účastník Slovenského národného povstania (SNP) MIRKO NEŠPOR. Zomrel 17.12.1944.

1950

Zomrel v Starej Pazove (Srbsko) evanjelický farár a spisovateľ VLADIMÍR KONŠTANTÍN HURBAN. Narodil sa 4.8.1884.

1992

Zomrel v Nitre sochár VOJTECH MATUŠINEC, autor mnohých diel viažucich sa na slovenské dejiny. Narodil sa 19.2.1917.

2009

Zomrela v Port Hueneme (USA) americká špiónka slovenského pôvodu MÁRIA GULOVIČOVÁ, ktorá zachránila pred nacistami Židov a neskôr aj amerických a britských tajných agentov počas SNP. Neskôr sa pripojila k povstalcom a k ruskej spravodajskej službe, potom s partizánmi utiekla do hôr, kde sa stretla s členmi misie Úradu strategických služieb (Office of Strategic Services - OSS) USA. S Američanmi odišla na americkú základňu v Taliansku, emigrovala do USA a stala sa americkou občiankou. Za statočnosť a obetavosť ju v roku 1946 odmenili vysokým americkým štátnym vyznamenaním Bronzová hviezda. Narodila sa 19.10.1921 v Litmanovej.

Slovenské udalosti 28. septembra
1830

V Bratislave sa konala posledná korunovácia uhorského kráľa. Ferdinanda V. korunoval za uhorského kráľa arcibiskup slovenskej národnosti Alexander Rudnay.

1895

Most medzi Ostrihomom a Parkanom (dnešným Štúrovom) bol sprístupnený ľuďom. S povolením kráľa most pomenovali po princeznej Márii Valérii, dcére Františka Jozefa. Prvý most tu postavili v roku 1762.

1966

Popravili Irenu Čubírkovú, rodenú Srncovú, ktorá zavraždila svojich dvoch manželov Jána Čubírku a neskôr aj Ambróza Ščepku.

1899

Otvorili Mestské divadlo v Košiciach (dnes Štátne divadlo Košice).

2011

Uplynulo 1000 dní od zavedenia eura na Slovensku.

Svetové osobnosti 28. septembra
1966

Zomrel francúzsky básnik, spisovateľ, výtvarný a literárny teoretik ANDRÉ BRETON, zakladateľská a jedna z najvýznamnejších postáv umeleckého hnutia surrealizmu, ktorý ovplyvnil umelcov všetkých žánrov na celom svete. Narodil sa 19.2.1896.

1968

Narodil sa bývalý úspešný (dvojnásobný majster sveta) pilot F1 MIKA HÄKKINEN.

1991

Zomrel americký džezový saxofonista a hudobný skladateľ MILES DAVIS, ktorý zostane pravdepodobne najväčšou ikonou moderného džezu. Bol hudobníkom, ktorý písal a prepisoval dejiny tohto hudobného žánru. Narodil sa 26.5.1926.

2003

Zomrel americký režisér a pedagóg gréckeho pôvodu ELIA KAZAN. Jeho prvý úspešný film ocenený troma Oscarmi bola dráma Džentlmenská dohoda. V 50. rokoch 20. storočia vznikli ďalšie úspešné filmy ako napríklad V prístave či Na východ od raja, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil James Dean. Posledným filmom, ktorý nakrútil, je adaptácia knihy Francisa Scotta Fitzgeralda Posledný magnát s hviezdnym obsadením hercov Robert De Niro a Jack Nicholson. Okrem toho pre svetový film objavil také hviezdy ako Marlon Brando či Warren Beatty. V roku 1999 dostal Oscara za celoživotné dielo. Narodil sa 7.9.1909.

- Zomrela americká tenistka ALTHEA GIBSONOVÁ, ktorá okrem iného ako prvá tenistka čiernej pleti vyhrala Wimbledon. Narodila sa 25.8.1927.

2008

Zomrel český spisovateľ ADOLF BRANALD, okrem iného autor románu Vizita, ktorý pod názvom Pozor, vizita! sfilmoval významný český režisér Karel Kachyňa. V hlavnej úlohe sa predstavil Rudolf Hrušinský. Narodil sa 4.10.1910.

2009

Zomrela Angličanka LUCY VODDENOVÁ, skutočná Lucy so slávnej piesne Lucy in the Sky with Diamonds od skupiny Beatles. Voddenová sa ešte pod dievčenským menom O'Donnellová dostala do pozornosti Johna Lennona, ktorý sa ňou nechal inšpirovať a skomponoval slávnu psychedelickú skladbu, o ktorej sa dlho hovorilo, že je chválou halucinogénnej drogy LSD. Narodila sa v roku 1963.

2010

Zomrel americký filmový, divadelný a televízny režisér ARTHUR PENN, ktorého filmové práce ako Malý veľký muž alebo Bonnie a Clyde sú známe na celom svete. Narodil sa 27.9.1922.

- Zomrela americká operná speváčka DOLORES MAE WILSONOVÁ. Narodila sa 9.8.1928.

935

(Staršie pramene uvádzajú rok 929) - Zomrel (zavraždili ho v Boleslavi) české knieža z rodu Přemyslovcov SVÄTÝ VÁCLAV alebo VÁCLAV I., patrón Čiech. Narodil sa okolo roku 907.

1330

Zomrela na Vyšehrade česká kráľovná ELIŠKA PŘEMYSLOVNA, žena Jana Luxemburského a matka Karola IV., najvýznamnejšieho panovníka v českých dejinách. Narodila sa 20.1.1292.

1571

Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú ako deň narodenia aj 29. september) taliansky barokový maliar MICHELANGELO MERISI DA CARAVAGGIO, najčastejšie nazývaný iba CARAVAGGIO, ktorý svojím poňatím výtvarných tém (napr. svätci, rôzne náboženské námety) a aj osobným životným štýlom poburoval vtedajšiu spoločnosť. Zároveň však patrí k najrevolučnejším a najoriginálnejším maliarom v dejinách výtvarného umenia. Potvrdzujú to diela ako napríklad Smrť Panny Márie, Sťatie Jána Krstiteľa, Emauzská večera. Zomrel 18.7.1610.

1841

Narodil sa francúzsky spisovateľ, lekár a štátnik GEORGES CLEMENCEAU, bývalý premiér prezývaný pre svoju tvrdosť aj Tiger. Zomrel 24.11.1929.

1895

Zomrel francúzsky chemik a biológ LOUIS PASTEUR, zakladateľ mikrobiológie, lekárskej imunológie a stereochémie. Vynašiel pasterizáciu, objasnil fermentačný proces, vynašiel vakcínu proti besnote a tiež objavil princíp profylaxie proti baktériám. Narodil sa 27.12.1822.

1915

Narodila sa americká bojovníčka za mier, manželka Juliusa Rosenberga, ETHEL ROSENBERGOVÁ, ktorá bola spolu s manželom za údajné prezradenie tajomstva výroby atómovej bomby ZSSR popravená 19.6.1953.

1924

Narodil sa svetoznámy taliansky filmový herec MARCELLO MASTROIANNI. Z dlhého radu filmov, v ktorých stvárnil nezabudnuteľné postavy, možno spomenúť Sladký život, Manželstvo po taliansky, Veľká žranica, Čierne oči, Cudzinec, Terasa, Ginger a Fred, Interview, Pret-a-porter. Zomrel 19.12.1996.

- Narodil sa český herec OTAKAR BROUSEK.

1934

Narodila sa francúzska herečka, speváčka a ochrankyňa práv zvierat BRIGITTE BARDOTOVÁ, sexsymbol 60. rokov 20. storočia. Filmovú kariéru odštartovala v roku 1956 snímkou A Boh stvoril ženu a celý svet spoznal jej vyzývavú krásu a vzdorovitú tvár. Objavila sa aj v ďalších úspešných filmoch ako napríklad Súkromný život či Pohŕdanie.

1944

Narodil sa český ekonóm a politik MILOŠ ZEMAN, bývalý český premiér.

1953

Zomrel americký astronóm EDWIN POWELL HUBBLE, podľa ktorého dostal pomenovanie aj teleskop - tzv. Hubblov teleskop. Narodil sa 20.11.1889.

1964

Zomrel americký komediálny herec ARTHUR "HARPO" MARX, druhý narodený z bratov Marxovcov. Narodil sa 23.11.1888.

Svetové udalosti 28. septembra
1066

Vylodili sa normandské vojská pri Pevensey (Sussex), čím sa začala rozhodujúca fáza boja o anglický trón. O niekoľko týždňov ho v bitke pri Hastingse získal normandský vojvoda Viliam Dobyvateľ.

1799

Francúzsky chemik Philippe Lebon dostal patent na plynovú lampu. Plyn, ktorý Lebon získaval z dreva, začal využívať na svietenie.

1898

V českej Prahe začala jazdiť prvá elektrická električka.

1912

Pri havárii parníka Kichemaru zahynulo 1000 Japoncov.

1994

V Baltskom mori sa potopil trajekt Estonia. Zahynulo 852 ľudí.

1995

Izraelský premiér Jicchak Rabin a predseda Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Jásir Arafat slávnostne podpísali dohodu o rozšírení palestínskej autonómie na oblasť západného brehu rieky Jordán.

2004

Cena barelu ropy po prvý raz v histórii prekonala hranicu 50 amerických dolárov.

2005

Živého obrovitého kalmára druhu Architeuthis považovaného za prízrak hlbočiny zachytili po prvý raz na filmový materiál špeciálnou podmorskou kamerou japonskí vedci.

2006

Konala sa slávnostná posledná rozlúčka s ruskou cárovnou Máriou Fjodorovnou, matkou posledného ruského cára, ktorej pozostatky neskôr uložili do hrobky v petrohradskom Petropavlovskom chráme po boku jej manžela, cára Alexandra III.

2008

Etiópsky vytrvalec Haile Gebrselassie v nemeckom Berlíne prekonal o 27 sekúnd svoj vlastný svetový rekord v maratóne, keď dosiahol čas 2:03:59 h a stal sa prvým atlétom, ktorý pokoril hranicu dve hodiny a štyri minúty.

- Americká firma SpaceX vypustila do vesmíru nosnú raketu ako prvá súkromná spoločnosť na svete.

Hudobný kalendár

Narodenia 28. septembra
1934

Brigitte Bardot (rodená Brigitte Anne-Marie Bardot), Paríž, herečka aj speváčka. Známou sa stala už v roku 1952, vďaka hlavnej úlohe vo filme Manina, la fille sans voile. Hrala vo viac ako päťdesiatich filmoch. Bola štyrikrát vydatá, jej prvým manželom bol režisér Roger Vadim. Brigitte skúšala aj spevácku dráhu, v roku 1957 nahrala prvú LP platňu And God Created Women. Do konca 60. rokov vydala šesť albumov.

1943

Nick Nicholas (vlastným menom Klaus Karl Kassbaum), Plön, Nemecko, exbasový gitarista americkej skupiny Steppenwolf. Túto hard-rockovú formáciu založil gitarista a spevák John Kay pod názvom The Sparrow, v závere roka 1967 sa presťahovali do Los Angeles. V januári 1968 vydali debutovú LP platňu Steppenwolf. Úspech si získali na spoločnom koncerte so skupinou Doors 5. júla 1968 v známej Hollywood Bowl. Dva týždne nato sa do hitparády dostala ich prvá pieseň Born To Be Wild, dotiahla sa až na druhé miesto a získala pre skupinu zlatú platňu. Ako titulnú skladbu ju použil režisér Dennis Hopper vo filme Easy Rider (1969), v hlavnej úlohe Peter Fonda. Úspešná bola aj LP platňa The Second, ktorú vydali v novembri 1968. Steppenwolf boli populárni hlavne na prelome 60. a 70. rokov. V hitparáde mali sedem skladieb, hitmi boli aj Magic Carpet Ride v októbri 1968 a Rock Me v marci 1969. Rozišli sa v roku 1972, vydali desať albumov a kompilácií. K čiastočnému obnoveniu skupiny došlo v roku 1975, ale už bez väčších úspechov.

1946

Helen Shapiro, Londýn, speváčka a herečka. Svoj spevácky talent ukázala už na základnej škole. Na základe doporučenia učiteľov a vekovej výnimky chodila súbežne aj na známu spevácku akadémiu Maurice Bermana, ktorá mala sídlo na londýnskej Baker Street. Tam ju pri skúške počul producent John Schroeder. Spev ho zaujal, pozval Helen do štúdia a nahrali prvé demo snímky. V máji 1961 vychádza prvý singel Don't Treat Me Like A Child, ktorý sa dostal na 3. miesto. Druhý singel so skladbou You Don't Know bol ešte úspešnejší, v auguste 1961 viedol anglickú hitparádu. Bol to v tej dobe rekord, pretože Helen ešte nemala pätnásť a už sa dostala na čelo anglického rebríčka. Najväčší úspech jej priniesla pieseň Walkin' Back To Happiness, ktorá v októbri 1961 viedla hitparádu. Českú verziu pod názvom S nebývalou ochotou naspievala v júni 1966 Marta Kubišová. V roku 1962 vydala prvú LP platňu Tops' With Me. Populárna bola do polovice 60. rokov. Vydala päť albumov, v hitparáde mala osem skladieb. V roku 2007 vyšiel kompilačný album The Very Best Of Helen Shapiro.

1960

Jennifer Rush (vlastným menom Heidi Stern), Queens, New York City, pop-rocková speváčka. Otec bol operným spevákom, matka klaviristkou. Keď mala deväť, presťahovali sa do Nemecka. Mala štrnásť, keď sa vrátili do Spojených štátov. V roku 1979 pod názvom Heidi Stern vydala prvý album. V roku 1982 sa s otcom vrátili do Nemecka, do mesta Wiesbaden. V roku 1985 si získala úspech s piesňou Power Of Love, ktorá sa v októbri dostala na prvé miesto anglickej hitparády. Jej piesne mali úspech hlavne v európskych hitparádach, v anglickom rebríčku mala dve skladby. Pod menom Jennifer Rush vydala dvanásť albumov, ten dvanásty s názvom Now Is The Hour vyšiel v marci 2010. Najúspešnejším z nich bol hneď prvý s názvom Jennifer Rush, ktorý vyšiel v októbri 1984 a dostal sa do prvej desiatky anglického rebríčka albumov.

1965

Ginger Fish (vlastným menom Kenneth Robert Wilson), Framingham, Massachusetts, USA, exbubeník skupiny Marilyn Manson, hral v nej do roku 2011. Pod týmto názvom založil Manson v americkom Clevelande v roku 1989 electro metalovu formáciu, ich prvý názov bol Marilyn Manson & The Spooky Kids. V roku 1994 vydali prvý album s názvom Portrait Of An American Family. Skupina a hlavne jej líder sú známi svojim nevkusom a obscénnosťami počas koncertov. Na svojom konte má kapela osem štúdiových albumov, ôsmy Born Villain vydali v máji 2012, predchádzajúci siedmy The High End Of Love vyšiel v máji 2009. Na koncerte v bratislavskej Sibamac Aréne sa kapela predstavila 8. júna 2009.