Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek

3 mája

Svetový deň slobody tlače

Vyhlásený bol v roku 1993, oslavuje sa od roku 1994 a viaže sa na udalosť z 3.5.1991, keď bola prijatá Windhoekská deklarácia o podpore nezávislej a pluralitnej africkej tlače na Seminári o podpore nezávislej a pluralitnej africkej tlače, organizovanom UNESCO a OSN v namíbijskej metropole Windhoek.


Meniny má Galina

Viac

Pôvod ženského mena Galina je buď grécky, potom v preklade znamená "bezvetrie", alebo latinský, a vtedy znamená "sliepka". Nositeľky tohto na slovenskom území málo rozšíreného mena oslovujeme Galinka, Galka.
Galiny, ktoré oslavujú meniny 3. mája, nemajú jednoduchú povahu. Raz-dva sa rozkohútia, veď nie nadarmo je kohút ich zvieracím totemom. Sú plné intuície a pôvabu, ale aj panovačné a neprístupné.
Galiny chcú byť vždy a všade prvé. Dokážu si získať ľudí okolo seba a veľmi dobre sa cítia v spoločnosti výstredných osobností. Neraz vedú neusporiadaný, priam bláznivý život. Majú pevnú vôľu a neuveriteľné šťastie. Dlho odolávajú únave.
Ich obľúbené farby sú svetlomodrá, ružová a žltá, ochranné rastliny prvosienka a rebarbora, ochranné kamene opál a citrín.
Ruská sopranistka, nositeľka viacerých ocenení GALINA PAVLOVNA VIŠNEVSKÁ, prvá absolútna primabalerína bývalého Sovietskeho zväzu GALINA SERGEJEVNA UĽJANOVOVÁ. Aj ruská spisovateľka a vnučka Josifa V. Stalina GALINA JAKOVLEVNA DŽUGAŠVILIOVÁ, ako i dcéra bývalého generálneho tajomníka Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Leonida I. Brežneva GALINA LEONIDOVNA BREŽNEVOVÁ - tieto ženy nosia meno, pripadajúce v slovenskom kalendári na tretí májový deň.
Na základe skutočných udalostí GALINY BREŽNEVOVEJ napísal Peter Pavlac divadelnú hru Červená princezná, režijne ju pripravil Patrik Lančarič, postavu GALINY BREŽNEVOVEJ stvárnila herečka Zita Furková, bratislavské Divadlo Astorka hru uviedlo v máji 2009.


Pranostika na dnes

- Roj, ktorý sa v máji rojí, za plný voz sena stojí, v júni rojenie nestojí za zvonenie.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 3. mája
1270

- Zomrel na Margitinom ostrove pri Pešti uhorský kráľ BELO IV., ktorého panovanie bolo poznačené nájazdmi Tatárov, bojom o babenberské dedičstvo či zápasom so synom Štefanom, nástupníkom na uhorský trón. Narodil sa v novembri 1206.

1884

- Narodil sa v Kroměříži (Česko) biológ a botanik FRANTIŠEK NÁBĚLEK, zakladateľ Botanického ústavu a Botanickej záhrady v Bratislave, rektor Slovenskej univerzity v rokoch 1948-1949. Zomrel 10.6.1965.

1892

- Narodil sa v Brezne právnik, archivár, publicista a autor príspevkov s historickou, múzejníckou, archívnickou a knihovednou tematikou EUGEN BOHUŠ, notár a hlavný komisár Okresného úradu v Rožňave, ktorý vypracoval návrh na územné osamostatnenie Vysokých Tatier, pripravil podmienky pre založenie TANAP-u, spracoval históriu niektorých podnikov (Vagónka, Pivovar, Tatrasmalt) a pričinil sa o založenie Podtatranského múzea. Zomrel 19.4.1977.

1969

- Narodil sa v Piešťanoch rýchlostný kanoista SLAVOMÍR KŇAZOVICKÝ, držiteľ striebornej medaily z olympiády v americkej Atlante v roku 1996 a majster Európy z roku 1998.

2003

- Zomrel v Banskej Bystrici diecézny biskup banskobystrickej rímskokatolíckej diecézy, pedagóg, publicista, novinár, redaktor a vychovávateľ JOZEF FERANEC. Narodil sa 14.3.1910.

Slovenské udalosti 3. mája
1843

- V Maduniciach vypukol požiar, pri ktorom utrpel Ján Hollý ťažké popáleniny, v dôsledku ktorých stratil zrak.

1919

- V Bratislave bol založený 1. československý športový klub, ktorý vznikol zásluhou policajného kapitána Richarda Brunnera.

2008

- Eva Tulejová-Medveďová vyhrala na 43. ME v karate v Talline Open kategóriu a pre SR získala zlatú medailu. Peter Macko vybojoval bronz v kumite do 65 kg.

- Šachista Sergej Movsesian obsadil na ME v bulharskom Plovdive 2. miesto a pre SR získal striebornú medailu.

- Slováka Ľubomíra Kotlebu vyhlásili v španielskom Madride medzi piatimi najlepšími basketbalovými rozhodcami päťdesiatročia na starom kontinente. Rozhodcom FIBA bol v rokoch 1975-1989.

Svetové osobnosti 3. mája
1469

- Narodil sa taliansky filozof, historik a politik NICOLO MACHIAVELLI, autor známeho diela Vladár, v ktorom chcel poskytnúť vládcom návod, ako vytvoriť silný štát. Pri tomto návode vychádzal z premisy, že ľudí nemotivujú mravné normy alebo ideály, ale len materiálne záujmy. Ľudia sú podľa Machiavelliho od prírody zlí a leniví a degenerujú, ak ich nič nenúti prekonávať tieto prirodzené vlastnosti. Na upevnenie moci vladára je preto nutné použiť všetky prostriedky, aj tie, ktoré sa nie vždy zhodujú s morálkou. Zomrel 21.6.1527.

1481

- Zomrel pri Gebze osmanský sultán (od roku 1451) MUHAMMAD II. FÁTIH (DOBYVATEĽ), ktorý roku 1453 dobyl Carihrad, roku 1454 Srbsko, roku 1460 byzantský Peloponéz, roku 1461 cisársku ríšu Trapezunt (posledná časť Byzantskej ríše) a roku 1463 Bosnu. Narodil sa v roku 1432.

1895

- Narodil sa francúzsky spisovateľ GABRIEL CHEVALLIER. Zomrel 6.4.1969.

1913

-– Narodil sa anglický dramatik WILLIAM INGE. Zomrel 10.6.1973.

1942

- Narodila sa česká gymnastka VĚRA ČÁSLAVSKÁ, jedenásťnásobná majsterka Európy, štvornásobná majsterka sveta a držiteľka siedmich zlatých olympijských medailí.

2007

- Zomrel americký astronaut WALTER SCHIRRA, bol jediný muž, ktorý letel v rámci všetkých troch ranných programov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) - Mercury, Gemini a Apollo. Narodil sa 12.3.1923.

Svetové udalosti 3. mája
1494

- Taliansky moreplavec v službách Španielska - Krištof Kolumbus objavil Jamajku.

1979

- Líderka v parlamentných voľbách víťaznej konzervatívnej strany Margaret Thatcherová sa stala prvou ženou, ktorá zasadla na post predsedu vlády vo Veľkej Británii.

1986

- Na letisku v srílanskej Kolambe vybuchla bomba v lietadle tamojšej leteckej spoločnosti Air Lanka so 128 cestujúcimi na palube, zahynulo 20 osôb.

2001

- Juhoslovanský súd doručil Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) obžalobu Slobodana Miloševiča z vojnových zločinov, ktorý sa v tom čase nachádzal vo väzbe v Belehrade a obvinenie neakceptoval. Neskôr ho previezli do väzby v sídle ICTY v Haagu. Pred ICTY predstúpil v júni 2001. Od roku 2002 viedol tribunál proti Miloševičovi doslova maratónsky proces, usvedčiť ho však žalobcovia už nestihli, zomrel 11.3.2006 na zlyhanie srdca.

2008

- Mjanmarsko zasiahol cyklón Nargis, ktorý si v konečnom dôsledku vyžiadal vyše 130.000 obetí na ľudských životoch a vysídlenie miliónov ďalších osôb. Išlo o najhoršiu prírodnú katastrofu v krajine od ničivých vĺn cunami v decembri 2004.

Hudobný kalendár

Narodenia 3. mája
1904

- Bing Crosby (rodený Harry Lillis Crosby), Tacoma, štát Washington, USA, americký spevák a herec. Jeho úspešná spevácka dráha začala v roku 1926 a trvala prakticky až do sedemdesiatych rokov. Dokumentuje ju viac ako štyridsať vydaných albumov a kompilácií, ten posledný Seasons vyšiel v roku 1977. Nemenej úspešná bola jeho filmová kariéra, natočil viac ako štyri desiatky filmov, ten prvý King Of Jazz v roku 1930. Zomrel 14. októbra 1977 vo veku 74 rokov v Madride počas hrania golfu, pochovaný je v kalifornskom Culver City.

1933

- James Brown (rodený James Joseph Brown, jr.), Barnwell, South Carolina, USA, americký soulový spevák. Jeho spevácky prejav bol originálny, bol však aj výborným gitaristom, bubeníkom, klaviristom, tanečníkom a hlavne šoumenom. V roku 1954 založil vokálnu skupinu The Famous Flames. Prvú LP platňu Please, Please, Please vydal v roku 1959. V máji 1960 mal v hitparáde prvú skladbu Think. Do americkej hitparády sa dostalo 44 skladieb tohto rockového muzikanta. Najväčším hitom bola I Got You (I Feel Good). V januári 1986 ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy. Jeho tvorbu dokumentuje viac ako stovka vydaných albumov a kompilácií. Zomrel 25. decembra 2006 v americkej Atlante vo veku 73 rokov.

1944

- Pete Staples (rodený Peter Lawrence Staples), Andover, UK, basový gitarista skupiny Troggs. Táto rocková formácia vznikla v roku 1964 v anglickom Andoveri pod prvým názvom Troglodytes, jej zakladateľom bol Reg Presley. Na začiatku roka 1966 si skrátili názov na Troggs a postupne sa prepracovali medzi popredné anglické formácie druhej polovice 60. rokov. V hitparáde bodovalo deväť skladieb tejto kapely, hitmi boli Wild Thing, With A Girl Like You, I Can't Control Myself a Love Is All Around. Rozišli sa v marci 1969. Výsledkom ich muzikantskej dráhy bolo osem vydaných albumov. V apríli 1994 nahrala cover verziu ich skladby Love Is All Around škótska skupina Wet Wet Wet a dostala sa na prvé miesto hitparády. Pieseň zaznela aj v britskej filmovej komédii Štyri svadby, jeden pohreb, ktorá mala premiéru v júni 1994, v hlavných úlohách Hugh Grant a Andie MacDowell.

1981

- Farrah Franklin (rodená Farrah Destiny Franklin), Fresno, California, USA, speváčka, skladateľka, herečka a modelka, členka skupiny Destiny's Child. Táto vokálna skupina vznikla v roku 1990. V novembri 1997 mali v hitparáde prvú skladbu No, No, No. Vo februári 1998 vydali prvý štúdiový album Destiny's Child. V júli 1999 viedli prvýkrát americký rebríček so skladbou Bills, Bills, Bills. V singlovom rebríčku mali 13 skladieb, z nich štyri sa dostali až na prvé miesto. Okrem Bills, Bills, Bills to boli Say Ny Name a Independent Woman v roku 2000 a Bootylicious v roku 2001. Na svojom konte majú štyri štúdiové albumy, najúspešnejším bol Survivor, vydaný v máji 2001. K diskografii patria aj tri kompilácie, poslednou je výber hitov # 1's, ktorý vyšiel v októbri 2005. Rozišli sa v závere roku 2005, na sólovej dráhe je najznámejšou Beyoncé Knowles.