Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

30 júla

Požiar vo Vysokých Tatrách

V roku 2005 vypukol pri Bielom dome v Tatranskej Polianke najrozsiahlejší požiar vo Vysokých Tatrách od založenia Tatranského národného parku (TANAPu) v roku 1949.


Meniny má Libuša

Viac

Pôvod mena Libuša nachádzame u našich susedov v Čechách a jeho význam je "ľúbená, milovaná, milá". Nositeľky tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Libuška, Liba. Meniny oslavujú 30. júla.

Už od detstva sa dožadujú stálej pozornosti. Snažia sa nadväzovať stále nové kontakty, potrebujú sa totiž zviditeľňovať. Ako na priateľky sa na ne môžeme spoľahnúť a zdôveriť sa im.

Pri štúdiu či pri hľadaní zamestnania majú určený presný cieľ. Dokážu pritom zmobilizovať všetky sily. Libušky sú si vedomé svojho šarmu a za partnerov si vyberajú silné osobnosti s vysokým spoločenským postavením.

Ak sa im darí, majú pevné zdravie. Do svojho jedálneho lístka by mali zaradiť veľa surovej zeleniny a výrobky zo sóje. Ovplyvňuje ich planéta Mars.

Šťastná farba Libuší je červená. Ochranné rastliny púpava a chmeľ, kamene diamant a ametyst.

Česká filmová a televízna herečka LIBUŠE ŠAFRÁNKOVÁ i jej krajanka LIBUŠE HAVELKOVÁ, slovenská historička z Inštitútu histórie na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity LIBUŠA FRANKOVÁ, samostatná vedecká pracovníčka Ústavu svetovej literatúry SAV LIBUŠA VAJDOVÁ, poetka a prozaička, dlhoročná redaktorka časopisu Zornička, autorka televíznych a rozhlasových seriálov pre deti, rodáčka od Kroměříža žijúca od 50. rokov 20. storočia v Bratislave LIBUŠA FRIEDOVÁ, spisovateľka, novinárka a redaktorka LIBUŠA MINÁČOVÁ i herečka LIBUŠA GÝMERSKÁ sú tie zo žien, ktoré majú meno pripadajúce v slovenskom kalendári na 30. júla.

Meno LIBUŠE nesie aj opera od českého hudobného skladateľa Bedřicha Smetanu. Námetom pre spevohru sa stala legenda o kňažnej LIBUŠI, ktorá sa spomína už v Kozmovej kronike, spracovanej aj v Rukopise zelenohorskom. So Smetanovou operou LIBUŠA sa v 19. storočí otváralo Národné divadlo, navyše táto opera vždy predstavovala túžbu českého národa po samostatnosti.


Pranostika na dnes

- Keď sa muchy dávajú do rojov večer, na druhý deň bude pekne.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 30. júla
1799

- Narodil sa v Ábelovej evanjelický kňaz, zoológ, ornitológ a ichtyológ JÁN ŠALAMÚN PETIAN (Petényi), zakladateľ vedeckej faunistiky a ornitológie v Uhorsku. Zomrel 5.10.1855.

1859

- Narodil sa vo Vsetíne (Česko) dramatik a spisovateľ FERKO URBÁNEK, najhrávanejší dramatik v období realizmu, ktorého najznámejšími divadelnými hrami sú: Kamenný chodníček, Škriatok, Hrob lásky alebo Strídža spod hája. Zomrel 10.12.1934 v Bratislave.

1894

- Zomrel v horách na salaši pri Liptovskej Sielnici evanjelický kňaz, básnik a prekladateľ SAMO BOHDAN HROBOŇ, predstaviteľ mesianistickej línie slovenského romantizmu. Narodil sa v roku 1820.

1906

- Narodil sa v Pezinku dirigent Slovenskej filharmónie ĽUDOVÍT RAJTER. Zomrel 6.7.2000.

1956

- Narodila sa v Komárne divadelná režisérka a spisovateľka DANIELA KAPITÁŇOVÁ, autorka úspešnej prózy Samko Tále - Kniha o cintoríne.

1958

- Zomrel v Bratislave hudobný skladateľ ALEXANDER ALBRECHT. Narodil sa 12.8.1885.

1960

- Zomrel v Bratislave spisovateľ RUDOLF JAŠÍK, jeden z tvorcov novej podoby slovenskej prózy, autor sfilmovaného románu Námestie svätej Alžbety. Svoje zážitky z druhej svetovej vojny chcel opísať v trilógii Mŕtvi nespievajú, z ktorej sa mu kvôli predčasnej smrti podarilo dopísať len prvú časť. Narodil sa 2.12.1919.

1999

- Zomrela v Horných Salibách prvá žena na Slovensku ordinovaná za farárku Evanjelickej a. v. cirkvi DARINA BANCÍKOVÁ, ktorá bola prenasledovaná komunistickým režimom. V roku 1962 bola 14 mesiacov väznená. Potom mala na päť rokov zákaz vykonávať kňazskú službu. V roku 1968 dostala štátny súhlas a mohla sa vrátiť ku kňazskej službe. Súdne rehabilitovaná bola v roku 1990. Narodila sa 31.12.1922.

Slovenské udalosti 30. júla
1907

- Uhorský parlament prijal zákon č. 45, známy ako derešový. Zákon umožňoval obmedzovanie osobnej slobody poľnohospodárskym robotníkom zo strany zamestnávateľov a pripúšťal aj telesné tresty.

1928

- V Bratislave vznikol Slovenský veslársky klub.

1971

- František Venclovský sa stal prvým občanom Československa, ktorý preplával kanál La Manche.

1975

- Československo sa zúčastnilo na Konferencii o bezpečnosti a spolupráci, ktorá prebiehala (do 1.8) za účasti najvyšších predstaviteľov 32 európskych krajín, USA a Kanady v Helsinkách. Konferencia okrem politickej a hospodárskej spolupráce signatárskych krajín schválila na nátlak Západu aj tzv. tretí kôš, týkajúci sa ľudských a občianskych práv. Tým sa vytvorili pre československú opozíciu výhodné podmienky, keď jej činnosť bola aj napriek neustálej represii garantovaná medzinárodne platnou konvenciou podpísanou tiež ČSSR.

2005

- Pri Bielom dome v Tatranskej Polianke vypukol najrozsiahlejší požiar vo Vysokých Tatrách od založenia Tatranského národného parku (TANAPu) v roku 1949. Mimoriadna situácia vyhlásená v súvislosti s lesným požiarom vo Vysokých Tatrách trvala do 3. augusta 2005.

Svetové osobnosti 30. júla
1818

- Narodila sa britská spisovateľka EMILY JANE BRONTËOVÁ, autorka románu Búrlivé výšiny. Zomrela 19.12.1848.

1841

- Narodil sa nemecký chemik BERNHARD CHRISTIAN GOTTFRIED TOLLENS, autor prvej cyklickej štruktúry hroznového cukru. Zomrel 31.1.1918.

1857

- Narodil sa americký ekonóm a sociológ THORSTEIN VEBLEN, zakladateľ inštitucionalizmu. Zomrel 3.8.1929.

1863

- Narodil sa americký vynálezca, priemyselník, priekopník pásovej výroby a prvý výrobca sériových automobilov HENRY FORD, ktorý významne zjednodušil konštrukciu automobilu. Zomrel 7.4.1947.

1868

- Narodil sa nemecký sociológ, ekonóm a filozof ALFRED WEBER. Zomrel 2.5.1958.

2003

- Zomrel americký hudobný producent, priekopník rokenrolu SAM PHILLIPS, objaviteľ Elvisa Presleyho. Narodil sa v roku 1923.

2007

- Zomrel slávny švédsky filmový režisér INGMAR BERGMAN, ktorého filmy ako napríklad Persona, Hanba, Hodina vlkov, Siedma pečať alebo Šepoty a výkriky patria k najlepším filmom svetovej kinematografie. Narodil 14.7.1918.

- Zomrel taliansky filmový režisér MICHELANGELO ANTONIONI, režisér kultového filmového diela Zväčšenina. Okrem tohto filmu sa do dejín svetovej kinematografie hlboko zapísal filmami Červená pustatina, Zabriskie Point a predovšetkým filmom Povolanie: reportér v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom. Narodil sa 29.9.1912.

Svetové udalosti 30. júla
1419

- Prvá pražská defenestrácia - po smrti českého kráľa Václava IV. zaútočil dav ľudí na čele s Janom Želivským na radnicu v pražskom Novom Meste a z okna vyhodil protihusitsky zameraných konšelov.

1863

- Republikán, 16. americký prezident (1861-1865) Abraham Lincoln vydal nariadenie Oko za oko, ktorým prikázal za zastrelenie každého zajatého černošského vojaka armády Únie zastreliť jedného zajatého vojaka armády Konfederácie.

1935

- Vo Veľkej Británii vyšla prvá kniha zo série Penguin Books, ktorá začala paperbackovú (brožovanú) revolúciu. Bolo to dielo ARIEL od Andrého Mauroisa.

1971

- Začal sa vo Viedni (Rakúsko) prvý Medzinárodný psychoanalytický kongres, na ktorom sa zúčastnila aj dcéra zakladateľa psychoanalýzy Sigmunda Freuda Anna, ktorá kongres otvorila.

2001

- Kanada sa stala prvou krajinou na svete, ktorá povolila nevyliečiteľne chorým pacientom pestovať a fajčiť vlastnú marihuanu, bez ohľadu na protesty lekárov.

2002

- Prezidenti Konžskej demokratickej republiky (KDR) a Rwandskej republiky Joseph Kabila a Paul Kagame podpísali v juhoafrickej Pretórii mierovú dohodu, ktorá ukončila ozbrojený konflikt medzi oboma krajinami. Štyri roky trvajúce boje si vyžiadali asi dva a pol milióna obetí.

2011

- Lietadlá NATO zničili tri televízne satelitné vysielače v líbyjskej metropole Tripolis, využívané vtedajším vodcom Muammarom Kaddáfím.