Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela

6 marca

Mendelejev predviedol periodickú tabuľku prvkov

Ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendelejev




Periodická tabuľka chemických prvkov je tabulárna metóda zobrazenia chemických prvkov. Riadi sa tzv. periodickým zákonom, ktorý v roku 1869 publikoval Dmitrij Ivanovič Mendelejev, čiže zobrazuje pravidelne sa vyskytujúce trendy vo vlastnostiach prvkov v závislosti od ich protónového čísla. Tabuľka zatiaľ obsahuje 118 chemických prvkov.


Meniny má Radoslav a Radoslava

Viac

Mená Radoslav, Radoslava majú slovanský pôvod a význam mien je "radujúci(a) sa, sláviaci(a) radosť". Nositeľov mužského mena oslovujeme aj Radko, Rado a Radoslavy oslovujeme Radka, Slávka. Tieto mená sú na slovenskom území menej početné.

Radoslavovia a Radoslavy, ktorí oslavujú meniny spolu 6. marca, majú rýchle reakcie. Sú rodení sprostredkovatelia a obchodníci. Ich intuícia je fenomenálna. Vlastné sú im aj progresívnosť a profit.

Rastlinný totem majú jaseň, ktorý dobre vystihuje ich odolnosť. Obľúbené farby Radoslavov sú fialová a svetlomodrá a ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Ochranné rastliny majú žihľavu, nechtík, ochranné kamene ametyst a zafír. Mali by sa vyhýbať koreneným jedlám.

Obľúbené farby žien s menom Radoslava sú biela a tmavomodrá. Ochranné rastliny myší chvost, biela ľalia, ochranné kamene zafír a koral. Radoslavy by si mali odoprieť jedlá bohaté na tuky.

Slovenský snoubordista, športovec ktorý ako prvý v ére samostatného Slovenska získal medailu na ZOH v Turíne v roku 2006 RADOSLAV ŽIDEK, slovenský hádzanár RADOSLAV ANTL, futbalista RADOSLAV ZABAVNÍK - to je len niekoľko ľudí s menom, pripadajúcim v kalendári na 6. marca.


Pranostika na dnes

- Panská láska, ženská chuť a marcové počasie, to je vždy nestále.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 6. marca
1694

- Narodil sa v Urmíne (dnes Mojmírovce) uhorský politik a veľkostatkár ANTON GRASALKOVIČ (Grassalkovich), prívrženec Habsburgovcov, ktorý dal postaviť barokový palác v Bratislave (Grasalkovičov palác), súčasné sídlo prezidenta Slovenskej republiky. Zomrel 1.12.1771.

1718

- Narodil sa v Hrušove evanjelický farár, básnik, spisovateľ a pedagóg GREGOR FABRI, pôsobil aj ako rektor evanjelického kolégia v Prešove. Zomrel 4.4.1779.

1872

- Narodil sa v obci Babice sochár FRANTIŠEK LAHOLA. Zomrel 13.6.1925.

1906

- Zomrel v Martine národohospodár, redaktor a spisovateľ ŽIGMUND PAULINY-TOTH, riaditeľ tamojšej Tatra banky. Narodil sa 12.5.1865.

1911

- Narodil sa vo Vrútkach prozaik a prekladateľ JÁN BODENEK, ktorý debutoval známym prozaickým dielom Ivkova biela mať. Jeho humoristická novela Katastrofa bola zase úspešne sfilmovaná pod názvom Skalní v ofsajde. Zomrel 20.11.1985.

1924

- Zomrel v Bratislave historik, etnograf a národovec EDUARD KRAJŇÁK. Narodil sa 24.9.1848.

1940

- Narodila sa v Hradišti pod Vrátnom divadelná, televízna a filmová herečka ZITA FURKOVÁ, zakladateľka Divadla Astorka Korzo'90 v Bratislave.

1941

- Narodil sa skladateľ, inštrumentalista a klavirista JURAJ SZABADOS. Zomrel 26.1.1995.

1998

- Zomrel v Bratislave spisovateľ, dramatik a filmový scenárista PAVEL GEJDOŠ. Narodil sa 13.8.1924.

2007

- Zomrel v Bratislave sochár, spoluzakladateľ prvého Zväzu slovenských výtvarných umelcov a člen Spolku voľných výtvarných umelcov JOZEF MAZAN. Narodil sa 11.1.1920.


2011

- Zomrel v Bernolákove legendárny futbalista JÁN POPLUHÁR, ktorý ako československý reprezentant získal striebro na MS v roku 1958 a 1962. Narodil sa 12.9.1935.

Slovenské udalosti 6. marca
1430

- Z iniciatívy cisára Žigmunda založili bratislavskú mincovňu, v ktorej mincmajster Leonard Pertl začal raziť denáre s označením LP (iniciálky tamojšieho peňažného združenia Liga Posoniensis). Mincovňa bola spočiatku umiestnená vo dvore Starej radnice, neskôr v budove Academie Istropolitany.

1848

- Na zasadnutí Uhorského snemu podporil Ľudovít Štúr v pamätnej reči požiadavku okamžitého zrušenia poddanstva v Uhorsku.

1923

- Parlament prijal zákon na ochranu Československej republiky, ktorý v praxi postihoval snahy o autonómiu Slovenska a zameraný bol aj proti komunistom.

2002

- Bol vyhlásený Národný park Veľká Fatra.

2007

- Spaľovanie biomasy v jednom zo svojich kotlov spustila spoločnosť Zvolenská teplárenská (ZT). Veľkokapacitná tepláreň sa tak stala prvou na Slovensku, ktorá začala vyrábať teplo z obnoviteľných zdrojov.

Svetové osobnosti 6. marca
1941

- Zomrel americký sochár JOHN GUTZON DE LA MOTHE BORGLUM, ktorý do vrchu Mount Rushmore v Južnej Dakote vytesal hlavy štyroch amerických prezidentov - Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta. Narodil sa 25.3.1867.

1946

- Narodil sa britský rockový gitarista a hudobný skladateľ DAVID GILMOUR, člen skupiny Pink Floyd.

1947

- Narodil sa americký herec a režisér ROB REINER.

- Narodila sa anglická speváčka KIKI DEE, vlastným menom Pauline Matthewsová.

1951

- Narodil sa český hudobník a skladateľ, legenda českého undergroundu, člen kultovej skupiny Plastic People of the Universe MILAN HLAVSA. Zomrel 5.1.2001.

- Narodil sa český spevák a hudobník JIŘÍ SCHELINGER. Zomrel 13.4.1981.

1967

- Zomrel maďarský hudobný skladateľ ZOLTÁN KODÁLY. Jeho život a tvorba boli späté aj so Slovenskom. Narodil sa 16.12.1882.

1972

- Narodil sa americký basketbalista SHAQUILLE O'NEAL.

1973

- Zomrela americká prozaička PEARL SYDENSTRICKER BUCKOVÁ, laureátka Nobelovej ceny (1938). Narodila sa 26.6.1892.

1982

- Zomrela rusko-americká filozofka a spisovateľka AYN RANDOVÁ, známa svojimi často kontroverznými názormi. Je zakladateľkou kompletného a konzistentného filozofického systému, ktorý nazvala Objektivizmus. K jej najvýznamnejším dielam patria Zdroj a Atlas pokrčil plecami, v ktorých kládla dôraz na také hodnoty ako individualizmus, racionalizmus, egoizmus alebo kapitalizmus. Narodila sa 2.2.1905.

1987

- Narodila sa anglická herečka HANNAH TAYLOR-GORDONOVÁ.

1989

- Narodila sa úspešná poľská profesionálna tenistka AGNIESZKA RADWAŃSKÁ, ktorá ako vôbec prvá Poľka vyhrala v roku 2007 turnaj WTA v dvojhre.

1475

- Narodil sa taliansky renesančný sochár, maliar, staviteľ a básnik MICHELANGELO BUONARROTI, jedna z najvýznamnejších tvorivých osobností v dejinách umenia. Ťažiskom jeho tvorby bolo sochárstvo, v ktorom sa stretávalo úsilie o dynamickú kompozíciu, antická tradícia a kresťanská, respektíve náboženská tematika, čo sa výrazne prejavilo v sochách ako napríklad Bakhus, Pieta, Mojžiš, Madona v Bruggách a v slávnom Dávidovi. Medzi jeho najznámejšie maliarske diela patria najmä nástenné fresky v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne. Zomrel 18.2.1564.

1483

- Narodil sa taliansky historik, diplomat a politický publicista FRANCESCO GUICCIARDINI, ktorého považujú za prvého historika novej doby. Zomrel 22.5.1540.

1619

- Narodil sa francúzsky románopisec, básnik a dramatik CYRANO DE BERGERAC (vlastným menom Hector Savien Cyrano). Jeho meno sa stalo známym aj vďaka francúzskemu dramatikovi Edmondovi Rostandovi, ktorý napísal divadelnú hru vo veršoch Cyrano z Bergeracu. Zomrel 28.7.1655.

1806

- Narodila sa anglická poetka ELIZABETH BARRETT BROWNINGOVÁ. Témami jej básní nebola len láska, ale aj neľudskosť otrokárstva či emancipácia žien. Napísala niekoľko básnických zbierok ako napríklad: Portugalské sonety, Plač detí alebo Básne pred Kongresom. Zomrela 29.6.1861.

1900

- Zomrel nemecký konštruktér a výrobca motorov, automobilov GOTTLIEB DAIMLER, spoluzakladateľ najstaršej automobilovej továrne. V roku 1885 zostrojil prvý motocykel a to tak, že na rám bicykla pripevnil motor. Narodil sa 17.3.1834.

1909

- Narodil sa poľský spisovateľ, básnik, aforista a satirik STANISLAW JERZY LEC. Zomrel 7.5.1966.

1926

- Narodil sa poľský divadelný a filmový režisér ANDRZEJ WAJDA. Jedným z najpôsobivejších diel poľskej kinematografie je jeho film Zasľúbená krajina, ktorý získal aj amerického Oscara. Legendárnym filmom sa stal aj Človek z mramoru so silným protisocialistickým nábojom. Pôsobivým filmom je aj film Besi, filmové spracovanie rovnomenného Dostojevského románu. V roku 1999 sa do kín dostal jeho úspešný Pan Tadeusz (Pán Tadeáš), sfilmovaný poľský národný epos. Vo filme Katyň zase spracoval zabitie tisícov poľských dôstojníkov počas druhej svetovej vojny.

- Narodil sa americký ekonóm a bývalý šéf amerického Federálneho rezervného fondu ALAN GREENSPAN.

Svetové udalosti 6. marca
1714

– Mierom podpísaným v Rastatte (Nemecko) sa skončila vojna o španielske dedičstvo (vypukla po smrti posledného španielskeho Habsburga Karola II. v roku 1700) medzi Francúzskom a cisárom Karolom VI.

1836

- Mexická armáda na čele s generálom Antóniom Lopezom de Santa Annou dobyla po 13 dňovom obliehaní texaské mesto Alamo. V bojoch padli legendárni americkí frontoví vojaci Davy Crockett a Jim Bowie spolu s ďalšími 186 obrancami.

1899

- Na Cisárskom patentovom úrade zaevidovali aspirín (acylpyrín). Nemecký chemik Felix Hoffmann zostavil liečiacu substanciu ešte dva roky pred týmto zaevidovaním. K objavu ho priviedlo hľadanie dobre akceptovateľného lieku proti bolesti pre jeho otca, ktorý trpel reumou.

1930

- V americkom Springfielde (Massachussetts) začala spoločnosť založená Clarenceom Birdseyeom predávať balené mrazené jedlo.

1953

- Deň po Stalinovej smrti sa predsedom rady ministrov ZSSR a generálnym tajomníkom ÚV KSSZ stal Georgij Michajlovič Malenkov, ale už v septembri musel vedenie strany prepustiť Nikitovi Sergejevičovi Chruščovovi.

1957

- Bývalá britská kolónia Zlaté pobrežie sa stala po pripojení britského Toga nezávislou republikou s názvom Ghana, za jej prvého prezidenta zvolili Kwame Nkrumaha.

1962

- Americký minister zahraničných vecí Dean Rusk a jeho thajský kolega Tchanat Kchoman podpísali vo Washingtone dohodu o americkej vojenskej pomoci Thajsku mimo rámec Organizácie paktu juhovýchodnej Ázie (SEATO).

2003

- Pri zrútení lietadla typu Boeing 737 na juhu Alžírska zahynulo 102 ľudí. Bola to dovtedy najväčšia letecká katastrofa v histórii Alžírska.

0

2008 - Osem izraelských civilistov zastrelil a ďalších deviatich zranil palestínsky militant v židovskom seminári v Jeruzaleme.