Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

7 mája

Zrod Československej jednoty

V roku 1896 založili v Prahe Československú jednotu, ktorej cieľom bolo prehlbovať vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi. Prvým predsedom tohto spolku sa stal František Pastrnek.


Meniny má Monika

Viac

Ženské meno Monika je pravdepodobne gréckeho pôvodu a v preklade znamená "osamelá, jediná". Nositeľky tohto na Slovensku bežne zaužívaného mena oslavujú meniny 7. mája.

Moniky sú od prírody silné a usilovné ženy. Keď sa pustia do nejakej činnosti, sú ako ich zvierací totem škovránok, ktorý stúpa k nebu na svitaní, aby predstihol slnko.

Prahnú po poznatkoch, takže sú z nich výborné študentky. Monika môže byť napríklad majiteľkou firmy, pretože dokáže vládnuť pevnou rukou.

Sú prívetivé a sympatické. Ten, kto do Moniky uštipačne zapára, môže počítať s nemilými reakciami.

Mali by sa vyhýbať jedlám, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu. Ich obľúbené farby sú žltá, fialová a biela. Ochranné rastliny žihľava, skalica a šalvia, ochranné kamene smaragd a granát.

Patrónka manželiek a obetí zneužitia SVÄTÁ MONIKA, ktorá sa z donútenia vydala za oveľa staršieho pohanského úradníka v severnej Afrike. Z troch detí MONIKY je najznámejší Augustín, ktorý sa po obrátení, vymodlenom matkou MONIKOU, stal teológom, filozofom aj biskupom.

Slovenské herečky MONIKA HILMEROVÁ i MONIKA HAASOVÁ, mezzosopranistka MONIKA FABIANOVÁ, bývalá americká profesionálna tenistka maďarského pôvodu narodená v Srbsku MONIKA SELEŠOVÁ, ktorá bola svetovou jednotkou v ženskou tenistovom rebríčku WTA. Talianska herečka a modelka MONICA BELLUCCIOVÁ, rovnako talianska herečka, jedna z najvýraznejších interpretiek filmových postáv v 50.-70. rokoch 20. storočia MONICA VITTIOVÁ, vlastným menom Maria Luisa Ceciarelli - to je len niekoľko zo všetkých ostatných žien, ktoré nosia meno pripadajúce v slovenskom kalendári na 7. mája.


Pranostika na dnes

Stanislav ráňa orechy.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 7. mája
1708

Zomrel v Banskej Bystrici evanjelický kňaz, spisovateľ a učiteľ JÁN SIMONIDES, ktorého v roku 1674 odsúdil delegovaný súd v Bratislave na trest smrti za údajnú účasť na Vešeléniho sprisahaní. Napokon bol však odvlečený v roku 1675 na galeje do Talianska. Narodil sa v roku 1648.

1972

Narodil sa v Bratislave futbalový reprezentant Československa (14 zápasov, 9 gólov) a Slovenska (33 zápasov, 12 gólov) PETER DUBOVSKÝ, hráč Slovana Bratislava, Realu Madrid a Realu Oviedo. Bol považovaný za jedného z najtalentovanejších slovenských futbalistov. Zahynul tragicky 23.6.2000 počas dovolenky v Thajsku.

1998

Zomrel zástupca riaditeľa Ústavu hydrológie SAV, riaditeľ Ústavu vodných zdrojov Národnej rady pre vedecký výskum v Zambii, hydrológ a redaktor ĽUDOVÍT MOLNÁR, predseda Čs. výboru pre hydrológiu, člen predsedníctva Slovenskej komisie pre UNESCO a predseda Výboru Rady vedcov SAV. Narodil sa 2.7.1940.

Slovenské udalosti 7. mája
1369

horský kráľ Ľudovít I. udelil Košiciam právo používať na pečati a na mestskej zástave svoj vlastný erb. Bola to prvá erbová listina pre mesto v Európe.

1381

Uhorský kráľ Ľudovít I. v Žiline vydal listinu tzv. Privilegium pro Slavis, v ktorej slovenským mešťanom zaručoval také isté práva ako Nemcom.

1896

V Prahe založili Československú jednotu, ktorej cieľom bolo prehlbovať vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi. Prvým predsedom tohto spolku sa stal František Pastrnek.

2008

Európska komisia dala zelenú vstupu Slovenska do eurozóny k 1.1.2009. Na základe hodnotenia plnenia kritérií zo strany SR odporučila komisia členským krajinám EÚ, aby odsúhlasili zavedenie spoločnej európskej meny na Slovensku k uvedenému dátumu.

2010

Slovenská karatistka Barbora Bosnyáková získala na ME v Aténach bronzovú medailu v súbornom cvičení kata.

Svetové osobnosti 7. mája
973

Zomrel východofranský kráľ a prvý cisár Rímskonemeckej ríše OTTO I. VEĽKÝ, ktorý v auguste v roku 955 v bitke pri rieke Lech porazil Maďarov. Narodil sa 23.11.912.

1700

Narodil sa v Leidene (Holandsko) holandský lekár, iniciátor reforiem na viedenskej univerzite a založenia lekárskej fakulty na univerzite v Trnave GERHARD VAN SWIETEN, osobný lekár panovníčky Márie Terézie. Zomrel 18.6.1772.

1825

Zomrel taliansky hudobný skladateľ a pedagóg ANTONIO SALIERI. Legenda živená rôznymi filmovými a divadelnými spracovaniami (napr. divadelná hra Amadeus od Petra Schaffera alebo slávny film Amadeus od Miloša Formana) rozpráva o veľkej rivalite medzi Salierim a W.A. Mozartom, či dokonca o tom, že Salieri závidel mladému Mozartovi natoľko, že ho otrávil. História však tieto obvinenia nepotvrdzuje. Salieri bol vo svojej dobe uznávaným a váženým hudobným skladateľom a pedagógom, ktorý úzko spolupracoval napríklad s hudobným skladateľom Christophom Willibaldom Gluckom. Narodil sa 18.8.1750.

1833

Narodil sa nemecký hudobný skladateľ JOHANNES BRAHMS, autor nielen známych Uhorských tancov, ale aj mnohých klavírnych skladieb, niekoľkých symfónií (napr. známa 1. symfónia c mol) a iných orchestrálnych skladieb (napr. Variácie na Haydnovu tému). Zomrel 3.4.1897.

1840

Narodil sa ruský hudobný skladateľ PIOTR IĽJIČ ČAJKOVSKIJ, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov hudby 19. storočia. Medzi jeho najznámejšie diela napríklad patria: Klavírny koncert b mol, balety (Labutie Jazero, Spiaca krásavica alebo Luskáčik), Koncert pre husle a orchester D dur, opery (Eugen Onegin, Piková dáma) či 4. symfónia f mol, alebo 6. symfónia h mol Patetická. Zomrel 6.11.1893.

1901

Narodil sa americký filmový herec GARY COOPER, dvojnásobný nositeľ Oscara za filmy Sergeant York a High Noon. Zomrel 13.5.1961.

1919

Narodila sa argentínska speváčka, herečka a politička EVA PERONOVÁ, známa ako Evita, druhá manželka argentínskeho prezidenta Juana Dominga Peróna. Americký hudobný skladateľ Andrew Lloyd Webber spolu s Timom Riceom vytvoril o nej svetoznámy muzikál Evita, ktorý bol neskôr aj úspešne sfilmovaný v hlavnej úlohe s popovou divou Madonnou. Zomrela 26.7.1952.

2007

Zomrela slávna anglická editorka módnych časopisov ISSABELLA BLOWOVÁ, ktorá pre svet módy objavila napríklad návrhára klobúkov Philipa Treacyho či slávneho módneho návrhára Alexandra McQueena. Narodila sa 19.11.1958.

Svetové udalosti 7. mája
1915

Niekoľko námorných míľ od mysu Old Head of Kinsale na írskom juhovýchodnom pobreží potopila nemecká ponorka U 20 bez varovania luxusný parník Lusitania, pretože ho považovala za vojnovú loď. Parník s výtlakom 32.000 ton sa potopil tak rýchlo, že sa zachránilo len 761 z 1959 cestujúcich.

1945

V hlavnom stane vrchného veliteľa spojeneckých vojsk generála Dwighta Eisenhowera vo francúzskom Remeši (francúzsky - Reims) podpísali o 2. hod. 41 min. zástupcovia nemeckých ozbrojených síl - generálplukovník Alfred Jodl, generál admirál Hans-Georg Friedeburg, generál letectva Wilhelm Oxenius - predbežný protokol o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka.

1954

Po nepretržitých päťdňových bojoch obsadili vietnamské oddiely mesto Dien Bien Phu, čo znamenalo porážku francúzskeho kolonializmu v Indočíne.

1960

Leonid Iľjič Brežnev vystriedal na základe rozhodnutia Najvyššieho sovietu ZSSR vo funkcii predsedu prezídia Najvyššieho sovietu Klimenta Jefremoviča Vorošilova, čím sa stal najvyšším predstaviteľom Sovietskeho zväzu.

1995

Víťazom francúzskych prezidentských volieb sa stal Jaques Chirac, ktorý porazil svojho socialistického súpera Lionela Jospina, čím sa ukončilo 14-ročné obdobie socialistického prezidentovania v krajine.

1998

Nemecká automobilka Daimler-Benz oznámila, že súhlasí so zlúčením so spoločnosťou Chrysler a vytvorením automobilového gigantu Daimler-Chrysler s burzovou kapitalizáciou okolo 92 miliárd USD a ročnými tržbami 130 miliárd USD.

2001

Jeden z aktérov legendárnej veľkej vlakovej lúpeže Ronald Biggs dobrovoľne ukončil svoj 35-ročný útek a na vlastnú žiadosť ho dopravili z Brazílie späť do vlasti. Súkromné lietadlo na palube s Biggsom pristálo na leteckej základni neďaleko Londýna vo Veľkej Británii.

2008

Novým ruským prezidentom sa stal Dmitrij Medvedev, ktorý v moskovskom Kremli zložil slávnostnú prísahu. Na najvyššom poste nahradil Vladimira Putina, ktorý vládol krajine po dve funkčné obdobia, od roku 2000.

Hudobný kalendár

Narodenia 7. mája
1833

Johannes Brahms, Hamburg, Nemecko, skladateľ a klavirista, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov éry romantizmu. K hudbe ho od mala viedol jeho otec. Od roku 1871 žil vo Viedni. V roku 1873 zložil jedno z najúspešnejších orchestrálnych diel Variácie na Haydnovu tému. Zomrel 3. apríla 1897 vo veku 63 rokov

1939

Jimmy Ruffin, Collinsville, Mississippi, USA, soulový spevák. Na hudobnej scéne je od roku 1961, začínal ako štúdiový vokalista firmy Motown. V septembri 1966 mal v americkom singlovom rebríčku prvý hit What Becomes Of The Brokenhearted. V americkej TOP 40 mal štyri skladby, vydal sedem albumov. Najúspešnejším z nich bol The Jimmy Ruffin Way v roku 1967. Jeho mladší brat David Ruffin bol členom vokálnej skupiny Temptations.

1943

Rick West (rodený Richard Charles Westwood), Dagenham, UK, sólový gitarista a vokalista skupiny Tremeloes. V roku 1959 založili piati spolužiaci strednej školy z Dagenhamu formáciu Brian Poole & The Tremeloes. V júli 1963 mali v hitparáde prvú skladbu Twist & Shout, ktorej originálnu verziu nahrali americkí Isley Brothers. V októbri 1963 boli úspešní so skladbou Do You Love Me, ktorá sa dostala na prvé miesto rebríčka. V januári 1966 Brian Poole odišiel a zvyšná štvorica pokračovala ďalej ako Tremeloes. V hitparáde mali 12 skladieb, jedna z nich, Silence Is Golden sa dostala v máji 1967 na prvú pozíciu hitparády. Ich ďalšími hitmi boli piesne Here Comes My Baby, Even The Bad Times Are Good, My Little Lady, Hello World, Number One či Me And My Life. V júli 1967 vydali úspešný album Here Comes The Tremeloes. V čase najväčšej slávy boli hosťom aj na Bratislavskej lýre, rozišli sa v roku 1974.

1946

Ray Monette, gitarista a vokalista americkej skupiny Rare Earth. Pod týmto názvom účinkovala rocková formácia z Detroitu od roku 1967, začínali v roku 1961 pod názvom The Sunliners. V roku 1968 vydali debutový album Dreams/Answers. Populárni boli v prvej polovici 70. rokov. V hitparáde mali šesť skladieb, najúspešnejšou z nich bola Get Ready v apríli 1970. Na svojom konte majú pätnásť štúdiových albumov, ten pätnásty A Brand New World vyšiel v roku 2008, k diskografii patrí aj viac ako desiatka kompilačných albumov.

1982

Katka Brzobohatá, Praha, členka českej skupiny Holki. Táto dievčenská vokálna štvorica vznikla v roku 1999 na základe konkurzu, ktorý realizoval producent Peter Fider. Na hudobnú scénu sa uviedli singlom Už mi nevolej, v septembri 1999 vydali prvý album S láskou, jeho predaj prekročil počet päťdesiat tisíc nosičov. Úspech mali aj ďalšie albumy Pro tebe (2000), Spolu (2001). Na začiatku roka 2003 odišla Klára Kolomazníková na sólovú dráhu a Holki pokračovali v trojici. V septembri 2003 vydali štvrtý album Ať to neskončí, po jeho vydaní sa v závere roka 2003 rozišli. V apríli 2004 vyšla ich kompilácia Pohádkový příběh/Best Of. V trojici, bez Kláry Kolomazníkovej sa opäť zišli a pokračujú v činnosti. V novembri 2009 vydali nový album Zkus zapomenout, v apríli 2010 vyšla kompilácia Platinum Collection. V roku 2005 vydala Katka sólový album Reality show, jeho producentom bol Stano Šimor.