Kanada jednoznačne zdolala USA a postupuje z prvého miesta

Na snímke radosť hráčov Kanady po prvom góle v zápase základnej A-skupiny Kanada – USA na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 21. mája 2019. Foto: TASR

Zámorské derby bolo v hernej réžii Kanaďanov, ktorí sa rýchlo dostali do náskoku 2:0 a Američanom veľa nedovolili.

Košice 21. mája (TASR) - Hokejisti Kanady zvíťazili v záverečnom zápase A-skupiny MS nad USA 3:0. Do štvrťfinále tak postúpili z 1. miesta, ich súperom bude Švajčiarsko. Američania obsadili v košickej skupine 4. miesto a zahrajú si s víťazom B-skupiny, Ruskom.

Zámorské derby bolo v hernej réžii Kanaďanov, ktorí sa rýchlo dostali do náskoku 2:0 a Američanom veľa nedovolili. Okrem troch gólov viackrát nastrelili žŕdku a oporou im bol aj brankár Cory Murray, ktorý si pripísal 28 zákrokov.

Kanaďania sa dostali na koňa už v 2. minúte, keď lišiacku prihrávku Stonea spoza bránky využil Dubois. Američania robili v prvej tretine priveľa chýb, strelu Cirelliho ešte zastavila žŕdka Schneiderovej bránky, no americký brankár druhýkrát kapituloval po Turrisovej strele - 2:0.

Kanaďania mali aj v druhej časti viac z hry, inkasovať však mohli po úniku Vatrana, ktorý však neprekonal Murrayho. V 36. minúte najskôr rozhodcovia neuznali Stoneov gól po zásahu vysokou hokejkou, krátko na to však McCann predsa upravil na 3:0. Kanaďania si kontrolovali svoj náskok aktívnou hrou podporenou výkonom brankára Murrayho, ktorý v tretej časti zmaril viacero sľubných šancí Američanov.

Sean Couturier, útočník Kanady: "Bol to jeden z našich najlepších zápasov. Výborne nás podržal brankár Matt Murray, ale dobre hral celý tím. Je pre nás dobré, že sa na štvrťfinále nemusíme sťahovať."

Noah Hanifin, obranca USA: "Chceli sme Kanadu zdolať, ale v úvode zápasu sme doplatili na chyby. Naďalej sme bojovali a potvrdili, že sme dobrý tím a nevzdávame sa. Ale dnes sme nevedeli dať gól. Už myslíme na ťažké štvrťfinále, radšej by sme ho hrali v Košiciach, ale musíme cestovať."

Kanada - USA 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 2. Dubois (Stone), 9. Turris (Mantha), 36. McCann (Turris). Rozhodovali: Kaukokari (Fín.), Fraňo (ČR) - Lhotský (obaja ČR), Šišlo (Rus.), vylúčení: 2:2 na 2 min., navyše Mantha (Kan.) 10 min. OT za útok na hlavu, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 7440 divákov.

Kanada: Murray - Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Myers, Theodore, Fabbro - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph, Henrique, Jost

USA: Schneider - Martinez, Suter, Werenski, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox - Kane, White, DeBrincat - Kreider, Eichel, Gaudreau - Keller, Larkin, Van Riemsdyk - Ryan, Glendening, Vatrano