NHL: Tatar s asistenciou, Chára sa pobil, San Jose je v play off

Na archívnej snímke sa Tomáš Tatar a jeho spoluhráč Brendan Gallagher radujú z gólu. Foto: TASR/AP

Edmonton v zostave s Andrejom Sekerom prehral na ľade St. Louis 2:7.

New York 20. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel v noci na stredu v zámorskej NHL asistenciou k víťazstvu Montrealu na ľade Philadelphie 3:1. Canadiens zaostávajú za postupovou priečkou do play off o bod. Tatar si pripísal 29. asistenciu a 51. bod v sezóne. Slovenský útočník v závere prvej tretiny clonil pred bránkou Flyers, puk sa od neho odrazil k Brendanovi Gallagherovi, ktorý otvoril skóre.

"Phillip Danault výborne podržal puk kým sme dostriedali, Tomáš Tatar odviedol skvelú prácu pred bránkou a ja som sa dostal k dorážke," povedal zámorským médiám Gallagher, ktorý zaznamenal 31. gól, čím vyrovnal svoje maximum z minulej sezóny. "V prvých dvoch tretinách sme dominovali a mohli sme streliť aj viac gólov. Každopádne je to veľké víťazstvo," povedal tréner Montrealu Claude Julien. Tatar bol na ľade 15:42 minúty, pripísal si plusku a tri strely.

Boston triumfoval v aréne New Yorku Islanders 5:0. Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral takmer 20 minút, na konto si pripísal tri plusové body a tretíkrát v sezóne sa pobil. Na začiatku druhej tretiny ho Matt Martin vyzval k pästnému súboju, v ktorom Chára využil svoje fyzické predpoklady a zložil súpera na ľad. V bránke Bruins dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Tuukka Rask, Fínovi stačilo k štvrtému čistému kontu v sezóne chytiť len 13 striel. "Trinásť striel, neviem či vôbec mali päť šancí. Odohrali sme skvelý zápas," povedal Rask pre nhl.com. Islanders prehrali s Bostonom na domácom ľade ôsmykrát za sebou, naposledy zdolali Bruins pred vlastnými fanúšikmi v novembri 2013. Boston okrem víťazstva potešil aj návrat českého útočníka Davida Pastrňáka, ktorý po zranení palca nastúpil prvýkrát od 10. februára.

Edmonton v zostave s Andrejom Sekerom prehral na ľade St. Louis 2:7. Jaden Schwartz sa v drese Blues zaskvel hetrikom a pridal aj asistenciu. "Je to pekný pocit. Moji spoluhráči odviedli skvelú prácu a na mojich góloch mali veľký podiel," povedal Schwartz po svojom štvrtom hetriku v kariére, prvom od 18. októbra 2017. Blues sa udržali na treťom mieste Metropolitnej divízie, Edmontonu sa po neúspechu šanca na postup do play off vzďaľuje. "Potrebujeme sa vrátiť domov, trochu si odpočinúť a ešte to skúsiť. Dnes to bola ťažká prehra," povedal tréner Oilers Ken Hitchcock. Svoje bodové série ukončili edmontonské hviezdy Connor McDavid (12) a Leon Draisatl (14). Do zostavy St. Louis sa po zranení vrátil Vladimir Tarasenko, chýbal päť zápasov. Sekera odohral 16 minút a 13 sekúnd a zaznamenal mínusku.

Po Tampe a Calgary si účasť v play off o Stanleyho pohár definitívne zabezpečilo aj San Jose. Sharks síce v noci na stredu nehrali, ale postupovú istotu im dala prehra Minnesoty s Coloradom (1:3). Obhajca Stanley Cupu Washington vyhral na ľade New Jersey 4:1 a vrátil sa na čelo Metropolitnej divízie, keď predbehol NY Islanders. Toronto bez chorého slovenského obrancu Martina Marinčina prehralo v Nashville 0:3. Fínsky brankár Pekka Rinne chytil 22 striel, zaznamenal štvrtý shutout v sezóne a 55. v kariére. "Predátori" v dvoch zápasoch tejto sezóny neinkasovali z Torontom ani jeden gól, čo sa im podarilo ako druhému tímu v histórii. Predtým to dokázala Philadelphia v sezóne 1992-93. Trápiaci sa New York Rangers prehrali jedenásty z uplynulých dvanástich zápasov, keď podľahli doma Detroitu 1:3. Dva góly Red Wings, ktorí už nemôžu postúpiť do play off, strelil Andreas Athanasiou. Na konte má 28 presných zásahov a ak pridá ešte dva, stane sa prvým tridsaťgólovým strelcom "červených krídel" od sezóny 2008-09. V tom ročníku sa cez 30 gólov dostali až štyria hráči Detroitu - Marián Hossa (40), Johan Franzen (34), Pavel Dacjuk (32) a Henrik Zetterberg (31).

Carolina zdolala Pittsburgh 3:2 po nájazdoch a udržala si prvú voľnú kartu vo Východnej konferencii. Víťazný gól v nájazdoch strelil obranca Dougie Hamilton. Duel poslal do predĺženia kapitán Canes Justin Williams, ktorý minútu a 56 sekúnd pred koncom vyrovnal na 2:2 pri hre bez brankára. Hurricanes podržal kvalitným výkonom Petr Mrázek, ktorý chytil 36 striel. "Brankári boli dnes skvelí na oboch stranách," povedal tréner Caroliny Rod Brind'Amour. Dallas aj vďaka dvom gólom Alexandra Radulova zdolal Floridu 4:2 a vylepšil si pozíciu v boji o play off. Po dvojzápasovej pauze sa do bránky Stars vrátil Ben Bishop, ktorý mal pred zranením dlhú sériu bez inkasovaného gólu. Tá sa po góle Alexandra Barkova zastavila na 233 minútach a troch sekundách, čo bola najdlhšia séria v klubovej histórii. Obranca "panterov" Keith Yandle zaznamenal asistenciu, čím sa dostal na 57 bodov (9+48) a vyrovnal rekordný klubový zápis bývalého slovenského reprezentanta Róberta Švehlu zo sezóny 1995-96 v počte kanadských bodov obrancu.

Sumáre NHL:

NEW YORK ISLANDERS - BOSTON BRUINS 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
2. Kuraly (McAvoy), 23. Acciari, 37. Kuraly (Heinen), 47. Bergeron (Nordström, Moore), 51. DeBrusk. Brankári: Lehner - Rask, strely na bránku: 13:39, 13.917 divákov.

CAROLINA HURRICANES - PITTSBURGH PENGUINS 3:2 pp a sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
30. McGinn (Faulk), 59. Williams (Hamilton, Niederreiter), rozh. náj. Hamilton - 31. Guentzel (Crosby, Rust), 56. Letang (Rust, Guentzel). Brankári: Mrázek - Murray, strely na bránku: 39:38, 14.677 divákov.

NEW YORK RANGERS - DETROIT RED WINGS 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
55. Strome (Shattenkirk, Bučnevič), 60. Smith (Howden, Pionk) - 18. Nielsen (Hirose, Lashoff), 25. Athanasiou (de La Rose, Rasmussen), 60. Athanasiou. Brankári: Lundqvist - Howard, strely na bránku: 43:30, 17.183 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - MONTREAL CANADIENS 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
49. Couturier (van Riemsdyk, Giroux) - 19. Gallagher (TATAR, Folin), 25. Weber (Domi, Shaw), 59. Domi (Shaw, Thompson). Brankári: Hart - Price, strely na bránku: 33:36, 19.045 divákov. NEW JERSEY DEVILS - WASHINGTON CAPITALS 1:4 (1:1, 0:3, 0:0) Góly: 20. Agostino - 3. Burakovsky (Dowd, Connolly), 26. Connolly (Djoos, Hagelin), 33. Kuznecov (Vrána), 34. Wilson (Ovečkin, Bäckström). Brankári: Blackwood - Copley, strely na bránku: 21:22, 14.815 divákov.

MINNESOTA WILD - COLORADO AVALANCHE 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
22. Parise (Suter, Fiala) - 11. Barrie (Söderberg, Cole), 34. Jost (Wilson), 59. Cole. Brankári: Dubnyk - Grubauer, strely na bránku: 37:38, 18.785 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - TORONTO MAPLE LEAFS 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
5. Boyle (Smith, Johansen), 50. Simmonds (Ellis, Bonino), 58. Forsberg (Arvidsson, Johansen). Brankári: Rinne - Andersen, strely na bránku: 20:22, 17.499 divákov.

ST. LOUIS BLUES - EDMONTON OILERS 7:2 (1:0, 3:2, 3:0)
12. Schwartz (Perron, Del Zotto), 21. Pietrangelo (Schwartz, Sundqvist), 26. Schwartz (Bozak, Dunn), 28. Perron (Bouwmeester, Sundqvist), 46. Perron (Schenn, Pietrangelo), 54. Maroon (Thomas, Bozak), 59. Schwartz (Sanford, Bozak) - 39. Nugent-Hopkins (Larsson, Lucic), 40. Kassian (Klefbom). Brankári: Binnington - Koskinen (26. Stolarz), strely na bránku: 44:17, 17.873 divákov.

DALLAS STARS - FLORIDA PANTHERS 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
18. Benn (Radulov, Seguin), 31. Klingberg (Hintz, Seguin), 51. Radulov (Benn, Seguin), 60. Radulov (Seguin, Benn) - 4. Barkov (Huberdeau, Dadonov), 37. Barkov (Yandle, Trocheck). Brankári: Bishop - Montembeault, strely na bránku: 36:22, 17.654 divákov.

CALGARY FLAMES - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
13. Gaudreau (Ryan, Czarnik), 20. Mangiapane (Jankowski, Czarnik), 21. Frolík (Brodie, Giordano), 60. Tkachuk (Backlund, Frolík) - 11. Werenski (Panarin), 46. Bjorkstrand (Anderson, Werenski). Brankári: Rittich - Bobrovskij, strely na bránku: 31:33, 18.288 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 15:42 0 1 1 +1 3 0
Zdeno Chára (Boston) 19:43 0 0 0 +3 2 5
Andrej Sekera (Edmonton) 16:13 0 0 0 -1 0 0