NHL: Tatar zariadil triumf Montrealu nad Pittsburghom

Tomáš Tatar, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Domáci prehrávali po prvej tretine 0:2, ale bol to práve 27-ročný Tatar, ktorý gólom na 1:2 zavelil k obratu, keď sa presadil už po 11 sekundách v druhej tretine.

New York 14. októbra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar dvoma gólmi a asistenciou prispel k domácemu triumfu Montrealu Canadiens nad Pittsburghom Penguins 4:3 po samostatných nájazdoch v zápase zámorskej NHL v noci na nedeľu. Domáci prehrávali po prvej tretine 0:2, ale bol to práve 27-ročný Tatar, ktorý gólom na 1:2 zavelil k obratu, keď sa presadil už po 11 sekundách v druhej tretine. Následne si pripísal asistenciu na vyrovnávajúci gól Brendana Gallaghera a svoj tím dostal do vedenia v presilovke v 29. minúte.

Penguins ešte do konca druhej tretiny vyrovnali, no potom už strelci mlčali. Rozhodovalo sa až v nájazdoch, kde domáci uspeli dvakrát a hostia ani raz. "Myslím si, že sa celý náš tím zomkol, nebola to iba naša formácia. Každý hral od druhej tretiny dobre, mali sme veľa tlaku od jej začiatku a každý si za to zaslúži ocenenie," citoval oficiálny web NHL Tatara, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu duelu. Slovenský útočník, ktorý do Kanady prestúpil z Las Vegas výmenou za bývalého kapitána Montrealu Maxa Paciorettyho, si tak otvoril gólový účet v novej sezóne. Oporou domácich bol brankár Antti Niemi, ktorý kryl 25 striel Pens, spoluhráčov podržal v kľúčových okamihoch a v nájazdoch zlikvidoval pokusy Jevgenia Malkina aj Sidneyho Crosbyho.

Boston prevalcoval Detroit 8:2 aj vďaka hetriku českého útočníka Davida Pastrňáka, ktorý bodoval vo štvrtom zápase za sebou. Bol to jeho druhý hetrik v kariére a v profilige už má na konte 101 gólov. Dvadsaťdvaročný Čech strelil v tejto sezóne už 7 gólov v 5 dueloch. "Zabávam sa, milujem túto hru. Nesústredím sa na to, či dám jeden gól alebo tri. Stogólovú hranicu som prekonal rýchlo, som veľmi rád, že sa mi to podarilo," povedal Pastrňák, ktorý má na konte 259 duelov v profilige. v klubových dejinách Bruins 100-gólovú hranicu rýchlejšie prekonali iba Barry Pederson (v 187. zápase), resp. Dit Clapper (v 247.). Za domácich odohral kapitán a obranca Zdeno Chára 20 minút, pripísal si na konto 4 strely a dva plusové body. Brankár Jaroslav Halák kryl na striedačke chrbát fínskej jednotke Tuukkovi Raskovi. Detroit je stále bez víťazstva.

Toronto vyhralo na ľade úradujúceho šampióna z Washingtonu 4:2. Už 10. gól v sezóne strelil útočník Maple Leafs Auston Matthews, presadil sa v každom z doterajších šiestich zápasov v sezóne a je najlepším strelcom NHL. "Je to fajn, cítim sa dobre, keď prispejem k výhre. Najdôležitejšie je, že sa nám darí víťaziť. Toto nie je pre nás ľahký trip a bude skvelé, ak z neho privezieme pár bodov," povedal Matthews. Obranca Toronta Martin Marinčin šancu nedostal.

Nedarilo sa Arizone, Coyotes doma prehrali s Buffalom 0:3. V domácom drese odohral takmer 21 minút slovenský útočník Richard Pánik, no nebodoval, do štatistík si zapísal 4 strely. Skóre otvoril švédsky obranca Rasmus Dahlin, pre draftovú jednotku to bol premiérový gól v NHL v kariére. Vo veku 18 rokov a 183 dní sa stal najmladším obrancom v dejinách Sabres, ktorý skóroval v profisúťaži. Jeho krajan a brankár Linus Ullmark zlikvidoval 36 striel domácich a zaknihoval prvý shutout v NHL v kariére.

Christián Jaroš prispel asistenciou k domácemu víťazstvu Ottawy v sobotnom zápase nad Los Angeles 5:1. Pri svojom sezónnom debute prihral na štvrtý gól Senators, ten vyhnal z bránky Kings Jacka Campbella. Namiesto neho prišiel Peter Budaj, pre ktorého to tiež bol premiérový štart v ročníku a ktorý chytil 10 z 11 striel. V zostave domácich pre zranenie absentoval bývalý hráč LA Marián Gáborík.

Hokejisti Edmontonu Oilers zvíťazili na ľade New Yorku Rangers 2:1. V zostave hostí stále chýba slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý sa zotavuje po operácii Achillovej šľachy. Pre Oilers to bola prvá výhra v ročníku, zariadil ju gólom a asistenciou kapitán Connor McDavid. Hráči Vegas uspeli na klzisku Philadelphie 1:0. Čisté konto si pripísal brankár Marc-Andre Fleury.

Sumáre:

NEW YORK RANGERS - EDMONTON OILERS 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 13. Zibanejad (M. Staal, B. Smith) – 15. Nugent-Hopkins (Nurse, McDavid), 47. McDavid (Draisaitl, Nugent-Hopkins). Brankári: Lundqvist - Talbot, strely na bránku: 24:27, 17.085 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól: 59. Eakin (Carpenter). Brankári: Elliott - Fleury, strely na bránku: 26:21, 19.067 divákov.

OTTAWA SENATORS - LOS ANGELES KINGS 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)
Góly: 7. Tierney (DeMelo, Chabot), 12. Ch. Wideman (B. Tkachuk, Boedker), 17. Mark Stone (Duchene, Chabot), 31. White (Lajoie, JAROŠ), 52. Ch. Wideman (Duchene, B. Tkachuk) – 36. Lewis (Doughty, Muzzin). Brankári: Anderson - Campbell (31. BUDAJ), strely na bránku: 22:37, 15.355 divákov.

BOSTON BRUINS - DETROIT RED WINGS 8:2 (1:0, 3:0, 4:2)
Góly: 20. Pastrňák (Carlo, Wagner), 25. McAvoy (Bergeron), 32. DeBrusk (Krejčí), 37. Pastrňák (Bergeron, Marchand), 43. Pastrňák (Marchand, Bergeron), 51. Bjork, 56. DeBrusk (Carlo, Krejčí), 60. Kuraly (K. Miller, Bjork) – 41. Hronek (Bertuzzi, Nyquist), 49. D. Larkin (Nielsen, Jensen). Brankári: Rask - Bernier, strely na bránku: 39:34, 17.565 divákov.

MINNESOTA WILD - CAROLINA HURRICANES 4:5 pp (1:1, 0:1, 3:2 - 0:1)
Góly: 17. Coyle (Spurgeon, Dumba), 42. Spurgeon (Koivu, Parise), 46. Zucker (Mikael Granlund), 56. Mikael Granlund (Parise) – 9. J. Staal (van Riemsdyk, Williams), 36. Pesce (Aho, Teräväinen), 50. Aho (Faulk, Teräväinen), 59. Williams (Faulk, Aho), 63. Aho (Williams, Pesce). Brankári: Dubnyk - McElhinney, strely na bránku: 23:57, 18.715 divákov.

FLORIDA PANTHERS - VANCOUVER CANUCKS 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Góly: 33. Huberdeau (Trocheck, Malgin), 38. Trocheck (Yandle, Hoffman) – 35. Pettersson (Bärtschi, Boeser), 39. Roussel (tr.str.), 47. Horvat (Bärtschi, Edler). Brankári: Reimer - A. Nilsson, strely na bránku: 26:30, 11.953 divákov.

MONTREAL CANADIENS - PITTSBURGH PENGUINS 4:3 pp a sn (0:2, 3:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 21. TATAR (Gallagher, Danault), 28. Gallagher (Petry, TATAR), 29. TATAR (Drouin, Petry), rozh. nájazd Byron – 4. Simon (Sprong, Letang), 16. Letang (Kessel, Malkin), 32. Kessel (Crosby, Malkin). Brankári: Niemi - DeSmith, strely na bránku: 40:28, 21.302 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - COLUMBUS BLUE JACKETS 8:2 (3:0, 1:2, 4:0)
Góly: 1. Hedman (T. Johnson, Kučerov), 12. Paquette (Gourde), 19. Gourde (Sergačev, T. Johnson), 40. Point, 42. Point (J. T. Miller, Sergačev), 48. Killorn (Stamkos, J. T. Miller), 54. Kučerov (Palát, Coburn), 60. J. T. Miller (Point, Stralman) – 29. J. Anderson (Wennberg, R. Murray), 36. Bjorkstrand. Brankári: Vasilevskij - Bobrovskij, strely na bránku: 31:32, 19.092 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Góly: 1. Stephenson (Kuznecov, Ovečkin), 25. Kuznecov (Bäckström, Ovečkin) – 24. Kapanen (Hainsey, Matthews), 39. P. Lindholm (Gardiner, C. Brown), 47. Leivo (Johnsson, Gardiner), 59. Matthews (Kapanen, Rielly). Brankári: Holtby - Andersen, strely na bránku: 27:28, 18.506 divákov.

DALLAS STARS - ANAHEIM DUCKS 5:3 (0:2, 4:1, 1:0)
Góly: 32. Radulov (Seguin, J. Klingberg), 34. Carrick (Ničuškin, Spezza), 35. Jamie Benn (Seguin, Comeau), 38. J. Klingberg (Radulov), 59. Faksa (Jamie Benn, Lindell) – 10. Silfverberg (H. Lindholm, Comtois), 14. Sherwood (Manson, Lundeström), 29. Henrique (Steel, H. Lindholm). Brankári: Chudobin - Gibson (40. R. Miller), strely na bránku: 51:25, 18.532 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - NEW YORK ISLANDERS 5:2 (3:0, 0:2, 2:0)
Góly: 16. Järnkrok (Bonino, Hartman), 17. F. Forsberg (Johansen, Arvidsson), 20. Arvidsson (Johansen, Hamhuis), 45. Turris (Josi), 59. F. Forsberg (Ekholm) – 27. Nelson (Lee, Eberle), 33. Ladd (Barzal). Brankári: Saros - Lehner, strely na bránku: 29:22, 17.208 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - ST. LOUIS BLUES 4:3 pp (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Góly: 12. Anisimov (Saad, Kahun), 17. P. Kane, 54. DeBrincat (Toews, Keith), 65. DeBrincat (Gustafsson, Anisomov) – 33. B. Schenn (Schmaltz, Tarasenko), 42. Perron, 45. B. Schenn (Steen, Parayko). Brankári: C. Ward - Allen , strely na bránku: 50:38, 21.634 divákov.

ARIZONA COYOTES - BUFFALO SABRES 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Góly: 3. Dahlin (Skinner, Rodrigues), 19. Sheary (Reinhart, Eichel), 57. Skinner (Ristolainen). Brankári: Raanta - Ullmark, strely na bránku: 36:23, 15.304 divákov.

COLORADO AVALANCHE - CALGARY FLAMES 2:3 pp (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1)
Góly: 1. MacKinnon (Rantanen, Landeskog), 3. Compher (Barrie, Cole) – 31. Bennett (Backlund, Mich. Stone), 59. E. Lindholm, 61. J. Gaudreau (Monahan, Brodie). Brankári: Varlamov - Rittich, strely na bránku: 26:41, 17.334 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 21:30 2 1 3 2 6 0

Zdeno Chára (Boston) 20:01 0 0 0 2 4 0

Christián Jaroš (Ottawa) 11:10 0 1 1 1 0 0

Richard Pánik (Arizona) 20:58 0 0 0 0 4 0

----------------------------------------------

Peter Budaj (LA Kings) 29:59 10/11 90,9

/pozn.: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/