< sekcia Hokej

Trénerom hokejistov SR do 20 rokov sa stal Róbert Petrovický

Na snímke zľava generálny manažér hokejových reprezentácií Miroslav Šatan, asistent hlavného trénera SR20 Martin Štrbák a hlavný tréner SR20 Róbert Petrovický počas tlačovej konferencie Slovenského zväzu ľadového hokeja pri príležitosti predstavenia hlavného trénera a realizačného tímu reprezentácie slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov v Bratislave 7. júna 2019. Foto: TASR/Dano Veselský

Petrovický vystriedal na poste trénera Ernesta Bokroša, ktorý viedol slovenskú juniorskú reprezentáciu a projekt HK Orange 20 od začiatku sezóny 2011/12, keď na tomto poste nahradil Štefana Mikeša.

Bratislava 7. júna (TASR) - Slovenskú hokejovú reprezentáciu do 20 rokov bude trénovať Róbert Petrovický. Jeho asistentmi budú Martin Štrbák a Viliam Čacho. V piatok o tom na tlačovej besede v Bratislave informoval generálny manažér slovenských hokejových reprezentácií Miroslav Šatan. V realizačnom tíme bude aj tréner brankárov Rastislav Staňa, do úlohy konzultanta by chcel Šatan zapojiť Branka Radivojeviča.

Petrovický vystriedal na poste trénera "dvadsiatky" Ernesta Bokroša, ktorý viedol slovenskú juniorskú reprezentáciu a projekt HK Orange 20 od začiatku sezóny 2011/2012, keď na tomto poste nahradil Štefana Mikeša. Bokrošov najväčší úspech bol zisk bronzu z juniorského svetového šampionátu v sezóne 2014/2015. Počas svojej reprezentačnej kariéry pôsobil aj ako konzultant pri reprezentácii do 18 rokov.

"Je to pre mňa veľká zodpovednosť. Strávil som dva roky pri reprezentácii seniorov, veľa som sa naučil. Ale všetci sme na jednej lodi a je na nás, aby sme to posunuli ďalej. Je to pre mňa veľká pocta. Pôsobil som síce doteraz ako asistent, ale pre každého trénera príde zlom, keď sa musí posunúť ďalej," povedal Petrovický.

Bokrošove meno sa negatívne skloňovalo po uplynulých MS. Päťdesiatročný tréner reagoval na väčšinu obvinení, ktoré proti nemu a manažérovi hokejovej dvadsiatky Romanovi Ulehlovi vzniesli dvaja mladí reprezentanti Martin Pospíšil a Miloš Fafrák. Veľký ohlas medzi fanúšikmi a verejnosťou vyvolal najmä status 19-ročného útočníka Pospíšila na facebooku. V ňom opisoval atmosféru počas svetového šampionátu. V tíme vraj bola zlá nálada, tréneri sa údajne medzi sebou hádali. Bokroš všetko dementoval na tlačovej konferencii po návrate z MS a povedal, že sa bude brániť súdnou cestou. Na svetlo sveta totiž vyšli aj konkrétne obvinenia z úplatkárstva, jedno z nich prezentoval hráč Martin Jakúbek. "S pánom Bokrošom som ešte nemal čas komunikovať. Musíme sa o hráčoch čo najviac informovať. Môj asistent Viliam Čacho má skúsenosti, veľa ich pozná. Budeme veľa komunikovať a aj mojou snahou bude čo najskôr spoznať hráčov," dodal Petrovický.

Plán nového realizačného tímu je zložiť na MS tím, v ktorom budú mať hráči viac skúseností so seniorským hokejom. "Sme v transformácii, projekt U20 sme vymenili za projekt U18. Niektorí to vnímajú ako risk, ale všetci odborníci veria, že to je správny krok. Chceme, aby chalani, ktorí už majú 19 rokov, hrali mužský hokej. Plán je, aby v budúcom roku boli v reprezentácii hráči, ktorí hrajú s mužmi a nie s juniormi. Verím, že nám extraligové kluby pomôžu, a že dvadsiatkárov zapoja do tímov," uviedol Šatan.

Asistentmi Petrovického budú Štrbák a Čacho, obaja sa nové úlohy tešia. "Ja sa na spoluprácu veľmi teším. Verím, že budem mať tomuto tímu čo dať, pôsobil som dlho pri mládežníckych reprezentáciách. Chalanov poznám od 'pätnástky', poznám ich vývoj a to nám podľa mňa veľmi pomôže," povedal Čacho, ktorý v uplynulej sezóne viedol reprezentáciu do 18 rokov. "Teším sa na novú spoluprácu, v trénerskej kariére je to pre mňa možnosť posunúť sa ďalej. Kluby na Slovensku by sa nemali báť dávať šancu mladým chlapcom, aj keď nemajú istotu, či sú dostatočne kvalitní. Je to pre nich najlepšia možnosť na vývin. Chceme o tom s klubmi komunikovať," uzavrel Štrbák.