Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Import

Aj vianočné pečenie môže byť zdraviu prospešné

Prezentácia výskumu cereálií a pečiva budúcnosti vo Výskumnom ústave potravinárskom 19. decembra 2013 v Bratislave. Témou bolo Ako spolu súvisí veda a vianočné pečenie? Na snímke pečivo pripravené vo výskumnom ústave. Foto: TASR/ Štefan Puškáš

Odborníci z fakulty STU vyvíjajú nové typy potravín pripravené z alternatívnych surovín.

Bratislava 19. decembra (TASR) – Slovenskí vedci sa už niekoľko rokov zaoberajú vývinom nových funkčných potravín, ktoré majú pozitívne účinky na naše zdravie a možno ich dokonca využiť aj pri vianočnom pečení.

Lucia Mikušová z Oddelenia výživy a hodnotenia potravín Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave a jej kolegovia z Výskumného ústavu potravinárskeho pod vedením Zuzany Ciesarovej spolupracujú s Poľskou akadémiou vied v Olsztyne a s rakúskou technickou univerzitou v Grazi pri vývine a výskume potravín rastlinného pôvodu.

"Spolupráca a uplatnenie dlhoročných skúseností našich kolegov zo zahraničia pri vývoji nových potravín s pridanou hodnotou pozitívneho vplyvu na zdravie s využitím pohánky ako netradičnej pseudocereálie je pre náš výskum veľmi efektívne," povedala pre TASR Ciesarová.

Výskum je zameraný na inovované cereálne produkty - chlieb, pečivo, koláče, sušienky, kaše, ale aj nápoje na cereálnej báze so zvýšeným obsahom vitamínov, minerálov, antioxidantov, vlákniny, betaglukánov či probiotík. Pri výskume sa využívajú aj netradičné suroviny ako pohánka či rôzne farebné odrody pšenice. "Strava by mala byť pestrá a vyvážaná. Odporúčam používať celozrnnú múku namiesto tradičných múk, pretože obalové vrstvy cereálnych zŕn obsahujú najviac minerálov, vitamínov, vlákniny a rôznych iných výživových faktorov," odporúča Mikušová.



Tím vedcov pracuje na vývoji potravín

Odborníci z fakulty STU vyvíjajú nové typy potravín pripravené z alternatívnych surovín, ktoré sú vhodné aj pre alergikov či celiatikov. "Výrobky na cereálnej báze majú zvýšený obsah vlákniny, ktorá pôsobí ako prevencia pred mnohými ochoreniami, napríklad tráviaceho traktu, hrubého čreva a zároveň napomáha k pocitu dlhšej sýtosti a ľahšie sa nám tak podarí redukovať hmotnosť," priblížila Mikušová.

Prezentácia výskumu cereálií a pečiva budúcnosti vo Výskumnom ústave potravinárskom 19. decembra 2013 v Bratislave. Témou bolo Ako spolu súvisí veda a vianočné pečenie? Na snímke vyhodnocovanie pripraveného pečiva vo výskumnom ústave.
Foto: TASR/ Štefan Puškáš
Tím vedcov sa okrem vývoja nových potravín zameriava aj na testovanie ich účinkov. Spolu s lekármi z Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV a Slovenskej zdravotníckej univerzity overovali účinky ich konzumácie v krátkodobom aj dlhodobom meradle. Okrem kvalitatívnych a nutričných parametrov je veľmi dôležité otestovať aj zdravotný efekt výrobkov. Krvné testy potvrdili nízky glykemický index takýchto potravín a dlhodobé dvojmesačné testy potvrdili vplyv na znižovanie hmotnosti, pokles telesného tuku či reguláciu tzv. zlého cholesterolu.

Na Úrade priemyselného vlastníctva SR výskumníci zaregistrovali už tri chránené úžitkové vzory. Jedným z nich je chlieb na báze farebných pšeníc, ďalej pekárenské výrobky s obsahom extrudovaného ovsa, celozrnnej pohánky a cereálneho betaglukánového hydrogélu a tiež pekárenské výrobky s predĺženou trvanlivosťou a zlepšenými senzorickými vlastnosťami. Na svoju ochrannú známku čakajú aj ovsené a pohánkové muffiny, ktoré prispievajú k zdraviu ciev a prevencii kardiovaskulárnych chorôb. "Pre ľudí, ktorí by si na tieto Vianoce chceli napiecť aj niečo zdraviu prospešné, odporúčam do tradičných muffinov použiť zdravšie druhy múky," dodala Mikušová.