Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Import

Alzheimerovej chorobe je venovaný celý september

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Aj keď Alzheimerovu chorobu zatiaľ nie je možné úplne vyliečiť, v súčasnosti dostupná terapia dokáže postup tohto ochorenia výrazne spomaliť.

Luxemburg/Ženeva/Paríž/Londýn/Toronto/Bratislava 21. septembra (TASR) - Svetový deň Alzheimerovej choroby pripadajúci na 21. septembra sa pre nárast počtu prípadov na svete stal Svetovým mesiacom Alzheimerovej choroby. V roku 2014 sa pod týmto názvom koná tretí raz. Téma Svetového mesiaca Alzheimerovej choroby v roku 2014 znie: "Demencia: Môžeme znížiť riziko?"

Slovenská Alzheimerova spoločnosť na štvrtok a dnes, 18.-19.septembra, zorganizovala v Bratislave 6. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom "Aktivizácia seniorov a nefarmakologické prístupy v liečbe Alzheimerovej choroby". O svoje skúsenosti sa majú podeliť odborníci z Veľkej Británie, Holandska, Estónska, Českej republiky a Slovenska. Medzinárodná vedecká konferencia je jedným z podujatí, ktoré Slovenská Alzheimerova spoločnosť na Svetový mesiac Alzheimerovej choroby pripravila, uvádza na svojej webovej stránke.

Na svete žijú milióny ľudí s Alzheimerovou chorobou, prípadne s inou formou demencie. Na Slovensku k 31. decembru 2013 bolo s diagnózou Alzheimerova choroba evidovaných 3522 mužov a 5328 žien. Novodiagnostikovaných prípadov bolo 896 mužov a 1500 žien. TASR informoval Peter Bubla z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Pôvodca Alzheimerovej choroby

Pravdepodobným pôvodcom Alzheimerovej choroby je proteín tau. Jeden z popredných odborníkov na Alzheimerovu chorobu na svete, Michal Novák z Neuroimunologického ústavu SAV, v roku 1993 ako vedúci tímu na univerzite v Cambridgei objavil molekulovú podstatu zlyhania tau proteínu pri tomto ochorení. Zistil, že tau proteín pri Alzheimerovej chorobe zmení svoju štruktúru a tým i funkciu a začne komunikovať s celým radom nesprávnych bielkovín. Okrem toho blokuje aj "svojich zdravých bratov", čo má za následok vážne poruchy pamäti.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patrí demencia Alzheimerovho typu medzi desať hlavných smrteľných ochorení. S prehlbujúcim sa starnutím obyvateľstva riziko vzniku tohto ochorenia rastie.

Aj keď Alzheimerovu chorobu zatiaľ nie je možné úplne vyliečiť, v súčasnosti dostupná terapia dokáže postup tohto ochorenia výrazne spomaliť, čím sa dá zabrániť devastácii osobnosti chorého a priniesť pacientovi a jeho rodine vyššiu kvalitu života.

Terapia, ktorú pacienti postihnutí Alzheimerovou chorobou absolvujú.
Foto: TASR/AP
Na dosiahnutie maximálneho efektu liečby je potrebné včas zachytiť prvé príznaky ochorenia. Pri prvotnom podchytení pacientov s podozrením na Alzheimerovu chorobu zohrávajú kľúčovú úlohu príbuzní a praktickí lekári, čo umožňuje ľahšie diagnostikovanie prvých príznakov ochorenia a nasmerovanie pacienta k špecialistovi – psychiatrovi alebo neurológovi.

Alzheimerova choroba je postupné degeneratívne ochorenie mozgového tkaniva. Spôsobuje postupnú a nezvratnú stratu mentálnych funkcií a predstavuje hlavnú príčinu demencie vekovo starších ľudí.

Odborníci predpokladajú, že na vzniku ochorenia sa podpisujú faktory genetické i vplyvy životného prostredia.

Kto bol Alois Alzheimer?

Neurodegeneratívna choroba nesie meno podľa nemeckého psychiatra a neuropatológa Aloisa Alzheimera (1864-1915). Na začiatku 20. storočia skúmal mozog starších ľudí s demenciou. V roku 1906 popísal prvýkrát anatomické poruchy, ktoré pozoroval na mozgu 51-ročnej pacientky. Bola postihnutá nielen demenciou, ale trpela aj halucináciami a poruchami orientácie. V roku 1911 Alzheimer konštatoval rovnaké príznaky aj na ďalšej pacientke.

Medzi prejavy Alzheimerovej choroby patria poruchy pamäti, jazykových a rečových schopností, narušenie zrakovej i priestorovej orientácie, poruchy intelektuálnych funkcií, zmeny osobnosti, poruchy spánku či depresívne až úzkostné nálady.

Na európskej úrovni sa touto problematikou zaoberá mimovládna organizácia Alzheimer Europe (AE), ktorej partnerom je aj Slovenská Alzheimerova spoločnosť. Cieľom AE je zlepšiť starostlivosť a liečbu pacientov. Z dlhodobého hľadiska sa AE chce stať koordinačným a informačným centrom pre všetky organizácie v Európe, ktoré sú aktívne v tejto oblasti.

Na Slovensku sa problematikou Alzheimerovej choroby zaoberá napríklad nezisková organizácia Nadácia Memory a jej Centrum Memory, založená v roku 1994. Ďalej sa danej problematike venuje občianske združenie Slovenská Alzheimerova spoločnosť či Neuroimunologický ústav SAV.