Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Import

FOTO: Hygienici upozorňujú na nebezpečnú kozmetiku

Ilustračné foto Foto: TASR - Štefan Puškáš

Varovanie sa týka farby na vlasy, gélu na bielenie zubov, peelingu a mydla.

Bratislava 12. februára (TASR) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX kontrolné orgány vo Veľkej Británii, Českej republike, Španielsku a na Malte. Tieto produkty sa môžu nachádzať aj na Slovensku. TASR o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Produkt značky Bigen, pravdepodobne vyrobený v Thajsku - Permanent powder hair colour.
Foto: TASR/ÚVZ - SR


Varovanie sa týka farby na vlasy. Konkrétne ide o produkt značky Biden, pravdepodobne vyrobený v Thajsku - Permanent powder hair colour. Nebezpečné sú aj farby na vlasy BLASOL POWDER permanent hair colouring formula, značky BLASOL a Organics Permanent Powder Hair Colour hair, značky JR Beauty, v oboch prípadoch s neznámou krajinou pôvodu. Výrobky obsahujú zakázanú látku sodium perborate.

Farby na vlasy BLASOL POWDER permanent hair colouring formula, značky BLASOL a Organics Permanent Powder Hair Colour hair .
Foto: TASR/ ÚVZ SR


Rovnakú látku, ktorá bola klasifikovaná ako karcinogénna, mutagénna a toxická pre reprodukciu, obsahuje podľa zistení kontrolných orgánov aj gél na bielenie zubov Cosmetic teeth whitening gel, značky Pearlsmile, vyrobený v Nemecku.

Peelingový krém Peeling Rajeunissant Visage, značky SALERM COSMETICS, vyrobený v Španielsku
Foto: TASR/ ÚVZ SR


Ďalšiu zakázanú látku v kozmetických výrobkoch - isobutylparaben obsahuje peelingový krém Peeling Rajeunissant Visage, značky SALERM COSMETICS, vyrobený v Španielsku. Medzi nebezpečnými výrobkami, ktoré môžu byť aj na slovenskom trhu, uvádza ÚVZ SR aj mydlo First Love BAŇO HIDRATANTE, značky Bomb Cosmetics, pochádzajúce z Veľkej Británie.

Mydlo First Love BAŇO HIDRATANTE, značky Bomb Cosmetics, pochádzajúce z Veľkej Británie.
Foto: TASR


"Kozmetický výrobok v tomto prípade tvarom pripomína potravinu, čo môže spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho môžu zameniť s ňou a v dôsledku toho by ho mohli vkladať do úst, cmúľať alebo prehltnúť, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo zablokovanie tráviaceho ústrojenstva," upozorňujú odborníci.