< sekcia Import

KOMENTÁR J. HRABKA: Nové pravidlá

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

J. Hrabko komentuje návrh zákona o politických stranách.

Na budúci týždeň sa začína schôdza parlamentu, s viacerými zaujímavými bodmi. Jedným z nich je nepochybne návrh novely zákona o politických stranách.

Povedané aj napísané bolo v súvislosti s ním už veľa, napokon, návrh bol predložený do parlamentu už koncom mája tohto roka. A odvtedy na ňom všetci poslanci aj oficiálne a usilovne pracujú. Vrátane jeho predkladateľov, poslancov SNS a Smer-SD.

To, prirodzene, vypovedá veľa aj o kvalite návrhu, ktorí predložili, hoci ho predložiť nemuseli. Inými slovami, bolo by lepšie, keby poslanci SNS a Smeru-SD dali do parlamentu taký návrh, ktorý by už sami nemuseli neskôr množstvom vlastných pripomienok dopracovávať. Takpovediac za pochodu.

Ešte inak: návrh, ktorý predložili do parlamentu, je iný, ako navrhujú prijať dnes. Za legislatívneho zúfalca roka potom možno považovať predsedu poslaneckého klubu SNS T. Bernaťáka, a to najmä z týchto dôvodov: a) zákon konzultoval s ústavnými právnikmi takmer rok pred jeho predložením do parlamentu, b) po roku ho s ďalšími poslancami do parlamentu predložil a nedávno k nemu priložil nie jeden, ale hneď dva samostatné materiály s desiatkami ďalších pozmeňujúcich návrhov, ktorými navrhuje zrušiť tiež to, čo predtým navrhol.

Príkladom navrhnutých noviniek môže byť ustanovenie o povinnosti strany, aby jej najvyšší orgán mal najmenej 27 členov. Alebo príkaz súdu, aby o žalobe generálneho prokurátora na zrušenie strany rozhodol do šiestich mesiacov a v rozhodnutí aj vymenoval všetky osoby - vrátane ich dátumu narodenia a trvalého bydliska - ktoré nemôžu v ďalších piatich rokoch byť v orgánoch strany. Kandidovať vo voľbách však budú môcť.

Pravdou zostáva, že vyrobiť taký návrh zákona, ktorý by dokázal v súlade s Ústavou a medzinárodnými normami upratať politickú konkurenciu, nie je naozaj ľahké. Tak či onak, návrh zákona o politických stranách je momentálne zrelý na to, aby nebol schválený, ale stiahnutý. Čo je však zároveň a, žiaľ, na Slovensku dôvod na to, aby schválený bol.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.