< sekcia Import

Majster severských krimi Jo Nesbo prichádza s novým trilerom Macbeth

Na snímke nórsky spisovateľ Jo Nesbo, archívna snímka Foto: TASR/AP

Nórsky kráľ detektívok Nesbo vo svojej dlhoočakávanej novinke Macbeth ukazuje, ako hra o moc, nenásytnosť a temné zákutia ľudskej mysle dokážu ovplyvňovať a ničiť životy iných.

Bratislava 4. apríla (TASR) – Triler od najúspešnejšieho autora severských detektívnych románov Jo Nesboa s názvom Macbeth prichádza v týchto dňoch na pulty slovenských knižných obchodov. Kniha je súčasťou literárneho projektu Shakespeare 400 a vychádza spolu so svetovou premiérou v 30 svetových jazykoch.

Nórsky kráľ detektívok Nesbo vo svojej dlhoočakávanej novinke Macbeth ukazuje, ako hra o moc, nenásytnosť a temné zákutia ľudskej mysle dokážu ovplyvňovať a ničiť životy iných. A, samozrejme, Nesbo to robí rovnako majstrovsky ako vo svojich predchádzajúcich knihách. Ak čitateľovi Shakespearov Macbeth spôsoboval nepríjemné mrazenie, tak pri Nesbovej verzii mu bude tuhnúť krv v žilách.

Sú 70. roky, ponuré priemyselné mesto sužujú chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je najlepší policajt, ktorý kedy viedol oddelenie tohto severského mesta. Jeho úlohou je vyčistiť ho od korupcie a pomáhať ľuďom s drogovou závislosťou. Ale aj on má svoju temnú minulosť. Ako bývalý feťák môže opäť ľahko podľahnúť drogám. Má moc, peniaze aj rešpekt. No chce ešte viac. A neváha pre to aj zabíjať. Lady je jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocný vodca drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká.

V podaní bestsellerového nórskeho spisovateľa Nesboa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale najdôležitejšie prísady – ambície, vášne a zrada – zostávajú rovnaké. Aj po viac ako štyroch storočiach.

Jo Nesbo (*1960, Oslo) je nórsky autor krimi románov. Iba v rodnom Nórsku sa predali vyše dva milióny jeho kníh, čo je pri počte 4,5 milióna obyvateľov neuveriteľné číslo. Nesbo je jeden z najpredávanejších a najoceňovanejších detektívnych autorov súčasnosti. Za svoje kriminálne romány získal množstvo literárnych ocenení. Jeho knihy vyšli v 50 jazykoch a predalo sa viac než 30 miliónov výtlačkov. Vo svete aj u nás si získal čitateľov sériou krimi príbehov so svojráznym inšpektorom Harrym Holem.

Nesbo súhlasil s účasťou na literárnom projekte Shakespeare 400, v rámci ktorého vychádzajú knihy popredných súčasných spisovateľov inšpirované hrami, postavami alebo zápletkami z diel Williama Shakespeara. Popasovať sa s legendou – to zobral Nesbo ako výzvu. Vznikol tak rozsiahly triler, ktorý mnohí už dnes považujú za jeho vrcholné dielo.

TASR informovala PR manažérka vydavateľstva Ikar Lucia Čarná.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.