Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Import

Mladí slovenskí študenti uspeli vo svete

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Študenti z Košíc získali na medzinárodnej súťaži v Bukurešti 3. miesto za produkt ekologickej čokolády.

Bratislava 5. augusta (TASR) - Študenti z Košíc získali na medzinárodnej súťaži v Bukurešti tretie miesto za svoj produkt ekologickej čokolády. V medzinárodnej konkurencii obstáli aj študenti z Tisovca, ktorí boli v online súťaži ocenení za film o migrácii Kick out the difference.

Tím Aim z Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach získal tretie miesto v najväčšej európskej súťaži študentských spoločností zakladaných v rámci vzdelávacích programov Junior Achievement – Company of the Year Competition 2012 v rumunskej Bukurešti. V konkurencii 31 krajín tím zopakoval vlaňajšie historicky prvé ocenenie v tejto prestížnej súťaži.

Matej Šelepský, Michal Zbojovský, Juliana Humeňuková a Tereza Spišáková, ktorí v Bukurešti reprezentovali študentskú spoločnosť Aim získali ocenenie so svojím produktom - energetickou čokoládou. Mladým podnikateľom sa podarilo presvedčiť porotu zloženú z ľudí prevažne z biznis prostredia o sile ich produktu, marketingu a obchodov, ktoré sa im podarilo počas školského roka rozbehnúť. Porota ocenila ich tímového ducha a posunula ich na celkovo tretie miesto ako jedinú odmenenú krajinu zo strednej a východnej Európy, za Izrael a celkových víťazov Írsko. „Som neuveriteľne hrdá a šťastná. Uspieť na tak prestížnej súťaži pod tlakom tak veľkej konkurencie je niečo neopísateľné," reagovala učiteľka aplikovanej ekonómie z košického gymnázia Eva Vanečková.

Tím študentov s názvom égalité z Evanjelického gymnázia v Tisovci sa na medzinárodnej súťaži HP Social Innovation Relay so svojím filmom o migrácii umiestnil spolu s tímom z Číny na druhom mieste. „Počas súťaže Social Innovation Relay sme sa zamýšľali nad globálnymi problémami a snažili sme sa na ne nájsť riešenia, ktoré by zveľadili život na našej planéte," povedala Hana Opálková z tímu égalité. Na zlatej priečke skončil tím z Juhoafrickej republiky s konceptom solárnej lampy z recyklovaných materiálov.

Social Innovation Relay je medzinárodná súťaž študentských tímov z 13 krajín sveta, ktorých úlohou bolo vytvoriť projekt s pozitívnym dopadom na spoločnosť.

TASR informácie poskytla programová manažérka Junior Achievement Slovensko Linda Sombatiová.