Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár
< sekcia Import

Na gymnáziá pôjdu len žiaci s priemerom do 1,5, tvrdí Čaplovič

Dušan Čaplovič Foto: TASR/Tomáš Halász

„Je to odvážne, ale urobím to, čo urobili Nemci.Ostatní sa môžu uchádzať o stredné odborné školy,“ vyhlásil budúci minister školstva Dušan Čaplovič.

Bratislava 31. marca (TASR) – Budúci šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) chce umožniť štúdium na gymnáziu len tým žiakom, ktorí na druhom stupni základnej školy dosiahli priemer známok aspoň 1,5.


„Je to odvážne, ale urobím to, čo urobili Nemci. Na gymnáziá pôjdu žiaci, ktorí budú mať priemer známok v ročníkoch šesť až deväť základných škôl 1,5. Ostatní sa môžu uchádzať o stredné odborné školy,“ vyhlásil Čaplovič v exkluzívnom rozhovore pre TASR. Dodáva, že tak to funguje vo viacerých úspešných krajinách.


Podpora odborného školstva

„Prioritou priorít“ je totiž pre budúceho ministra podpora odborného školstva. „Ak neurobíme zmeny v tejto oblasti, tak Slovensko v priebehu troch, štyroch rokov skolabuje. Firmy, ktoré k nám prichádzajú zo zahraničia, nebudú mať kvalifikovanú silu nielen v oblasti remesiel, ale hlavne v oblasti rozvoja technického a prírodovedného školstva,“ podčiarkol s tým, že chce vytvoriť moderné firemné školstvo. „Teoretickú časť vzdelávania odborného školstva bude financovať štát a praktickú bude financovať firma, ktorá bude odberateľom absolventov týchto škôl,“ spresnil svoje plány. Informácie, ktoré má minister z technických vysokých škôl, hovoria, že gymnáziá pripravujú žiakov v technických smeroch slabšie než odborné školy a gymnazisti sa orientujú skôr na humanitné vedy.

Tu bude player



Podľa Čaploviča však nemôže slovenské školstvo produkovať tisíce nových právnikov, politológov či historikov. „My si musíme v tomto náročnom svete povedať, čo potrebuje spoločnosť, kde sa môžu mladí ľudia uplatniť. Ja nepotrebujem vychovávať budúcich nezamestnaných,“ povedal. Tvrdí však, že napriek tomu, že sám ako historik má bližšie k humanitným odborom, nemôže ich priorizovať. „Technické a prírodné vedy musia mať zelenú,“ dodal Čaplovič.