Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Import

Nepálčania si pripomenuli obete ničivého zemestrasenia

Spomienka na obete ničivého zemetrasenie v Nepála. Foto: TASR/AP

Nepálska vláda a medzinárodné organizácie sa v súčasnosti snažia získať peniaze od darcov, z ktorých by sa financovala obnova zničenej krajiny.


Káthmandu 25. mája (TASR) - Obyvatelia Nepálu si dnes spomienkovými podujatiami pripomenuli tisíce obetí ničivého zemetrasenia, ktoré zasiahlo túto himalájsku krajinu presne pred mesiacom.

Asi dve stovky ľudí so sviečkami v rukách sa večer zhromaždili na výstavisku v centre Káthmandu a uctili si mŕtvych minútou ticha, informovala agentúra AP.

"Sme tu, aby sme sa modlili za pokoj tých, ktorí prišli o život a aby sme prisľúbili, že znovu vybudujeme našu krajinu," uviedol jeden z účastníkov zhromaždenia.

Popoludní miestneho času približne 400 ľudí vytvorilo ľudskú reťaz okolo pozostatkov vyhliadkovej veže Dharahara, ktorá sa zrútila pri zemetrasení z 25. apríla. V jej troskách zahynulo najmenej 50 ľudí.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 vyvolalo množstvo zosuvov pôdy a lavín. Druhé následné zemetrasenie s magnitúdou 7,3 zasiahlo túto hornatú krajinu 12. mája. Celková bilancia oboch zemetrasení je takmer 8700 mŕtvych a 16.800 zranených.

Nepálska vláda a medzinárodné organizácie sa v súčasnosti snažia získať peniaze od darcov, z ktorých by sa financovala obnova zničenej krajiny.

OSN tiež vyzvala zahraničných darcov, aby poskytli 423 miliónov dolárov na urgentnú pomoc pre státisíce obyvateľov postihnutých zemetrasením. Koordinátor OSN pre Nepál Jamie McGoldrick dnes uviedol, že doposiaľ sa podarilo získať len zhruba 22 percent z tejto sumy, ktorá by mala preklenúť obdobie najbližších troch mesiacov.

Nepálske úrady a humanitárne organizácie stále pokračujú v doručovaní humanitárnej pomoci vrtuľníkmi do horských dedín, ktoré zostali úplne odrezané od sveta.

"Práca v tejto krajine je po logistickej stránke štyri až päťkrát drahšia než v iných štátoch. Takže potrebujeme (ďalšie zahraničné) zdroje, ináč nebudeme schopní pokračovať," uviedol Richard Regan zo Svetového potravinového programu (WFP).