Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Import

Obama: Veda, nie strach, je kľúčom k reakcii na ebolu

Foto: TASR/AP

Obama pochválil mesto New York za rýchlu reakciu na jeho prvý prípad eboly.

Washington/Nouakchott 25. októbra (TASR) - Americký prezident Barack Obama dnes v pravidelnom týždňovom rozhlasovom a internetovom príhovore k spoluobčanom povedal, že USA sa musia riadiť vedou - nie strachom - pri svojej reakcii na ebolu. A vyjadril pýchu, že mohol v Oválnej izbe Bieleho domu objať zdravotnú sestru z texaského Dallasu, Ninu Phamovú, po tom, ako vyzdravela z eboly. Podľa jeho slov sa aj druhej sestre nakazenej ebolou zlepšuje zdravotný stav.

Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Obama pochválil mesto New York za rýchlu reakciu na jeho prvý prípad eboly. Povedal tiež, že prisľúbil miestnym predstaviteľom akúkoľvek federálnu pomoc, ktorú budú potrebovať.

Obama vo svojom príhovore k národu pripomenul Američanom, že sa nemôžu nakaziť ebolou, ak neprídu do priameho kontaktu s telesnými tekutinami chorého človeka.

Prezident povedal, že USA môžu poraziť ebolu, ak sa budú mať pred ňou na pozore. A zdôraznil, že najlepší spôsob ako ju zastaviť je pri jej zdroji v západnej Afrike.

Mauritánia uzavrela svoje hranice s Mali, kde v piatok zomrelo na ebolu dvojročné dievčatko, prvý prípad eboly v Mali. Hlavný hygienik v meste pri spoločnej hranici povedal, že vláda prikázala uzavrieť všetky hraničné priechody s Mali. Agentúre Reuters to potvrdil aj ďalší zdroj.

Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita sa predtým vyjadril, že jeho krajina neuzavrie svoje hraničné priechody s Guineou, hoci spomínané dvojročné dievčatko si smrtiacu chorobu donieslo z Guiney, ktorá s epidémiou eboly bojuje už niekoľko mesiacov. Svetová zdravotnícka organizácia v piatok vyhlásila, že dieťa mohlo chorobu rozniesť, pretože už choré cestovalo autobusom cez celú krajinu.

Tretí štát USA, Illinois, nariadil rizikovým osobám karanténu na ebolu

Americký štát Illinos nariadil povinnú 21-dňovú domácu karanténu pre všetky "vysoko rizikové" osoby, ktoré mali priamy kontakt s chorými na ebolu v Libérii, Guinei alebo Sierre Leone. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters, Karanténa sa vzťahuje na všetkých zdravotníkov, ktorí ošetrovali pacientov so smrtiacim vírusom v troch západoafrických krajinách bojujúcich s epidémiou eboly.

Guvernér Illinois Pat Quinn nariadil karanténu v piatok po tom, ako guvernéri New Yorku a New Jersey, Andrew Cuomo a Chris Christie, prijali rovnaké opatrenie pre cestujúcich, ktorí pristanú na letiskách v oblasti New Yorku. Táto karanténa presahuje svojím rozsahom federálne opatrenia, ktoré zahŕňajú kontroly na konkrétnych letiskách v USA a povinnosť cestujúceho počas inkubačnej lehoty 21 dní hlásiť denne zdravotníkom v USA svoju teplotu a zdravotný stav.

Päť amerických letísk je určených pre cestujúcich vracajúcich so zo západoafrických krajín. Sú to letiská O'Hare v Chicagu, Johna F. Kennedyho v New Yorku, Newark Libery v New Jersey, Hartovo v Atlante (Georgia) a Dullesovo vo Washingtone.