Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Import

Rumunského exprezidenta Iliesca obžalovali pre zásah z roku 1990

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V júni 1990 boli zabití štyria ľudia po tom, ako Iliescu povolal tisíce baníkov, aby pomohli polícii potlačiť demonštráciu.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bukurešť 26. apríla (TASR) - Rumunská prokuratúra v piatok podala novú obžalobu proti bývalému prezidentovi Ionovi Iliescovi zo zločinov proti ľudskosti pri smrtiacom zásahu proti demonštrantom v roku 1990. Ide o najnovšie z viacerých konaní voči nemu, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.

V júni 1990 boli zabití štyria ľudia po tom, ako Iliescu povolal tisíce baníkov, aby pomohli polícii potlačiť demonštráciu. Stalo sa tak len niekoľko mesiacov po náhlej poprave komunistického diktátora Nicolae Ceausesca 25. decembra 1989.

Exprezident bol prvýkrát obžalovaný v roku 2005, v roku 2017 mu nariadili postaviť sa pred súd, ale obžalobu stiahli z procesných dôvodov. Vyšetrovanie bolo neskôr obnovené.

Vojenská prokuratúra v piatok vo vyhlásení uviedla, že nariadila "pokračovať v trestnom konaní proti Iliescovi vo veci obžaloby zo spáchania zločinov proti ľudskosti".

Okrem štyroch mŕtvych boli dve osoby znásilnené, viac ako 1300 ďalších utrpelo zranenia a približne 1200 ľudí bolo nezákonne zbavených slobody "z politických dôvodov", tvrdí prokuratúra.

Iliescu (94) bol o obžalobe informovaný vo svojom dome v Bukurešti, pričom mu hrozí až 25 rokov vo väzení. Opakovane poprel, že by bol zodpovedný za násilie, ktoré viedlo k rozsiahlemu medzinárodnému odsúdeniu.

Medzi ďalšími oficiálne obžalovanými sú bývalý premiér Petre Roman a šéf spravodajskej služby v čase zásahu Virgil Magureanu.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v roku 2014 kritizoval Bukurešť za to, že v plnej miere nevyšetrila zločiny spáchané po revolúcii, čím obnovil zastavené súdne konanie v tejto veci.

Ministerka spravodlivosti Alina Gorghiuová vo štvrtok uviedla, že štát má "povinnosť voči rumunskej spoločnosti" uzavrieť tento "starý" prípad.

Teodor Maries, predseda občianskeho združenia, ktoré žiada spravodlivosť za zločiny spáchané v príslušnom období, odsúdil pomalé konanie úradov, ale povedal, že teraz vidí "aspoň záblesk" posunu.