Import

Trilógia Agoty Kristof vychádza v slovenčine po prvý raz kompletná

TASR, 10. marca 2016 21:04

Dielo bolo preložené do viac ako 30 jazykov, Veľký zošit bol sfilmovaný a získal Veľkú cenu Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary.

Kniha Veľký zošit Foto: TERAZ.sk
Bratislava 10. marca (TASR) - Dlhoočakávaná kniha Agoty Kristof Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo vychádza na Slovensku po prvý raz kompletná. Slávnu trilógiu prináša na knižný trh vydavateľstvo Artforum. "Je absolútnym prepojením skutočnosti, fikcie a klamstva a hranice medzi nimi ťažko určí aj pozorný čitateľ," avizuje vydavateľ. Trilógiu otvára Veľký zošit a zdanlivo jednoduchý príbeh dvoch bratov, ktorých matka v záujme ich prežitia počas vojny zanecháva v pohraničí u krutej starej matky. Mimoriadne inteligentné a silno citovo previazané dvojčatá si veľmi rýchlo osvoja vlastnú stratégiu prežitia v ťažkých podmienkach vojny - samy seba systematicky cvičia v citovej a fyzickej odolnosti. Takto získaná sila však celkom rozvráti aj ich hodnotový systém.

Kým Veľký zošit prekvapí svojím strohým, no pôsobivým jazykom, Dokaz spochybní to, čo sa udialo v prvej časti a čitateľ stratí akékoľvek oporné body. Druhá časť trilógie postupne vyvoláva viac a viac otázok - kto je vlastne kto? Čo je skutočnosť a čo je lož? Existovali dvojičky, alebo len jedno dieťa? Dôkazom by mohol byť Veľký zošit, no zároveň všetko môže byť len jedným veľkým klamstvom.

Dielo bolo preložené do viac ako 30 jazykov, Veľký zošit bol sfilmovaný a získal Veľkú cenu Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary, Divadlo Andreja Bagara v marci 2016 uvádza dramatizáciu Veľkého zošita.

Kompletnú trilógiu do slovenčiny preložila Andrea Černáková.

Agota Kristof (1935-2011) pochádzala z Maďarska, odkiaľ v roku 1956 z politických dôvodov emigrovala do Švajčiarska. Zamestnala sa ako robotníčka v továrni na výrobu hodiniek, postupne sa naučila hovoriť po francúzsky a po večeroch sa venovala písaniu. Začínala poéziou a drámou, no úspech zaznamenala v roku 1987 románom Le grand cahier (Veľký zošit), ktorý ocenila nielen kritika, ale aj čitatelia po celom svete. Ako pokračovanie krutého vojnového príbehu dvojčiat nasledovali dva ďalšie romány Dôkaz (La preuve, 1988) a Tretie klamstvo (La troisieme mensonge, 1991). Okrem tejto trilógie publikovala aj niekoľko divadelných hier a ďalšie prózy, v ktorých sa opakuje motív hľadania identity. Za svoju tvorbu získala viaceré literárne ocenenia, medzi nimi sú Prix du Livre Européen (1987), Prix Schiller (2005), Rakúska štátna cena za literatúru (2008), Cena Lájossa Kossutha (2011).


TASR informovala Monika Kompaníková z vydavateľstva Artforum.Prečítajte si aj:

3. marca 2016 21:12

Fotograf Alan Hyža má výstavu a knihu osobností slovenskej kultúry
Nie sú to žiadne celebrity, ale ľudia, ktorých si veľmi vážim.

sk
29. februára 2016 21:58

Gorbačov predstavil novú 700-stranovú knihu o svojom živote
Gorbačov oslávi v stredu 85. narodeniny.

sk
25. februára 2016 19:45

Vychádza kniha Medzi dvoma svetmi z pera Miloša Ruppeldta
Knižná novinka je ságou rodiny Ruppeldtovcov. audio

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 22:55

Slovenky prehrali s Turkyňami. Na svetový šampionát nepostúpili
Vo finále európskeho šampionátu sa stretnú Španielky a Francúzky.

sk
včera 22:44

Slováci budú v semifinále chýbať, z druhého miesta idú ďalej Nemci
Z hry o medaily ich vyradili výsledky sobotňajších záverečných zápasov C-skupiny.

sk
včera 22:38

ŽBIRKA: Úlohu v Neberte nám princeznú sme hrali dvaja, ja a môj sveter
Mosadznú tabuľku s jeho menom si dnes podvečer pripevnil na moste vo Festivalovom parku a stal sa laureátom ocenenia Umelcova misia. Žbirka je prvým a jediným spevákom. audio

sk

Najčítanejšie

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac