Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. máj 2024Meniny má Urban
< sekcia Import

UPJŠ v Košiciach ešte nepodpísala zmluvy o spolupráci

Foto: TASR/František Iván

Zmluvy o spolupráci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice s Lekárskou fakultou UPJŠ Košice platia len do konca júla. Univerzita na výzvy k ich podpísaniu ešte stále nereaguje.

Košice 30. júla (TASR) - Už iba do konca júla budú platiť pôvodné zmluvy o spolupráci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice s Lekárskou fakultou (LF) UPJŠ Košice. Univerzita zatiaľ nereagovala na výzvu nemocnice z 26. júla na podpísanie zmlúv s tým, že podľa slov dekana LF Leonarda Siegfrieda svoje stanovisko poskytnú na tlačovej konferencii v utorok 31. júla.

„Po vzájomných jednaniach, o úrovni ktorých je lepšie mlčať, sme sa dohodli na predĺžení platnosti vypovedaných zmlúv maximálne o jeden mesiac. Vzniknutý časový priestor LF UPJŠ vôbec nevyužila na korektné jednania. Komisie oboch zmluvných strán zasadali iba raz a aj to na podnet UNLP Košice.,“ uviedol v dnešnom stanovisku riaditeľ UNLP Ladislav Rosocha.

Už pred časom riaditeľ UNLP povedal, že rozpory medzi LF a UNLP sú založené najmä na tom, kto má byť zodpovedný za zdravotnú starostlivosť na klinikách UNLP – či to má byť prednosta – zamestnanec LF, alebo primár – zamestnanec UNLP. „Prednosta kliniky je zodpovedný za výučbu na pracovisku, primár je zodpovedný za zdravotnú starostlivosť,“ doplnil.

Podľa Rosochu UNLP má nezávislé právne stanovisko o tom, kto je na klinike zodpovedný za poskytovanie zdravotnej starostlivosti, operatívu, ekonomiku, personálne a materiálno-technické zabezpečenie. Podľa toho postavenie prednostu kliniky je treba vnímať ako postavenie vedúceho zamestnanca vo vzťahu k pedagogickej a vedeckej činnosti. „Prenos zodpovednosti na prednostu kliniky je v rozpore s právnymi predpismi a takáto neprimeraná záťaž môže ohroziť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ prízvukoval ďalej Rosocha.

Uviedol ďalej, že ho, že LF UPJŠ nerešpektuje nezávislé právne analýzy a domnieva sa, že daný problém sa vyrieši na úrovni vlády SR. „Považujem to za neprijateľnú formu komunikácie, pretože UNLP je hlavným partnerom UPJŠ, čiže ide o dohodu dvoch zmluvných strán,“ vyhlásil Rosocha.

Zdôraznil tiež, že UNLP sa nikdy neznížilo na riešenie problémov so zmluvným partnerom cez médiá a neobjektívnym informovaním študentov i ostatnej verejnosti. „V týchto dňoch prehodnocujem doterajší proces vyjednávania a zvažujem, ako vlastne by mohla budúca spolupráca s takýmto zmluvným partnerom prebiehať. Ak by jednania mali byť také, ako doposiaľ, UNLP nemusí mať záujem o takúto spoluprácu“ uzavrel riaditeľ UNLP.


Vedúca sestra z UNLP nesúhlasí s kolegyňami, ktoré protestujú

Pred avizovaným protestom sestier pred Ústavným súdom v septembri varuje ich kolegyňa, košická vedúca sestra II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Alžbeta Limánková.

"Pred tým, ako sa postavíte pred Ústavný súd (ÚS) SR v septembri, zvážte, aký to vlastne zákon chcete. Ja tam určite nebudem, lebo ja v tejto podobe zákon nechcem," uviedla dnes v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.

Podľa nej to, že ÚS SR pozastavil zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, urobil správne. "Pretože má mnoho nedostatkov. Podľa mňa ho treba prepracovať," zdôvodnila. Považuje ho zároveň za "totálne zlyhanie" prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej. Na jej mieste by z funkcie odstúpila.

Limánkovú, podľa jej slov kontaktovali aj niektoré jej kolegyne z Prešova, aj z Michaloviec. "Zdieľajú podobný názor ako ja, nechcú byť menované, škoda." Košická sestra reagovala aj na minulotýždňový protest sestier v Bratislave. "Zdá sa mi až neuveriteľné, aké nezmysly sa tam vykrikovali - "hanba štátu" a pod," uviedla Limánková. Pýta sa zároveň, kto vymyslel zákon o minimálnych mzdových nárokoch.

"Kto dal do zákona, že nám sestrám sa, "uberú" roky, že sme sa stali matkami? Kto zabudol, že sestry ukončili vysokú školu a nie je to v tabuľkách? Kto teraz navrhuje zvýšiť poplatky do komory sestier a pôrodných asistentiek?," pýta sa ďalej.

Limánková zároveň upozorňuje aj na zhoršené vzťahy medzi lekármi a sestrami. "Ešte nikdy neboli také zlé vzťahy medzi sestrami a lekármi, ako sú teraz. Nie je to aj preto, že sa prijímajú zákony v tejto podobe? Odpovedzte si sami," zdôraznila Limánková, ktorá pracuje v zdravotníctve 30 rokov.