< sekcia Import

Žampu škrel zjazd, kombinačný slalom je prísľub pre špeciálny

Na sní­mke slovenský lyžiar Adam Žampa na trati zjazdu alpskej kombinácie mužov na zimných olympijských hrách v Pjongčangu v lyžiarskom areáli Čongson 13. februára 2018. Foto: TASR/Martin Baumann

Adam Žampa bol po zjazde až 51. priečku, no po slalome zaujal vo výsledkovej listine 22. miesto.

Pjongčang 13. februára (TASR) - Keby bolo keby, ale na keby sa nehrá, vravel slovenský lyžiar Adam Žampa sebe i médiám po utorňajšej olympijskej kombinácii v Pjongčangu. Na mysli mal chybu zo zjazdárskej časti, ktorá ho pripravila o lepší výsledok. Veď v slalome sa deviatym najlepším časom posunul o 29 miest a keby sa posúval z lepšej východiskovej pozície...

Žampa však bol po zjazde až 51. a vo výsledkovej listine zaujal 22. priečku: "Určite som chcel zabojovať o to, aby som bol už po zjazde do prvej tridsiatky. Veľmi ma štve neuveriteľná chyba v zjazde, po ktorej som očakával vyše päťsekundovú stratu, mal som 3,78 sekundy. Keď sme to analyzovali, vyšlo nám, že som tam nechal minimálne dve sekundy. Vždy je super, keď je človek v cieli, stále je to 22. miesto na tejto planéte. Olympiáda je však len jedna a dnes vyhrali najlepší. Nechápem, ako Marcelovi Hirscherovi takto vyšiel zjazd."Rakúšanov útok na zlato predpovedal po prvej časti a rovnako dobre dopredu odhadol, že ani vysoké štartové číslo nebude v slalome vďaka veľmi dobrej pripravenej trati neprekonateľnou prekážkou: "Na to, že som štartoval s 52-kou (51. čas v zjazde dosiahol spoločne s Lotyšom Kristapsom Zvejnieksom, pozn.), nebola trať príliš rozbitá. Bola veľmi náročná a veľmi technická, extrémne ľadová. Mal som však veľkú stratu, v olympijskej súťaži neznie slovo tréning dobre, ale mohol som si už len vyskúšať jazdu naplno pred technickými disciplínami. Už nebolo čo riešiť, chcel som podať maximum aspoň v slalomovej časti, keď sa mi to už nepodarilo v zjazdárske. Neznamenalo to ísť bezhlavo a nerozmýšľať, čo mám robiť, ale ísť stopercentne od štartu do cieľa."

Žampa nestihol v uplynulom období natrénovať zjazd, vo Wengene absolvoval dve jazdy, v Pjongčangu pred kombináciou tri. Navyše, tie tri sa konali na odlišnej trati než súťažná: "Minulé dni fúkalo trošku menej a išla sa normálna stopa cez všetky skoky. V utorok dali veternú stopu pomimo skokov, bol to úplne iný zjazd. V poriadku, pre každého je to rovnaké, všetci musia podať na ZOH maximálny výkon. Ja som sa oň snažil, no, žiaľ, urobil som chybu, a aj o tom je niekedy šport."

Chybu ustál a vyvaroval sa pádu, po ktorom by, ako sám povedal "nechýbalo veľa, aby som tu už neštartoval v ďalších disciplínach..." Z tejto stránky to dopadlo dobre a slalomový výsledok môže byť prísľubom do točivých disciplín, hoci tie sa uskutočnia v inom stredisku Jangpchjong. "Cítim sa super, som rád, že som po zranení naspäť a kvalifikoval som sa na ZOH. Nič si nepripúšťam, jazdím si sám pre seba. Keď už raz niečom mám, môžem to iba zlepšiť, ak sa to nepodarí, myslím si, že život ide ďalej. Spokojný budem, keď podám moje maximum, nemám to číselne určené. Nikto nechce byť na druhom, treťom, piatom, desiatom mieste. Každý chce vyhrať, o tom sú ZOH," dodal Žampa, ktorý bude v špeciálnom slalome obhajovať šiestu priečku zo Soči 2014.

vyslaní redaktori TASR ak ph

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.