Knihy

Verše jubilujúceho básnika Jána Petríka napĺňa úzka spätosť so životom

TASR, 16. marca 2017 6:00

Prejavuje sa ako schopnosť písať o veciach a javoch, ktoré sa ho bytostne dotýkajú. Píše o nich bez zbytočného sentimentu, pátosu, či prílišnej zahľadenosti do seba.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/S. Písecký
Krompachy/Bratislava 16. marca (TASR) - Básnik a dramatik Ján Petrík pochádza z Krompách, kde sa narodil 16. marca 1957. Vo štvrtok bude mať tento dlhoročný organizátor literárneho diania na Spiši 60 rokov. Žije a tvorí v Spišskej Novej Vsi.

Základnú školu absolvoval v Margecanoch. Na Vojenskom gymnáziu Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici študoval tri roky. Maturoval na gymnáziu v Krompachoch v roku 1976. Absolvoval pomaturitné štúdium na Strednej pedagogickej škole v Prešove v odbore kultúrno-výchovná práca. Po základnej vojenskej službe (ZVS) pracoval ako metodik pre umelecký prednes a divadlo vo vtedajšom Osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi, neskôr bol inšpektorom pre záujmovú umeleckú činnosť odboru kultúry Okresného národného výboru (ONV) v Spišskej Novej Vsi a viedol oddelenie záujmovej umeleckej činnosti Domu kultúry v Spišskej Novej Vsi. Roky 1990 až 1992 strávil ako spisovateľ v slobodnom povolaní. Potom pracoval v literárnej redakcii košického štúdia Slovenského rozhlasu, od januára 2007 pôsobil v tejto redakcii ako externý redaktor. Neskôr bol zamestnaný v Slovenskej knižnici Mateja Hrebendu pre nevidiacich v Levoči.

Verše a rozličné humoristicko-satirické príspevky publikoval časopisecky v periodikách Nové slovo mladých, Smena, Roháč, Slovenské pohľady, Dotyky...). Knižne debutoval v roku 1992 knihou poézie Tri knihy nepokoja. Táto obsahovala tri ucelené básnické celky – Miestopis (s van Goghovým uchom), Modlitby za Judáša a Pocestný a Papagáj(a). Úzka spätosť so životom, ktorá je charakteristickou črtou jeho básní, sa prejavuje ako schopnosť písať o veciach a javoch, ktoré sa ho bytostne dotýkajú a ktoré zasahovali alebo zasahujú do jeho vlastného života. Píše o nich bez zbytočného sentimentu, pátosu, či prílišnej zahľadenosti do seba.

Je autorom hry pre deti Zlá baba a čert (1991). Scenáristicky sa podieľal na videofilme Prípoviedka o fazuľovej polievke (1994) a na sérii literárnych videoklipov Literárne kruhy (1994). Pre rozhlas napísal rozprávkovú hru Zlatý kohút (1992) a rozhlasovú hru Nepriamy prenos (1993).

Dlhoročný člen Spišského literárneho klubu Ján Petrík je spoluzakladateľom vydavateľstvo FAMA art, ktoré vzniklo v roku 2012 a funguje ako občianske združenie v Spišskej Novej Vsi. Berie si za úlohu pomáhať pri vydávaní pôvodnej mladej slovenskej poézie a prózy.

Ján Petrík sa zúčastňuje na literárnych seminároch, býva porotcom dlhoročných slovenských literárnych súťaží (napr. Literárny Kežmarok, Literárny Zvolen, Medziriadky atď.).Začiatkom marca 2017 predsedal porote literárnej súťaže Poetická Ľubovňa.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

22. augusta 2017 18:48

Kto vládne svetu?Odpovie vám autentický špionážny triler Tieňová vojna
Ak by sme mali parafrázovať slová z knihy Tieňová vojna – kým vlády krajín sa volia na štyri či päť rokov, existujú mocní tohto sveta, ktorí plánujú na desiatky rokov dopredu.

sk
20. augusta 2017 12:55

Pred desiatimi rokmi zomrela slovenská spisovateľka Hana Ponická
V roku 1977 sa Hana Ponická stala jednou zo signatárov a signatáriek Charty 77. Po tomto čine bola neustále sledovaná, nesmela publikovať, vylúčili ju zo zväzu a prepustili zo zamestnania.

sk
19. augusta 2017 10:47

Kniha Najkrajšie mestské prechádzky uvádza aj menej známe zaujímavosti
Putovanie každým z 39 miest začína autor na železničnej prípadne autobusovej stanici. Ich pozoruhodnosti dopĺňa najvýznamnejšími tradičnými slávnosťami, festivalmi a ďalšími podujatiami.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

Deň nezávislosti (1991)Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac