Knihy

Verše jubilujúceho básnika Jána Petríka napĺňa úzka spätosť so životom

TASR, 16. marca 2017 6:00

Prejavuje sa ako schopnosť písať o veciach a javoch, ktoré sa ho bytostne dotýkajú. Píše o nich bez zbytočného sentimentu, pátosu, či prílišnej zahľadenosti do seba.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/S. Písecký
Krompachy/Bratislava 16. marca (TASR) - Básnik a dramatik Ján Petrík pochádza z Krompách, kde sa narodil 16. marca 1957. Vo štvrtok bude mať tento dlhoročný organizátor literárneho diania na Spiši 60 rokov. Žije a tvorí v Spišskej Novej Vsi.

Základnú školu absolvoval v Margecanoch. Na Vojenskom gymnáziu Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici študoval tri roky. Maturoval na gymnáziu v Krompachoch v roku 1976. Absolvoval pomaturitné štúdium na Strednej pedagogickej škole v Prešove v odbore kultúrno-výchovná práca. Po základnej vojenskej službe (ZVS) pracoval ako metodik pre umelecký prednes a divadlo vo vtedajšom Osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi, neskôr bol inšpektorom pre záujmovú umeleckú činnosť odboru kultúry Okresného národného výboru (ONV) v Spišskej Novej Vsi a viedol oddelenie záujmovej umeleckej činnosti Domu kultúry v Spišskej Novej Vsi. Roky 1990 až 1992 strávil ako spisovateľ v slobodnom povolaní. Potom pracoval v literárnej redakcii košického štúdia Slovenského rozhlasu, od januára 2007 pôsobil v tejto redakcii ako externý redaktor. Neskôr bol zamestnaný v Slovenskej knižnici Mateja Hrebendu pre nevidiacich v Levoči.

Verše a rozličné humoristicko-satirické príspevky publikoval časopisecky v periodikách Nové slovo mladých, Smena, Roháč, Slovenské pohľady, Dotyky...). Knižne debutoval v roku 1992 knihou poézie Tri knihy nepokoja. Táto obsahovala tri ucelené básnické celky – Miestopis (s van Goghovým uchom), Modlitby za Judáša a Pocestný a Papagáj(a). Úzka spätosť so životom, ktorá je charakteristickou črtou jeho básní, sa prejavuje ako schopnosť písať o veciach a javoch, ktoré sa ho bytostne dotýkajú a ktoré zasahovali alebo zasahujú do jeho vlastného života. Píše o nich bez zbytočného sentimentu, pátosu, či prílišnej zahľadenosti do seba.

Je autorom hry pre deti Zlá baba a čert (1991). Scenáristicky sa podieľal na videofilme Prípoviedka o fazuľovej polievke (1994) a na sérii literárnych videoklipov Literárne kruhy (1994). Pre rozhlas napísal rozprávkovú hru Zlatý kohút (1992) a rozhlasovú hru Nepriamy prenos (1993).

Dlhoročný člen Spišského literárneho klubu Ján Petrík je spoluzakladateľom vydavateľstvo FAMA art, ktoré vzniklo v roku 2012 a funguje ako občianske združenie v Spišskej Novej Vsi. Berie si za úlohu pomáhať pri vydávaní pôvodnej mladej slovenskej poézie a prózy.

Ján Petrík sa zúčastňuje na literárnych seminároch, býva porotcom dlhoročných slovenských literárnych súťaží (napr. Literárny Kežmarok, Literárny Zvolen, Medziriadky atď.).Začiatkom marca 2017 predsedal porote literárnej súťaže Poetická Ľubovňa.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

22. júna 2017 11:03

Slovenská detektívka Rosnička
„V novej knihe Rosnička som chcel detektíva Marka Wolfa preniesť do iného prostredia,“ približuje autor František Kozmon.

sk
21. júna 2017 10:55

Najnovší Romboid ponúka rozhovor so spisovateľom Jozefom Karikom
Nové číslo takisto prináša poviedky Vasiľa Daceja Mág, Márie Bilej Žena z domu č. 36 a Jána Beňa Kontrolór a hnedá hádzanárka.

sk
21. júna 2017 9:55

Kniha Príbeh Tour de France osloví fanúšikov cyklistiky i Petra Sagana
Čitateľom ponúka možnosť zoznámiť sa s dejinami veľkej športovej udalosti od 1. ročníka v roku 1903 cez zlatý vek veľkých šampiónov až po súčasnosť, keď Tour fascinuje a zabáva čoraz viac fanúšikov.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

- vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN v roku 1987, oslavuje sa od roku 1988. - Medzinárodný deň podpory obetí mučenia - vyhlásila ho OSN v roku 1997. ...Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac