Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Knihy

Jozef Banáš predal už viac ako štvrť milióna kníh

Archívne foto. Zo slávnostného odovzdávania cien Zlatá kniha, Platinová kniha a Zlaté pero 2012 autorom vydavateľstva Ikar 13. februára 2013 v Bratislave. Na snímke spisovateľ Jozef Banáš, ktorý prevzal Platinovú knihu za román Sezóna potkanov. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Literárna kritika o Banášovi napísala, že skočil na vlak slovenskej literatúry rovno do lokomotívy.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Spisovateľ Jozef Banáš prekročil k 22. novembru hranicu štvrť milióna predaných kníh. K tomuto úspechu mu pomohol jeho najnovší román Kód 7. Rok 2016 je pre tohto autora očividne jeden z najúspešnejších v jeho spisovateľskej kariére. Ku koncu októbra zaznamenal celkový predaj viac ako 200.000 kníh vo vydavateľstve Ikar a v závere novembra prichádza pre Jozefa Banáša ďalšia skvelá správa - štvrť milióna predaných kníh vôbec. Obľúbený slovenský spisovateľ publikoval aj vo vydavateľstvách Sofa, Q ex a Kelion. Úspešnú predajnosť svojich kníh dosiahol najmä vďaka svojmu ostatnému románu Kód 7. Hľadanie šťastia podľa vzoru najšťastnejšej krajiny na svete - Bhutánu, čitateľov zjavne láka. Za necelé dva mesiace od vydania románu sa ho predalo bezmála 10.000 kusov.

Literárna kritika o Banášovi napísala, že skočil na vlak slovenskej literatúry rovno do lokomotívy. Takmer každá jeho kniha má prívlastok výnimočnosti. Autor je nositeľom viacerých literárnych i komerčných cien. Za román Zastavte Dubčeka! dostal Cenu SC PEN, jeho Zóna nadšenia získala Cenu čitateľov Knižnej revue Kniha roka 2008 a ako doposiaľ jediný slovenský román sa v roku 2011 dostala do finále nemeckej literárnej ceny Johanna Gottfrieda Seumeho. Ako prvý slovenský román vyšla v roku 2013 v Indii. Zóna nadšenia je najprekladanejším slovenským románom, vyšla v Česku, Nemecku, Poľsku, Ukrajine, Maďarsku, Bulharsku, Indii a do tlače je pripravené vydanie v Rusku a Sýrii.

Jozef Banáš diskutoval o svojich románoch v šestnástich krajinách. Tituly Kód 9, Kód 1 a Sezóna potkanov získali Platinovú knihu za viac ako 25.000 predaných výtlačkov, pričom Kód 9 je jedným z najpredávanejších slovenských románov vôbec, keď sa z neho predalo takmer 52.000 kusov. Azda najdiskutovanejšiemu slovenskému románu Kód 1, ktorý autor osobne daroval tibetskému duchovnému vodcovi dalajlámovi, patrí okrem Ceny kniha roka 2014 aj prestížna cena Top titul - Panta Rhei Award 2014.

Zo slávnostného udeľovania cien Panta Rhei Awards 2014 v Bratislave 9. apríla 2015. Na snímke vpravo Jozef Banáš si preberá ocenenie v kategórii Čitateľský top titul (Kód 1 - Tajomstvo zázraku). Vľavo ocenenie odovzdáva konateľ Panta Rhei Ladislav Bödök.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Poviedkový počin z pera Jozefa Banáša - Posledná nevera je najpredávanejšou slovenskou poviedkovou knihou, o ktorú prejavilo záujem bezmála 10.000 kupujúcich. Kritérium na získanie titulu Platinová kniha - predaj viac ako 25.000 kusov, splnili aj knihy Idioti v politike, Zóna nadšenia. Do konca roka presiahne túto magickú hranicu aj satirická kniha Dementi, ktorá sa pýši titulom Kniha roka Kysúc 2015. Banáš je tiež rekordérom v besedách a stretnutiach s čitateľmi. Vlani ich absolvoval deväťdesiat a v tomto roku sa najpozývanejší slovenský autor stretne so svojimi fanúšikmi na rovnej stovke besied.

Čo na svoj "štvrťmiliónový" úspech hovorí autor? "Ten počet bude celkom iste vyšší, pretože neviem presne, koľko mojich kníh sa predáva v cudzine. Ale i bez toho som šťastný a dojatý. Obzvlášť ma teší, že Kód 7, príbeh Bhutánu - krajiny šťastných ľudí, sa teší takej obľube," uviedol pre TASR Jozef Banáš. "Chcem zo srdca poďakovať mojim verným čitateľkám a čitateľom, aj tým, ktorí moje knihy ešte len budú čítať."

Štvrťmiliónového Banáša komentovala aj Valéria Malíková, riaditeľka jeho domovského vydavateľstva Ikar. "V slovenských podmienkach to je jedinečný úspech. V súčasnosti môžeme hovoriť maximálne o troch autoroch na Slovensku, ktorí majú takéto silné čitateľské zázemie," povedala pre TASR na margo Jozefa Banáša, ktorý sa spolu s Táňou Keleovou-Vasilkovou a Dominikom Dánom radí do veľkej trojky najsilnejších spisovateľských osobností, ktoré rezonujú v posledných rokoch na slovenskom knižnom trhu. Pod tento úspech sa podľa vydavateľky podpisuje aj čaro osobnosti autorov: "Dominika Dána nepoznáme, je to pseudonym, čitatelia sa s ním nemali možnosť nikdy stretnúť, ale u Banáša a Vasilkovej je veľmi silný moment v popularite aj to, že sa stretávajú so svojimi čitateľmi. Jožo je vynikajúci spíker, chodí na veľa besied a Táňa, keď príde na besedu do knižnice, má to tiež plné, ženy sa nesmierne tešia, keď si s ňou môžu podebatovať."