< sekcia SEKCIA: Knihy

Peter Tóth prichádza s ďalšou knihou z prostredia SIS, Komandom 52

Foto: Obálka knihy

Novú knihu publicistu a bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha pokrstil novinár Tom Nicholson.

Bratislava 24. novembra (TASR) – Kniha s názvom Komando 52 z pera slovenského publicistu a bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha prichádza na pulty slovenských knižných obchodov. Za účasti autora ju dnes večer v bratislavskom Gorila Urban Space prezentovalo vydavateľstvo Dixit. Do života ju uviedol novinár Tom Nicholson.

Peter Tóth, autor bestselleru Krycie meno Bežec, svojou novou knihou Komando 52 otvára čitateľom ďalšie komnaty sveta tajných služieb, špeciálne SIS a jej oddelenia 52 v časoch mečiarizmu.

Autor knihy Peter Tóth na otázku, čo všetko predchádzalo vydaniu tejto knihy, reagoval nasledovne: „Muselo v prvom rade uplynúť strašne veľa času, pretože táto knižka by bola – keď si to môžem dovoliť povedať – bomba, keby vyšla v roku 1999. Ale povedzme úprimne, bolo by to nerealistické, takže muselo uplynúť veľa času. A potom som musel venovať mesiace a mesiace, aby som sa stretával s ľuďmi, ktorí boli ochotní porozprávať, čo sa dialo, keď päťdesiatdvojka tvorila akúsi chrbtovú kosť spravodajského aparátu mečiarovského režimu. V knihe uvádzam, že všetok podstatný spisový materiál bol zlikvidovaný, skartovaný, respektíve spálený. Mnohé veci som si musel preverovať, to znamená, keď som dostal informáciu, tak som sa snažil hľadať druhý zdroj, ktorý by mi to verifikoval.“

„Táto kniha je ťažké čítanie, autor ju nepísal ako novinár, ale ako bývalý spravodajca. Kniha má veľkú výpovednú hodnotu, nedozvieme sa z nej mená viacerých ľudí, jej zmyslom je dať základ pre ďalšie zistenia novinárov. Peter Tóth napísal to, čo má historickú váhu,“ uviedol pri prezentácii Tom Nicholson.

Peter Tóth je bývalým novinárom, ktorý bol v čase žurnalistickej činnosti pod drobnohľadom tajnej služby. Neskôr sa stal jej príslušníkom a postúpil až na post riaditeľa kontrarozviedky SIS. V roku 2013 vydal knihu Krycie meno Bežec, v ktorej publikoval informácie zo zákulisia tajnej služby, politiky aj podsvetia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.