Knihy

Pred 100 rokmi sa narodil český básnik Jan Pilař

TASR, 9. septembra 2017 5:02

Od konca 30. rokov 20. storočia písal pre Československý rozhlas literárne pásma a úvahy. V rámci perzekúcie vysokoškolských študentov po 17. novembri 1939 bol väznený v koncentračnom tábore.

Foto: TASR
Stříbřec/Bratislava 9. septembra (TASR) - Od narodenia českého spisovateľa, básnika a literárneho kritika Jana Pilařa uplynie v sobotu 9. septembra 100 rokov. Vo svojich literárnych začiatkoch používal pseudonym Jiří Podhorský. Od konca 30. rokov 20. storočia písal pre Československý rozhlas literárne pásma a neskôr aj prednášky a úvahy.

Jan Pilař sa narodil 9. septembra 1917 v juhočeskej obci Stříbřec. Po maturite na reálnom gymnáziu v českom meste Klatovy začal v roku 1936 študovať češtinu a francúzštinu na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe (dnes Česko). V roku 1939 debutoval zbierkou básní Jabloňový sad. V rámci perzekúcie vysokoškolských študentov po 17. novembri 1939 bol tri mesiace väznený v nemeckom koncentračnom tábore Sachsenhausen.

Po druhej svetovej vojne v roku 1946 dokončil vysokoškolské štúdiá. Potom viedol v rokoch 1945-1949 kultúrnu rubriku Zemědělských novin. V rokoch 1949-1954 bol tajomníkom českej sekcie Svazu československých spisovatelů a zároveň tiež zástupcom šéfredaktora Lidových novin (do roku 1952). Neskôr pôsobil ako šéfredaktor Literárních novin a potom ako riaditeľ vydavateľstva Československý spisovatel. V roku 1968 musel z vydavateľstva odísť a stal sa tajomníkom Svazu nakladatelů a knihkupců. Od roku 1970 pracoval opäť vo vydavateľstve Československý spisovatel, najskôr ako šéfredaktor a v rokoch 1982–1989 opäť ako riaditeľ. V 70. a 80. rokoch 20. storočia pôsobil aj na katedre českej a slovenskej literatúry Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Na zaslúžený odpočinok odišiel v roku 1989.

Publikoval v českých časopisoch a novinách a tiež v poľských kultúrnych časopisoch. Spolupracoval s Československým rozhlasom. Bol autorom básnických zbierok (Dům bez oken, Okov, Radost na zemi, Strom se nepohřbívá, Krajinou pádí kůň, Žlutý list), kníh pre deti a mládež (Krysař, Píseň Vltavy), esejí, reportáží (Albánský zápisník) a spomienok (Sluneční hodiny). Publikoval veľké množstvo prekladov poézie. Prekladal z poľštiny, venoval sa najmä poézii Konstantu Ildefonsa Gałczyńského. Prekladal v jazykovej spolupráci poéziu z albánčiny, bulharčiny, ruštiny, nemčiny a španielčiny.

Český básnik Jan Pilař zomrel 19. októbra 1996 v Prahe v Českej republike.

Jeho intímnu, prírodnú, ale predovšetkým politickú a spoločensko-kritickú lyriku z 90. rokov 20. storočia, v ktorej sa komplikovane vyrovnával so spoločenskými zmenami ponovembrovej doby, zhrnula posmrtne vydaná zbierka básní Spadané listí (1997).
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

20. septembra 2017 21:46

Vychádza pokračovanie knižky pre teenagerov Život Adama 2
Autor knihy Peter „Petko“ Opet, známy zo skupiny Polemic, sa v nej opäť inšpiroval príbehmi svojho syna – tentoraz už šiestaka Adama, ktorý je zábavný, rebelský, prchký.

sk
20. septembra 2017 12:02

Láska je tajná prísada
Odlišnejších kuchárov by ste len ťažko hľadali. Andrew Knight podľahol kuchárskemu umeniu zvodnej haute cuisine, kým Brooke Dayová podáva svojim hosťom jedlá tradičnej novoanglickej kuchyne.

sk
19. septembra 2017 21:24

Limitovanú edíciu Dobšinského rozprávok uviedli do života soľou
Kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok viazaných v koži uviedol do života soľou minister kultúry SR Marek Maďarič.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

V roku 1825 korunovali v Bratislave za uhorskú kráľovnú Karolínu Augustu, štvrtú manželku uhorského kráľa Františka I.Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac