Knihy

Vek priniesol bielu stužku do vlasov spisovateľky Jany Šrámkovej

TASR, 12. mája 2017 6:30

Jubilujúcu autorku preslávil aj román Biela stužka v tvojich vlasoch, v ktorom upozornila na generačné a sociálne problémy spoločnosti 70. rokov 20. storočia. Knihu pod rovnaným názvom aj sfilmovali.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 12. mája (TASR) - Spisovateľka Jana Šrámková, jedna z najoriginálnejších postáv modernej slovenskej literatúry pre deti a mládež, sa narodila v Bratislave 12. mája 1942 a dnes má 75 rokov.

Jana Šrámková študovala na Škole umeleckého priemyslu (dnes Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru) v Bratislave. V rokoch 1958 až 1961 pracovala ako reklamná výtvarníčka v bratislavskom Dome knihy. Od roku 1961 pôsobí v slobodnom povolaní. V 60. rokoch 20. storočia vytvorila moderný variant detskej literatúry a jej diela sa prekladajú do mnohých jazykov.

Píše pre deti aj dospelých. V jej textoch určených deťom uplatňuje poetiku, v ktorej sa prelína realita s fantáziou. V tvorbe pre dospelých sa zameriava na vzťahy medzi ľuďmi.

Už ako študentka na strednej škole publikovala svoje verše v časopise Mladá tvorba. V časopise Slovenské pohľady uverejňovali v roku 1961 na pokračovanie jej prozaický debut – novelu pre mládež Strach mal moje oči.

Knižne debutovala knihou krátkych rozprávok pre deti Kľúč od zlatej brány v roku 1965. Autorské rozprávky vydala v knihe Lupienok a princezná Makovienka. Pre deti sú určené aj ďalšie knihy Robko a Ďobko, Ako rastú futbalisti, Dievča ako z výkladu, Rozprávky štrbavej opičky, Hop zo škôlky do školičky, Robko a Zobko (doplnené a upravené vydanie Robka a Ďobka).Motívy z niektorých poviedok uverejnených v knihe Láska v troch podobách spracovala do románu Biela stužka v tvojich vlasoch. Za túto knihu dostala v roku 1973 cenu vydavateľstva Mladé letá. V roku 1977 bol román, v ktorom jeho autorka upozornila na niektoré generačné a sociálne problémy spoločnosti 70. rokov 20. storočia, sfilmovaný pod rovnaným názvom. Ďalším jej prozaickým dielom je titul Ostrie. Poviedky v ňom sa týkajú lásky – partnerskej i rodičovskej a jej hľadania. Vyjadrujú pocity osamelosti, smútku a problém komunikácie v neúplnej, resp. emocionálne nevyrovnanej rodine. S literatúrou pre mládež kniha súvisí len svojou tematickou orientáciou na mladých hrdinov.

Spisovateľka Jana Šrámková získala v roku 2005 ocenenie Trojruža za celoživotnú literárnu prácu.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 15:26

Trumpová doniesla synovi z Izraela knihu o zvláštnom chlapcovi
Manželky prezidentov strávili v rezidencii celé popoludnie a Rivlinová vtedy Trumpovú prekvapila darom - knihou od izraelského spisovateľa Davida Grossmana.

sk
včera 10:43

PRIPRAVUJEME: Literárny dom bude pomáhať autorom písať a vydávať knihy
Rozhovor s literárnou koučkou Soňou Borušovičovou.

sk
25. mája 2017 11:20

Knihu o legendárnom letisku Tri duby napísal Emil Šimončík
Autor zhromažďoval materiály do nej dva roky. Kniha podľa jeho slov vznikla z osobného vzťahu k letectvu a jeho histórii.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

V roku 1431 upálili v Rouene na základe rozsudku náboženského súdu za kacírstvo a bosoráctvo) francúzska bojovníčka za slobodu a národná hrdinka JANA Z ARKU (tzv. ...Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac