Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Košický kraj

Asociácia nemocníc chce vytvoriť štandardy pre zdravotnú starostlivosť

Na snímke ilustračné zábery budovy nemocnice s poliklinikou (NsP) vo Zvolene. Foto: TASR/Michal Svítok

Pri vytváraní štandardov chce ANS vychádzať z európskeho modelu štandardov vo vyspelých štátoch Európskej únie.

Martin 25. februára (TASR) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) chce iniciovať vytvorenie štandardov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktoré doposiaľ na Slovensku nie sú. Po dnešnom rokovaní Zhromaždenia členov ANS o tom informoval prezident ANS Marián Petko.

V prvej fáze by podľa neho chcela asociácia definovať základné - najdôležitejšie štandardy. „Rokovali sme o tom na ministerstve zdravotníctva zhruba pred tromi týždňami. Považujem za významné, že sa tým chceme zaoberať a na druhej strane, že ministerstvo privítalo našu ponuku,“ skonštatoval Petko.

"Ministerstvo zdravotníctva na stretnutí s asociáciou navrhlo pri riešení problémov so základnými operačnými a vyšetrovacími postupmi v nemocniciach, že vypracuje na úvod prvých 20 odporúčacích postupov pri najčastejších diagnózach, na ktorých pracujeme už tento rok. Pôjde to formou odborných usmernení," informovala TASR riaditeľka komunikačného odboru MZ SR Zuzana Čižmáriková.

Pri vytváraní štandardov chce ANS vychádzať z európskeho modelu - vypracovaných štandardov vo vyspelých štátoch Európskej únie. „Napríklad, ako má vyzerať štandardne operácia slepého čreva, ako má štandardne vyzerať liečba srdcového infarktu. V prípade, že dôjde k pochybeniu, tak sa porovnáva, či ten štandard, ktorý je vypracovaný EÚ, bol naozaj dodržaný. Keďže na Slovensku takéto právne záväzné štandardy vôbec neexistujú, tak výklad Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, sudcov aj ďalších inštitúcií môže byť veľmi rôzny,“ uviedol prezident ANS.

Riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice, n. o. Peter Bizovský zdôraznil, že štandardy nie sú len ochranou voči pacientom a zdravotníkom, ale aj nástrojom voči zdravotným poisťovniam. „Mnohokrát sú spochybňované hospitalizácie od zdravotných poisťovní. Či výkon bol urobený, či nie, či pacient mal byť hospitalizovaný alebo liečený ambulantne. Keď bude na svete štandard a my dokážeme, že pacient dostal to, čo štandard obsahuje, tak nebude ani problém výkon vyúčtovať voči zdravotným poisťovniam,“ povedal Bizovský.

Štandardy podľa medicínskeho riaditeľa Svet zdravia, a. s. Košice Igora Pramuka jednoznačne prinesú kvalitu, bezpečnosť a štandardnú liečbu. „Aby sme vedeli, čo pacientovi máme v ktorej chvíli dať. Chceme začať s najčastejšími ochoreniami, najčastejšími diagnózami a tomu sa venovať v spolupráci s ministerstvom, s hlavnými odborníkmi. Je to samozrejme aj ochrana lekára, ale je to aj kvalita a bezpečnosť pre pacienta,“ uzatvoril Pramuk.