< sekcia Košický kraj

Úsmev ako dar ocenil svojich partnerov, ktorí pomáhajú ľuďom v núdzi

Na snímke odovzdávanie ocenenia za dlhodobú systematickú pomoc deťom a rodinám v ohrození, vľavo ocenenie odovzdáva Radoslav Dráb zo Spoločnosti Úsmev ako dar, vpravo Miriam Poništová, riaditeľka spoločnosti DeutschMann Internationale Spedition, s. r. o. Foto: TASR/František Iván

Úsmev ako dar dnes ocenil 46 významných ľudí.

Košice 30. januára (TASR) - Ocenenia za dlhodobú systematickú pomoc deťom a rodinám v ohrození jednotlivcom z regiónu východného Slovenska, predstaviteľom cirkví, miestnej samosprávy a podnikateľskej verejnosti, ktorí sa nezištne za posledných pár rokov podieľali na zlepšení situácie, odovzdali dnes zástupcovia organizácie Úsmev ako dar v Košiciach.

Ako pre TASR uviedol manažér organizácie na východnom Slovensku Radoslav Dráb, Úsmev ako dar dnes ocenil 46 významných ľudí. „Sú to ľudia významní pre ohrozené deti, ohrozené rodiny. Sú to tí, ktorí sa rozhodli podeliť o časť svojich hodnôt s chudobnými,“ povedal Dráb. Dodal, že ocenenia sa dočkali ľudia z rôznych sektorov – podnikatelia, zástupcovia veľkých spoločností, ale aj neziskových organizácií, alebo ľudia z duchovného a verejného života.

„Sú výnimoční svojou dlhodobou podporou, nejde o jednorazových darcov,“ objasnil ďalej Dráb. Vyzdvihol najmä tú skutočnosť, že medzi ocenenými sú aj ľudia, ktorí sú síce zamestnancami veľkých spoločností, ale svojou iniciatívou zdola, zbierkovou činnosťou finančnou i materiálnou, oslovovaním svojich kolegov zabezpečili pomoc pre tých, ktorí to potrebujú. „Niekedy ide o zdanlivé maličkosti – podelia sa o stravný lístok, prinesú z domu prebytočný prací prostriedok, hygienické potreby, ale sú ochotní sa podeliť,“ dodal.

Podľa Drába je výnimočným človekom Košičan Jozef Pavlo. „On a celá jeho rodina sa dokáže podeliť o to, čo je pre nich už nadbytočné a pomáhajú ľuďom v núdzi už desať rokov,“ poznamenal Dráb. Samotný darca potom pre TASR uviedol, že jeho pomoc spočíva najmä vo finančnej podpore a v darovaní vecí, ktoré už doma nepotrebujú. „Snažím sa im pomôcť aj tak, že ak sú možnosti ponúknem ľuďom v núdzi aj prácu vo svojej firme,“ povedal Pavlo, ktorý tento spôsob pomoci považuje za vnútornú povinnosť. „Okolo nás je priveľa nezavinenej chudoby a ak sa dá, pomôcť by mal každý, kto si to môže dovoliť,“ vyhlásil.

Ako ďalej uviedol Dráb pozornosť si zaslúži aj spoločnosť Východoslovenská energetika. „Možno ani nie tak ako firma, ale ľudia, ktorí v nej pracujú a snažia sa motivovať svojich kolegov. Vyzbierali napríklad peniaze na sporák pre matku, ktorá žila v krízovom centre s jednoročným onkologicky chorým dieťaťom,“ doplnil Dráb.