Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Krimi

Spojené štáty zasiahli voči hackerskému internetovému fóru Darkode

Foto: TASR/AP

Podľa amerických úradov išlo o doposiaľ najväčšiu koordinovanú medzinárodnú operáciu zameranú voči internetovému fóru, okolo ktorého sa sústreďovali kyberzločinci.


Washington 15. júla (TASR) - Americké úrady v spolupráci so zahraničnými partnermi zasiahli voči medzinárodnému hackerskému fóru Darkode, vyradili ho z prevádzky a vzniesli obvinenia voči 12 osobám spojeným s touto stránkou. Oznámilo to dnes ministerstvo spravodlivosti USA.

Podľa amerického prokurátora Davida Hicktona bol Darkode "osím hniezdom", okolo ktorého sa sústreďovali kriminálni hackeri z celého sveta.

"Spomedzi približne 800 zločineckých internetových fór predstavoval Darkode jednu z najväčších hrozieb pre integritu počítačových dát v USA," vyhlásil prokurátor.

Vyšetrovanie celého prípadu viedli americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a prokuratúra v Pittsburghu. Podieľali sa na ňom aj orgány Europolu a ďalších 19 krajín sveta, prevažne v Európe a Latinskej Amerike, ale aj v Izraeli, Nigérii a Austrálii.

Podľa amerických úradov išlo o doposiaľ najväčšiu koordinovanú medzinárodnú operáciu zameranú voči internetovému fóru, okolo ktorého sa sústreďovali kyberzločinci.

Celkovo je z trestnej činnosti podozrivých viac ako 70 osôb. Voči niektorým vzniesli obvinenia, zatiaľ čo iní sa museli podrobiť domovým prehliadkam. V rámci Európy zásahy prebehli v Británii, Bosne, Chorvátsku, na Cypre, v Dánsku, Fínsku, Nemecku, Lotyšsku, Macedónsku, Rumunsku, Srbsku a Švédsku. Obvineniam zatiaľ čelia občania USA, Slovinska, Španielska a Pakistanu.

Stránka darkode.com mala 250 až 300 aktívnych členov, ktorí na nej obchodovali s ukradnutými osobnými údajmi a databázami, rôznym škodlivým softvérom a ďalšími hackerskými produktmi využívanými na útoky voči počítačovým systémom, počítačom a mobilným telefónom. Prístup na túto dobre utajovanú lokalitu mali len vopred preverení hackeri, ktorých odporučil niekto z aktuálnych členov.

Na stránke sa ponúkali odcudzené osobné údaje desaťtisícov amerických občanov, ako aj zhruba 20 miliónov emailov a užívateľských mien, ktoré sa dali zneužiť na útoky, krádeže identity alebo iné podvodné techniky.