Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Krimi

Tínedžer, ktorý v službách IS takmer prišiel o život, dostal 2,5 roka

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný požiadal po porade s advokátom o tri dni na zváženie ďalšieho postupu.


Viedeň 15. júla (TASR) - Na dva a pol roka väzenia nepodmienečne odsúdili dnes vo Viedni medzičasom 17-ročného tínedžera z rakúskej metropoly, ktorý sa vlani pripojil k džihádistom z Islamského štátu (IS) a po ťažkom zranení sa v marci 2015 vrátil do vlasti.

Krajinský súd vo Viedni, ktorý uznal obžalovaného vinným z členstva v teroristickom zoskupení a podnecovania na teroristické činy, v zdôvodnení uviedol, že je potrebné vyslať signál, čo čaká každého, kto sa dá na podobnú cestu.

Informácie priniesla tlačová agentúra APA.

Mladík, ktorý nepochádza z rodiny prisťahovalcov a ktorý pred svojou radikalizáciou konvertoval na islam, vyzýval v propagandistickom videu na vraždenie neveriacich. Podľa vlastných slov pomáhal IS s odvozom zranených z bojiska, avšak jeho účasť, respektíve absolvovanie teroristického výcviku sa súdu jednoznačne preukázať nepodarilo, takže od tohto bodu obžaloby upustil.

Sudkyňa popri preventívnom význame trestu zdôraznila, že napriek predchádzajúcej bezúhonnosti mladíka niet priestoru pre podmienečný alebo čiastočne podmienečný trest, pretože je priťažujúce, že bol pol roka aktívny v oblasti pod kontrolou IS a že aj jeho návrat nemožno vnímať ako dobrovoľný, pretože bol podmienený vážnymi zraneniami.

Do vlasti sa tínedžer rozhodol vrátiť po tom, ako pri bombardovaní sýrskeho mesta Rakka utrpel zranenia, v dôsledku ktorých prišiel podľa slov jeho právneho zástupcu o slezinu, jednu obličku, časť pľúc a žalúdok, pričom mal vážne poškodené aj črevá.

Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný požiadal po porade s advokátom o tri dni na zváženie ďalšieho postupu. Prokurátorka, ktorá požadovala trest v hornej časti trestnej sadzby do piatich rokov väzenia, sa predbežne k rozsudku nevyjadrila.

Podľa súdnej znalkyne z odboru psychiatrie prispeli k mladíkovým krokom dezolátne pomery, v ktorých strávil detstvo a skoré roky dospievania a v ktorých nikdy nepocítil lásku najbližších. To viedlo k poruche jeho osobnosti, pocity menejcennosti potom kompenzoval násilím a agresiou a práve to bolo základom pre jeho radikalizáciu, odznelo v súdnej sieni.

Oliver N. sa v súdnej sieni sčasti priznal k vine, uviedol aj detaily o výbere dobrovoľníkov-samovražedných atentátnikov a sám pripustil, že ak by ho boli vybrali medzi bojovníkov, bol by s tým vtedy súhlasil.