Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Krimi

V prípade nástenkového tendra vypovedal exminister Marián J.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Posledné pojednávanie v tejto veci bolo odročené, nakoľko obžalovaný Radoslav B. prejavil záujem uzatvoriť s prokurátorom dohodu o vine a treste. Dohoda však nakoniec uzavretá nebola.

Pezinok 24. apríla (TASR) – Výpoveďami obžalovaných dnes na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie v prípade tzv. „nástenkového tendra“. Bývalý minister výstavby a regionálneho rozvoja Igor Š. vypovedať odmietol. Ďalší z obžalovaných bývalých ministrov za SNS, Marián J., vypovedal, avšak na mnohé skutočnosti si už nespomínal.

„Ja som sa nedopustil trestného činu, ktorý sa mi dáva za vinu,“ uviedol. Skonštatoval, že verejné obstarávanie je „komplikovaná záležitosť". A zmluvy, ktoré ako minister podpisoval, museli spĺňať formálno-právne náležitosti. „Pripravovali ich ľudia na uvedenú problematiku, ja som nemal dôvod na pochybnosti, že by tam bola chyba alebo pochybenie,“ povedal.

Vyjadril sa aj k otázke, či bol oznam o tendri zverejnený v uzavretej chodbe ministerstva. „Ja som sa túto informáciu dozvedel z novín, nemal som to na starosti, vôbec neviem,“ povedal s tým, že má informácie, že počas pracovnej doby „boli tie dvere otvorené.“ Ako konkrétne informačné tabule vyzerali, si už nespomínal.

Z dnešného hlavného pojednávania taktiež vyplynulo, že ŠTS nebude v rámci trestného konania rozhodovať o náhrade škody, ktorá štátu mohla vzniknúť.

„Poškodený nie je ďalej oprávnený uplatňovať si nárok na náhradu škody v tomto trestnom konaní, pretože si neuplatnil nárok na náhradu škody do skončenia vyšetrovania,“ uviedla okrem iného predsedníčka senátu.

Poškodený si však môže tento nárok uplatniť v civilnom konaní alebo pred príslušným orgánom. V takomto prípade by však civilný súd pravdepodobne posudzoval aj otázku prípadného premlčania.

Prokurátor podal v tejto veci obžalobu na päť osôb, medzi nimi aj dvoch bývalých ministrov za SNS Mariána J. a Igora Š.

Štyria muži a jedna žena čelia obžalobe z obzvlášť závažných zločinov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, zneužívania právomoci verejného činiteľa či zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Kauza siaha ešte do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri v hodnote 120 miliónov eur iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany Marián J. a neskôr jeho nástupca Igor Š.

Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Vo vreckách dvoch súkromných firiem však malo skončiť viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť. Podľa informácií, ktoré zazneli na súde, mohol byť čistý zisk firiem viac ako tri milióny eur.

Posledné pojednávanie v tejto veci bolo odročené, nakoľko obžalovaný Radoslav B. prejavil záujem uzatvoriť s prokurátorom dohodu o vine a treste. Dohoda však nakoniec uzavretá nebola.

V čase výberového konania pracoval Radoslav B. na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR ako riaditeľ Odboru realizácie programov regionálneho rozvoja. „V ponuke sme nezistili ani pri najlepšej snahe nejaké nedostatky. Vyhodnocoval som ju na základe najlepšieho vedomia a svedomia. V zásade tým, že tam bola jedna ponuka, sme považovali túto úlohu za jednoduchú, nebolo potrebné bodovo vyhodnocovať medzi viacerými ponukami. Prišlo mi to ako jednoduché verejné obstarávanie,“ uviedol okrem iného dnes vo svojej výpovedi na súde.

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽANO-NOVA) v reakcii na dnešné pojednávanie vyjadrila protest hnutia OĽANO-NOVA proti nečinnosti ministerstva pôdohospodárstva pri zabezpečovaní náhrady škody v kauze tzv. "nástenkového tendra". "Podľa vyjadrení súdu i právnych expertov ministerstvo zanedbalo svoje práva a neuplatnilo náhradu škody vo výške 3,6 milióna eur," uviedla Remišová. Podľa jej slov túto škodu mal utrpieť štát, a teda všetci občania Slovenska konaním dvoch ministrov nominovaných Slovenskou národnou stranou. Remišová tiež vyzvala na okamžité potrestanie zodpovedných úradníkov ministerstva a na dôsledné vymáhanie škody bez ohľadu na to, že obžalovaní ministri boli nominanti tej istej strany, ako je dnešná ministerka pôdohospodárstva.