Tvorcovia Čiary zbierali príbehy od colníkov i samotných prevádzačov

Wanda Adamík Hrycová prezradila, že spolu so scenáristom Petrom Balkom pred tvorbou scenára strávila niekoľko týždňov na slovensko-ukrajinskom pohraničí, kde sa snažili zozbierať čo najviac príbehov.

Elo Romančík účinkoval v prvej televíznej inscenácii

Svoj herecký talent Elo Romančík naplno uplatnil aj v dramatickej rozhlasovej tvorbe, presadil sa tiež vo filme a televízii.

Od narodenia českého výtvarníka Josefa Ladu uplynie 130 rokov

Výtvarník po sebe zanechal rozsiahle dielo - okolo 400 voľných obrazov, 15.000 kresieb a ilustrácií, množstvo návrhov knižných obálok, plagátov a javiskových scén.

Spevácky zbor Adoremus a Warchalovci pripravujú vianočný koncert

Na druhý sviatok vianočný, 26. decembra, o 16.00 h v bratislavskom Veľkom evanjelickom kostole zaznejú v ich podaní vianočné koledy a vianočná hudba od slovenských aj zahraničných skladateľov.

Z. Dzurjanin: Len 242 obcí na Slovensku nemá žiadny kostol

Fotograf Zdenko Dzurjanin vyfotil všetky kostoly a tento spôsob spoznávania Slovenska si pochvaľuje.

Laureátom Ceny ASK? sa stal Omar Mirza za Vyrovnávanie sa s pamäťou

Zaslaný kritický text podľa neho ako jeden z mála obsahoval rozšírenie samotného umeleckého problému o historický, politický a geografický kontext a esejistický charakter.

Autor sci-fi, ktorý inšpiroval i Kubricka, by oslavoval sté narodeniny

Na jeho náhrobnom kameni stojí: Nikdy nedospel, ale neprestal na tom pracovať.

V Slovenskom národnom múzeu je výstava hudobných pamiatok

Zberu hudobných pamiatok sa v roku 1921 venoval Hudobnovedný seminár FFUK, od roku 1943 Ústav hudobnej vedy SAV.

Zomrel známy sólista opery SND

Posledná rozlúčka s umelcom bude v piatok (22.12.) v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, neskôr aj v bratislavskom krematóriu.

Slávny astrofyzik napísal knihu o vesmíre pre zaneprázdnených

V súčasnosti má málokto čas uvažovať nad hádankami ďalekého vesmíru. Tyson sa preto rozhodol priniesť vesmír až k čitateľom v stručnej a jasnej podobe .

Slovenské pohľady publikujú poviedku Slava Kalného Sedliacky kráľ

Najnovšie číslo Slovenských pohľadov prináša súčasnú slovenskú lyriku, prózu, recenzie či lužickosrbskú tvorbu, ale napríklad i život a tvorbu tohoročného laureáta Nobelovej ceny za literatúru.

Vychádza kniha D. Pastirčáka Dekalóg podľa Kieslowského

Publikácia je súborom desiatich esejí o desiatich prikázaniach, inšpirovaných cyklom filmov poľského režiséra Krzysztofa Kieslowského.

No Name vydávajú CD a DVD Box No Name 1998-2018

Skupina No Name už viac ako dvadsať rokov žne úspechy doma aj za hranicami  Slovenska.

Rada prerokovala a schválila návrh rozpočtu RTVS na rok 2018

Rada zároveň prerokovala a vzala na vedomie návrh zmluvy so štátom o zabezpečení služieb verejnosti rozhlasového a televízneho vysielania na roky 2018 až 2022 a dodatku č. 1 na rok 2018.

J. M. Hurban sa výrazne zaslúžil o Memorandum národa slovenského

V tejto situácii do popredia začína vystupovať ešte jedna, menej známa črta Hurbanovho charakteru. Niet sporu o tom, že mal vodcovské schopnosti a do značnej miery aj autoritatívny charakter.

Do kín vstupuje film o zápase dvoch legendárnych rivalov Borg McEnroe

Film zaostruje na slávny tenisový zápas medzi pokojným Švédom Björnom Borgom a známym nervákom, Američanom Johnom McEnroeom na najprestížnejšom a najstaršom tenisovom turnaji sveta Wimbledone.

Salma Hayek: Weinstein bol aj mojou nočnou morou

Herečka mexického pôvodu priznala, že Harvey Weinstein bol aj jej nočnou morou, pričom opísala desiatky prípadov, keď ju nútil k sexuálnemu kontaktu.

OBJEKTÍVOM: Miro Žbirka priniesol do Bratislavy pravú vianočnú náladu

Ku skvelej atmosfére prispeli aj dvaja hostia, ktorých si Miro pozval na koncert. Prvou bola Lenka Filipová. Druhým hosťom bol známy český husľový virtuóz Jaroslav Svěcený.

Skupina Mandrage pripravuje nový album, avizuje ho singel Motýli

Česká pop-rocková skupina Mandrage sa v rámci minuloročného turné Všechny kočky Tour predstavila aj v bratislavskom Ateliéri Babylon.

Aktuálne témy: