Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Kultúra

Ako sa poctivo pripraviť na veľkonočnú šibačku, poradí ÚĽUV

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

ÚĽUV vykonáva a podporuje aktivity vedúce k zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasných podmienkach.

Banská Bystrica 30. marca (TASR) – Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) poradí všetkým nadšencom veľkonočných zvykov v Banskej Bystrici, ako sa poctivo pripraviť na šibačku. Skúsení výrobcovia i majsterka ľudovej umeleckej výroby ukážu tradičné i netradičné techniky zdobenia veľkonočných vajíčok, a tiež ako správne upliesť pravý korbáč. TASR o tom informovala Andrea Orelová z ÚĽUV. Predvádzanie výroby kraslíc a pletenia korbáčov sa v banskobystrickom ÚĽUV uskutoční 5. apríla od 14.30 h.

Zdobenie kraslíc predvedie Oľga Lórántová, majsterka ľudovej umeleckej výroby, ktorá ukáže ozdobovanie kraslíc technikou nazývanou vyškrabovanie. Venuje sa tomu už viac ako 30 rokov.

"Správne pripraviť, očistiť a nafarbiť škrupinu je práca, samotná výzdoba je už potom zábava. Je to, akoby som to vajíčko vyšívala," poznamenala Lórántová.

"Dekorovanie kraslíc a pletenie korbáčov tvorí neoddeliteľnú súčasť príprav na veľkonočné sviatky. Hoci v mnohých domácnostiach sa kraslice nahrádzajú čokoládovými vajíčkami a šibači si korbáče kúpia, stále sú medzi nami takí, ktorí sa odhodlajú vyzdobiť krehkú škrupinu a poohýbať vŕbové prútie. ÚĽUV už viac ako 70 rokov podporuje výrobcov, ktorí uchovávajú tradície. Medzi nimi sú výtvarne nadané krasličiarky a zruční košikári, ktorých výrobky nám nielen skrášľujú príbytky, ale dotvárajú neuchopiteľné čaro Veľkej noci," priblížila Orelová.

Úsilím ÚĽUV je, aby záujem o ľudovú umeleckú výrobu na Slovensku rástol, preto vysiela do svojich predajní odborníkov, ktorí predvádzajú verejnosti svoje remeslo a delia sa s nimi aj o pár overených grifov.

ÚĽUV vykonáva a podporuje aktivity vedúce k zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasných podmienkach. Riadi regionálne centrá remesiel, vykonáva múzejnú, dokumentačnú, výstavnú a edičnú činnosť. Vzájomnou spoluprácou s výrobcami a dizajnérmi trvale podnecuje vznik nových diel.