Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Kultúra

FOTO: Britská filmová akadémia rozdala svoje ceny

Na snímke zľava producent Peter Czernin, režisér Martin McDonagh a producent Graham Broadbent pózujú s cenami BAFTA za "Najlepší britský film" za kriminálnu drámu 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri' na odovzdávaní cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v Londýne 19. februára 2018. Foto: TASR/AP

Na slávnostnom odovzdávaní 71. ročníka cien BAFTA v londýnskej Royal Albert Hall boli čestnými hosťami britský princ William, ktorý je prezidentom organizácie BAFTA, a jeho manželka Kate.

Londýn 19. februára (TASR) - Dráma Tri billboardy kúsok za Ebbingom dominovala v nedeľu večer odovzdávaniu tohtoročných cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA). Presadila sa v celkovo piatich kategóriách vrátane hlavného ocenenia za najlepší film roka.

Tragikomický príbeh matky, ktorej zavraždili dcéru a ktorá hľadá spravodlivosť, porazil v súboji aj rivalov ako Podoba vody a Najtemnejšia hodina.

Hlavná predstaviteľka "Troch billboardov" Frances McDormandová si prevzala cenu pre najlepšiu herečku a za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe vyhlásili Sama Rockwella za stvárnenie jedného z policajtov v tomto filme.

Tri billboardy kúsok za Ebbingom získali tiež ceny za najlepší britský film a najlepší pôvodný scenár, ktorý napísal režisér tejto snímky Martin McDonagh. Film má prevažne americké herecké obsadenie, réžia a produkcia však boli v rukách Britov.



McDonagh na nedeľňajšom podujatí v Londýne uviedol, že film o nahnevanej žene, ktorá sa rozhodne konať, zapadá do sezóny filmových ocenení, ktorá sa nesie v znamení kampane proti sexuálnemu zneužívaniu a zastrašovaniu. "Náš film je v mnohých ohľadoch plný nádeje, no je tiež o hneve. Ako sme tento rok videli, hnev je niekedy jediným spôsobom, ako ľudí prinútiť, aby počúvali a zmenili sa," citovala ho agentúra AP.

Režisérom roka je Mexičan Guillermo del Toro za svoju romantickú fantazijnú drámu Podoba vody, ktorá si odniesla aj ocenenia pre najlepšiu hudbu (Alexandre Desplat) a najlepšiu výpravu.

Cenu pre najlepšieho herca dostal Gary Oldman, ktorý stvárnil Winstona Churchilla v historickom životopisnom filme Najtemnejšia hodina. Ocenenie posilňuje pozíciu Oldmana ako favorita v rovnakej kategórii amerických Oscarov, ktoré odovzdajú 4. marca.

Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe sa stala Allison Janneyová za stvárnenie matky krasokorčuliarky Tonye Hardingovej v snímke Ja, Tonya.

Cenu BAFTA za výnimočný britský debut získal film I am Not a Witch (Nie som bosorka) režisérky a scenáristky zambijského pôvodu Rungano Nyoniovej.

V kategórii najlepší film v inom ako anglickom jazyku cena putuje juhokórejskej dráme Komorná (The Handmaiden).

Dve ceny za najlepšiu kameru a najlepšie vizuálne efekty získal sci-fi film Blade Runner 2049.

Za najlepší animovaný film vyhlásili snímku Coco.

Ocenenie britskej filmovej akadémie za celoživotný prínos si prevzal britský filmový režisér a producent Ridley Scott.

Na slávnostnom odovzdávaní 71. ročníka cien BAFTA v londýnskej Royal Albert Hall boli čestnými hosťami britský princ William, ktorý je prezidentom organizácie BAFTA, a jeho manželka Kate, ktorá v apríli očakáva svoje tretie dieťa.

Vojvodkyňa z Cambridgea prišla v tmavozelených šatách s čiernym opaskom, čím našla strednú cestu medzi politickým prejavom nenáležitým pre členov kráľovskej rodiny - väčšina žien na podujatí totiž bola oblečená v čiernom na podporu hnutia Time's Up (Čas vypršal) proti sexuálnemu obťažovaniu zneužívaniu - a ignorovaním tohto hnutia oblečením si šiat žiarivejšej farby.