Kultúra

Balet Korzár bude venovaný jubileu primabaleríny G. Záhradníkovej

TASR, 14. marca 2016 20:41

Rodáčku z Trnavy zaujalo krehké tanečné umenie už v detstve. Štátne konzervatórium v Bratislave úspešne absolvovala v roku 1965 a vzápätí začala svoju umeleckú kariéru na našej prvej baletnej scéne.

Ilustračné foto Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 14. marca (TASR) - Jedna z najvýraznejších osobností Baletu Slovenského národného divadla, dlhoročná primabalerína Gabriela Záhradníková, sa dožíva v týchto dňoch významného životného jubilea. Baletný súbor SND pozdraví jubilantku na predstavení baletu Korzár v utorok 15. marca v novej budove SND.

Rodáčku z Trnavy zaujalo krehké tanečné umenie už v detstve. Štátne konzervatórium v Bratislave úspešne absolvovala v roku 1965 a vzápätí začala svoju umeleckú kariéru na našej prvej baletnej scéne. Choreograf Jozef Zajko jej čoskoro ponúkol hlavnú úlohu v Čajkovského Spiacej krásavici. Neskôr zažiarila vo všetkých Čajkovského baletných dielach, v Nedbalovej Zlatovláske, v Minkusovom Donovi Quijotovi a ďalších.

Pôvabná a pozitívne naladená profesionálka bola celou svojou dušou oddaná divadlu - veď to mala v rodine, jej manželom bol herec Slávo Záhradník. V umení, v ktorom sa spája krása s drinou, vynikala v klasike, rovnako ako aj v romantických a moderných baletoch. Preferovala postavy, ktoré mali v sebe dramatický náboj, v ktorých mohla ukázať svoje technické majstrovstvo snúbiace sa s umeleckým prejavom. V mnohých rozhovoroch sa zdôverovala s tým, že je pre ňu dôležité sebavedomie, sebadôvera, snaha priniesť čosi zaujímavé, osobnostné. Gabriela Záhradníková mala rada postavy na špičkách, lebo ako hovorievala "tie robia balet baletom".

Umelkyňa tancovala v SND celé štvrťstoročie a dosiahla maximálnu umeleckú realizáciu. V zozname postáv má Odettu a Odíliu v Čajkovského Labuťom jazere, Zaremu v Asafievovej Bachčisarajskej fontáne, Mášenku v Čajkovského Luskáčikovi, Frýgiu v Chačaturjanovom Spartakovi, Annu Kareninovú v balete R. K. Ščedrina, Esmeraldu v Jarreho Zvonárovi z Notre Dame či Bernardu v Barrosovom Dome Bernardy Alby.

Pre každého umelca je inšpirujúci študijný pobyt v kolíske klasického baletu. Gabriela Záhradníková mala šťastie naštudovať svoju Odettu a Odíliu a Giselle v balete legendárneho Veľkého divadla v Moskve. Účinkovala na viacerých zahraničných scénach vo Francúzsku, v Taliansku, Nemecku, Bulharsku, Rusku či dokonca v ďalekom Mongolsku alebo aj na Kube, kde hosťovala v baletoch Labutie jazero, Giselle a Dom Bernardy Alby. Za svoje úspechy na domácej i zahraničnej scéne získala množstvo ocenení a vyznamenaní.

Čas aktívneho tanečníka je vymedzený, podobne ako športovec dlhodobo zaťažuje svoje telo, a tak Gabriela Záhradníková skočila svoju aktívnu kariéru baletky v roku 1991. Neskôr bola jednu sezónu riaditeľkou Baletu SND, v súčasnosti sa profesionálne vrátila do svojho rodiska, je pedagogičkou na Súkromnom tanečnom konzervatóriu Dušana Nebylu v Trnave.

Ako symbolické gesto kontinuity krásy umenia bez hraníc, bude mať na predstavení baletu Korzár 15. marca na počesť Gabriely Záhradníkovej svoju osobnú premiéru, v jednej z troch hlavných postáv ako Ali, mladý sólista Baletu SND Dansaran Vandanov. Je absolventom prestížnej Vaganovovej baletnej akadémie v Petrohrade a v angažmán v Balete SND od roku 2013.

Vo veľkovýpravnom balete na hudbu A. Ch. Adama v choreografii a réžii Vasilija Medvedeva (podľa Máriusa Petipu) sa predstavia Romina Kolodziej, Erina Akatsuka, Andrej Szabo, Yuki Kaminaka, Dominic Ballard, Viola Mariner a ďalší. Spoluúčinkuje zbor Baletu SND a žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave. Orchester SND diriguje Dušan Štefánek.

Vstupenky si záujemcovia môžu zakúpiť online na webovej stránke snd.sk alebo v pokladniciach. TASR informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 8:30

Dušan Makovický šíril duchovný odkaz Leva Nikolajeviča Tolstého
Dušan Makovický sa narodil 10. decembra 1866 v Ružomberku do rodiny zámožného obchodníka a továrnika Petra Makovického.

sk
9. decembra 2016 20:31

Na firemnom večierku v Prahe vystúpi pravdepodobne Lenny Kravitz
Najjagavejšiu hudobnú hviezdu na vianočných firemných večierkoch v Prahe ponúkne v tomto roku opäť zrejme skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera.

sk
9. decembra 2016 19:01

Režisér Základného inštinktu bude predsedať porote na Berlinale
Holandský režisér Paul Verhoeven (Základný inštinkt, RoboCop) bude predsedom medzinárodnej odbornej poroty na 67. ročníku filmového festivalu Berlinale.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac