< sekcia Kultúra

Balet Korzár bude venovaný jubileu primabaleríny G. Záhradníkovej

Ilustračné foto Foto: TASR - Martin Baumann

Rodáčku z Trnavy zaujalo krehké tanečné umenie už v detstve. Štátne konzervatórium v Bratislave úspešne absolvovala v roku 1965 a vzápätí začala svoju umeleckú kariéru na našej prvej baletnej scéne.

Bratislava 14. marca (TASR) - Jedna z najvýraznejších osobností Baletu Slovenského národného divadla, dlhoročná primabalerína Gabriela Záhradníková, sa dožíva v týchto dňoch významného životného jubilea. Baletný súbor SND pozdraví jubilantku na predstavení baletu Korzár v utorok 15. marca v novej budove SND.

Rodáčku z Trnavy zaujalo krehké tanečné umenie už v detstve. Štátne konzervatórium v Bratislave úspešne absolvovala v roku 1965 a vzápätí začala svoju umeleckú kariéru na našej prvej baletnej scéne. Choreograf Jozef Zajko jej čoskoro ponúkol hlavnú úlohu v Čajkovského Spiacej krásavici. Neskôr zažiarila vo všetkých Čajkovského baletných dielach, v Nedbalovej Zlatovláske, v Minkusovom Donovi Quijotovi a ďalších.

Pôvabná a pozitívne naladená profesionálka bola celou svojou dušou oddaná divadlu - veď to mala v rodine, jej manželom bol herec Slávo Záhradník. V umení, v ktorom sa spája krása s drinou, vynikala v klasike, rovnako ako aj v romantických a moderných baletoch. Preferovala postavy, ktoré mali v sebe dramatický náboj, v ktorých mohla ukázať svoje technické majstrovstvo snúbiace sa s umeleckým prejavom. V mnohých rozhovoroch sa zdôverovala s tým, že je pre ňu dôležité sebavedomie, sebadôvera, snaha priniesť čosi zaujímavé, osobnostné. Gabriela Záhradníková mala rada postavy na špičkách, lebo ako hovorievala "tie robia balet baletom".

Umelkyňa tancovala v SND celé štvrťstoročie a dosiahla maximálnu umeleckú realizáciu. V zozname postáv má Odettu a Odíliu v Čajkovského Labuťom jazere, Zaremu v Asafievovej Bachčisarajskej fontáne, Mášenku v Čajkovského Luskáčikovi, Frýgiu v Chačaturjanovom Spartakovi, Annu Kareninovú v balete R. K. Ščedrina, Esmeraldu v Jarreho Zvonárovi z Notre Dame či Bernardu v Barrosovom Dome Bernardy Alby.

Pre každého umelca je inšpirujúci študijný pobyt v kolíske klasického baletu. Gabriela Záhradníková mala šťastie naštudovať svoju Odettu a Odíliu a Giselle v balete legendárneho Veľkého divadla v Moskve. Účinkovala na viacerých zahraničných scénach vo Francúzsku, v Taliansku, Nemecku, Bulharsku, Rusku či dokonca v ďalekom Mongolsku alebo aj na Kube, kde hosťovala v baletoch Labutie jazero, Giselle a Dom Bernardy Alby. Za svoje úspechy na domácej i zahraničnej scéne získala množstvo ocenení a vyznamenaní.

Čas aktívneho tanečníka je vymedzený, podobne ako športovec dlhodobo zaťažuje svoje telo, a tak Gabriela Záhradníková skočila svoju aktívnu kariéru baletky v roku 1991. Neskôr bola jednu sezónu riaditeľkou Baletu SND, v súčasnosti sa profesionálne vrátila do svojho rodiska, je pedagogičkou na Súkromnom tanečnom konzervatóriu Dušana Nebylu v Trnave.

Ako symbolické gesto kontinuity krásy umenia bez hraníc, bude mať na predstavení baletu Korzár 15. marca na počesť Gabriely Záhradníkovej svoju osobnú premiéru, v jednej z troch hlavných postáv ako Ali, mladý sólista Baletu SND Dansaran Vandanov. Je absolventom prestížnej Vaganovovej baletnej akadémie v Petrohrade a v angažmán v Balete SND od roku 2013.

Vo veľkovýpravnom balete na hudbu A. Ch. Adama v choreografii a réžii Vasilija Medvedeva (podľa Máriusa Petipu) sa predstavia Romina Kolodziej, Erina Akatsuka, Andrej Szabo, Yuki Kaminaka, Dominic Ballard, Viola Mariner a ďalší. Spoluúčinkuje zbor Baletu SND a žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave. Orchester SND diriguje Dušan Štefánek.

Vstupenky si záujemcovia môžu zakúpiť online na webovej stránke snd.sk alebo v pokladniciach. TASR informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.