Kultúra

V Bratislave vystavujú tvorbu svetoznámeho slovenského umelca Kosiceho

TASR, 20. januára 2016 20:42

Podľa odborníkov patrí Gyula Kosice k pionierom geometrickej abstrakcie, konkretizmu a op-artu vo svete.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 20. januára (TASR) – Už len do nedele (24.1.) možno spoznať pestrú tvorbu svetoznámeho výtvarníka Gyulu Kosiceho na výstave Hydrokinetik v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy (GMB). Je to prvá veľká prezentácia diel tohto slovenského rodáka v strednej Európe.

Prečo je u nás neznámy, v čom je multimediálnym umeleckým priekopníkom, v ktorých mestách sú na verejných priestranstvách jeho diela, aké úspechy dosiahol a prečo tohto 91-ročného umelca uznáva svet, to sa možno dozvedieť v sobotu (23.1.) o 17.00 h na lektorskom sprievode výstavou s Vladislavom Malastom.

O výnimočnosti Kosiceho svedčí skutočnosť, že v argentínskom Buenos Aires má vlastné múzeum a v zbierke Centra Georges Pompidou v Paríži má od roku 2013 diela v stálej expozícii. Tie sú z tohto svetoznámeho múzea výnimočné zapožičané do Bratislavy. Ďalšie sú zo zbierok z Grenoblu, Lyonu a Györu i od súkromných zberateľov.

Výstava prináša základný obrys vývoja tvorby od prvých geometrických prác v hnutí Madí od 40. rokov 20. storočia cez koncept Hydropriestorového mesta až po súčasné podoby tvorby. Vytvoril ich z dreva, kovu, mosadze, skla, plexiskla, neónu, hliníka či vody. Pestrosť expozície na druhom poschodí potvrdzujú videá, dobový televízny šot z roku 1947, vyše osemminútová digitálna animácia Hydropriestorové mesto (2000-2002), na stenách farebná fotodokumentácia z rôznych expozícií či šesť zahraničných monografií z rokov 1979-2013.

Košický rodák (1924) vo videu spomína, že sa volal Ferdinand Fallik a ako štvorročný s emigrujúcimi rodičmi cestoval 35 dní loďou do Buenos Aires, kde sa usadil. Tiež prezrádza, prečo ho fascinuje voda, že je avantgardný vizionársky umelec. Popri utopistických dielach v nekonečnom priestore, soche a maľbe je aj básnik, spisovateľ a umelecké meno si vybral podľa rodného mesta. Od roku 1957 získal množstvo ocenení, naposledy vlani Cenu ministerky kultúry Argentíny.

Podľa odborníkov patrí Gyula Kosice k pionierom geometrickej abstrakcie, konkretizmu a op-artu vo svete. S netradičnými materiálmi rozvíja vlastnú koncepciu dynamického, mobilného umenia so zapojením fenoménu svetla (luminoskulptúry) a vody (hydrokinetizmus). Je medzinárodne uznávaným umelcom v oblasti geometrie a kinetiky. Bol pozývaný na najvýznamnejšie svetové prehliadky a výstavy: Bienále Sao Paulo, Bienále Benátky, Documenta Kassel, Bienále Montevideo či EXPO Zaragoza. Je čestným občanom mesta Buenos Aires a od roku 2010 aj Košíc. Expozíciu dopĺňa takmer 130-stranová publikácia, ktorú napísal kurátor výstavy Vladimír Beskid.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 8:30

Dušan Makovický šíril duchovný odkaz Leva Nikolajeviča Tolstého
Dušan Makovický sa narodil 10. decembra 1866 v Ružomberku do rodiny zámožného obchodníka a továrnika Petra Makovického.

sk
9. decembra 2016 20:31

Na firemnom večierku v Prahe vystúpi pravdepodobne Lenny Kravitz
Najjagavejšiu hudobnú hviezdu na vianočných firemných večierkoch v Prahe ponúkne v tomto roku opäť zrejme skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera.

sk
9. decembra 2016 19:01

Režisér Základného inštinktu bude predsedať porote na Berlinale
Holandský režisér Paul Verhoeven (Základný inštinkt, RoboCop) bude predsedom medzinárodnej odbornej poroty na 67. ročníku filmového festivalu Berlinale.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac