< sekcia Kultúra

V bratislavské mestskom divadle vystúpia Šlask z Poľska a SĽUK

Sľuk Foto: Sľuk

Obidva súbory majú za sebou množstvo úspešných prezentácií na festivaloch či individuálnych predstaveniach v rôznych krajinách sveta. Šlask oslavuje 65. výročie svojho založenia.

Bratislava 11. septembra (TASR) – Prvé spoločné vystúpenie profesionálnych folklórnych súborov Šlask z Poľska a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) sa uskutoční dnes večer v bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Podľa organizátorov to bude folklórny sviatok - dynamické choreografie, farebné kroje, monumentálny spev. Zároveň je to otvorenie deviatej sezóny tohto divadla v správe Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.

Obidva súbory majú za sebou množstvo úspešných prezentácií na festivaloch či individuálnych predstaveniach v rôznych krajinách sveta. Šlask oslavuje 65. výročie svojho založenia a SĽUK je ešte o štyri roky starší. Venujú sa prezentácii folklóru z regiónov svojich krajín a v tomto projekte Južné helokanie dôjde aj k ich prepojeniu.

"Je to naša prvá medzinárodná spolupráca, kde sa SĽUK naučil cudzie choreografie a dva národné poľské tance v rámci záverečného prekvapenia zatancujeme v našich krojoch. Okrem toho sa predstavíme so svojou hudbou a vybranými choreografiami z programu Krížom krážom," prezradil umelecký vedúci SĽUK-u Stanislav Marišler.

Hosťujúci súbor predvedie program zo svojich regiónov pod názvom To je pravé Poľsko. Spolupráca oboch telies nie je náhodná. Dlhodobo so Šlaskom spolupracoval slovenský choreograf Juraj Kubánka, ktorý pôsobil v SĽUK-u ako choreograf a umelecký vedúci. Poliaci zatancujú aj jeho dve choreografie Opolská polka, Harnaš a zbojníci.

Južné helokanie pomenovali podľa piesne zakladateľa Šlasku Stanislawa Hadynu, ktorá je považovaná za hymnu súboru. Skladba inšpirovala speváka Davida Bowieho na zloženie pesničky Varšava. Zaradil ju na album Law (1977) a o rok neskôr ňou začínal svoju koncertnú trasu.

Južné helokanie je tiež medzinárodný projekt Šlasku, ktorým prezentuje poľský folklór v zahraničí, jeho piesne, tance a ľudové kroje. Ich choreografi učili na workshopoch u nás, v Maďarsku a Chorvátsku tanečníkov poľské tance. Tie predvedú aj na podobných spoločných vystúpeniach v Budapešti (14.9.) a Záhrebe (17.9.) s tamojšími súbormi.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.