Kultúra

Cenu Sebastian za šírenie hudby J.S.Bacha odovzdali trom osobnostiam

TASR, 21. marca 2016 20:56

Slávnostné odovzdanie ocenení laureátom sa uskutočnilo v Malom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave, kde sa konal pri tejto príležitosti aj koncert.

Nemecký skladateľ barokovej hudby, svojho času slávny organista a čembalista Foto: Teraz.sk/Wikipedia

Bratislava 21. marca (TASR) - Traja významní slovenskí organisti a pedagógovia - Peter Franko, Marta Gáborová a Monika Melcová si prevzali dnes, v deň 331. výročia narodenia svetoznámeho majstra Johanna Sebastiana Bacha, z rúk predsedu občianskeho združenia Ars ante portas Jána Juráša Cenu Sebastian za roky 2014-2015. Toto ocenenie udeľuje Ars ante portas, o.z., za mimoriadny prínos k odkazu diela J. S. Bacha pre súčasníkov. Prvýkrát Cenu Sebastian udelili za roky 2005-2007.

Slávnostné odovzdanie ocenení laureátom sa uskutočnilo v Malom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave, kde sa konal pri tejto príležitosti aj koncert. Účinkovali tohtoroční traja laureáti Ceny Sebastian, ako aj laureát tohto ocenenia v roku 2014 violončelista Jozef Lupták, ktorý v čase udeľovania Ceny bol na koncertnom turné v Austrálii.

Mimoriadne Ceny Sebastian dnes udelili profesorovi Jánovi Valachovi, členovi odbornej poroty Ceny pri príležitosti jeho významného životného jubilea 90 rokov a ďalšiemu členovi poroty Ivanovi Kadlečíkovi in memoriam.

Ocenený Peter Franko, pedagóg organovej hry na Základnej umeleckej škole (ZUŠ) Humenné, po absolvovaní štúdia na košickom konzervatóriu v roku 1980 (prof. I. Sokol a K. Rečlo), založil na ZUŠ v Humennom organové oddelenie, kde už 37. rok vštepuje žiakom lásku k organovej hudbe. Vďaka snahe P. Franka a podpore všetkých doterajších dekanov humenskej farnosti žiaci ZUŠ so svojím pedagógom po čase získali možnosť hrať na píšťalovom organe v kostole a verejne vystupovať na koncertoch. Hrajú aj počas bohoslužieb, na sobášoch a pri iných príležitostiach a získali dobrú rutinu v hre na organe.

"Za túto trpezlivú a náročnú pedagogickú prácu si dlhoročný učiteľ zaslúžil Cenu Sebastian. Mnohí úspešní hudobní umelci prešli rukami nespomínaných pedagógov ZUŠ v menších či väčších mestách, kde získali dobré základy pre ďalšie štúdium na konzervatóriách a vysokých školách," vyzdvihol predseda Ars ante portas Ján Juráš.

Ďalšia čerstvá laureátka Ceny Sebastian Marta Gáborová po absolvovaní Konzervatória v Košiciach (1989-1995) v hre na organe a v hre na klavíri získala ocenenie Najlepšia študentka roka. Po prijatí na VŠMU v Bratislave pokračovala v štúdiu hry na organ u Jána V. Michalku a I. Szabóa. Hru na klavír študovala u profesorky Kardošovej, dcéry hudobného skladateľa Dezidera Kardoša. Štúdium úspešne ukončila v roku 2000. Už počas štúdia sa profilovala ako samostatná sólistická osobnosť. V rokoch 2001-2006 bola doktorandkou profesora I. Sokola na VŠMU. Organistka M. Gáborová má na svojom konte okrem dlhoročnej pedagogickej praxe aj bohatú koncertnú činnosť na Slovensku a v iných európskych krajinách. Na jej koncertoch takmer vždy zaznie aspoň jedno dielo od J. S. Bacha. Založila tiež festival venovaný pamiatke Johanna Sebastiana Bacha, ktorý sa pravidelne koná v evanjelických chrámoch v Žiline, Martine, Vrútkach a ďalších mestách v SR.

Monika Melcová si prišla Cenu Sebastian prevziať zo zahraničia, keďže v súčasnosti dlhodobo pôsobí vo Francúzsku a v Španielsku. Na klavíri začala hrať už ako päťročná. Po absolvovaní Konzervatória v Košiciach, kde študovala hru na organ, pokračovala v štúdiách v Rakúsku - na Universität fur Musik und darstellende Kunst vo Viedni pod vedením Michaela Radulescu. Štúdium skončila s vyznamenaním a Čestnou cenou Ministerstva kultúry a školstva Rakúska v roku 1999 a v tom istom roku bola prijatá na Národné hudobné konzervatórium v Paríži (Conservatoire National Supérieur de Musique) do triedy Oliviera Latryho a Michela Bouvarda. V sezóne 2002/2003 pôsobila ako rezidenčná organistka v Sapporo Concert Hall KITARA v Japonsku, kde sa po roku 2003 viackrát vrátila. Viedla majstrovské kurzy o francúzskej hudbe a o improvizácii pre študentov Tokijskej hudobnej univerzity a taktiež pre Sapporo Organ Academy. Realizovala početné recitály na viacerých miestach v Japonsku. Monika Melcová je držiteľkou radu ocenení v medzinárodných súťažiach, medzi nimi Ceny Unesco v Lisabone (2001), ocenenia v Paríži a ďalších. Pedagogicky pôsobila na Konzervatóriu Gastona Litaiza, v období 2003-2011 bola titulárnou organistkou v Saint Martin de Champs v Paríži. V roku 2008 začala vyučovať improvizáciu na Hudobnej Akadémii Musikene v španielskom meste San Sebastian. Pravidelne koncertuje v Notre Dame de Paris, v Chapelle Royale de Granada a na iných miestach.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 8:30

Dušan Makovický šíril duchovný odkaz Leva Nikolajeviča Tolstého
Dušan Makovický sa narodil 10. decembra 1866 v Ružomberku do rodiny zámožného obchodníka a továrnika Petra Makovického.

sk
9. decembra 2016 20:31

Na firemnom večierku v Prahe vystúpi pravdepodobne Lenny Kravitz
Najjagavejšiu hudobnú hviezdu na vianočných firemných večierkoch v Prahe ponúkne v tomto roku opäť zrejme skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera.

sk
9. decembra 2016 19:01

Režisér Základného inštinktu bude predsedať porote na Berlinale
Holandský režisér Paul Verhoeven (Základný inštinkt, RoboCop) bude predsedom medzinárodnej odbornej poroty na 67. ročníku filmového festivalu Berlinale.

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac