Kultúra

Cenu Radio_Head Awards 2015 za album roka získali Chiki Liki Tu-A

TASR, 14. marca 2016 6:22

Skupina ocenenie získala za najnovšiu platňu Slzy tvý mámy, Šedivý a spol., ktorú vydala v marci minulého roka.

Chiki liki tu-a Foto: TASR - Mária Ďurčeková
Bratislava 14. marca (TASR) – Prešovská skupina Chiki Liki Tu-A si v nedeľu večer (13.3.) v bratislavskej Starej tržnici prevzala ocenenie Radio_Head Awards v kategórii album roka. Dostala ju za najnovšiu platňu Slzy tvý mámy, Šedivý a spol., ktorú vydala v marci minulého roka.

V ôsmom ročníku tohto oceňovania, ktoré organizuje Radio_FM, hlasujúci poslucháči rozhodli o tom, že singlom roka je skladba Mladým chýba vojna skupiny Billy Barman. Objavom roka je formácia Bulp, ktorú tvoria súrodenci Samo Štefanec a jeho sestra Janka. Ocenenie debut roka patrí skupine Saténové ruky, získala ho za debutový album Bozkávam.

Mimoriadnu cenu Slovenského ochranného zväzu autorského za významný prínos k rozvoju slovenskej hudobnej kultúry získal skladateľ Ladislav Kupkovič. Cenu Nadácie Advance Investments si odniesla skupina Max Bazowski. Ocenenie za prínos k hudbe udelili organizátori in memoriam Jurajovi Kušnierikovi.

Žánrové ceny, o ktorých rozhodovala porota zložená z hudobných redaktorov, publicistov a kritikov, si v kategórii album roka odniesla skupina Saténové ruky za album Bozkávam. Ďalšie žánrové ceny získali v kategórii hard & heavy skupina Morna za album Nuisance, Strapo a jeho album Versus získal ocenenie v kategórii hip-hop, rap, R'n'B, formácia Solamente naturali za album Thesaurus of Jewish Music si prevzala ocenenie v žánri world music. V oblasti džezovej hudby získal ocenenie Ľuboš Šrámek & His E.E. Atrsemble ft. Peter Erskine za album White Dream. V kategórii klasická hudba si cenu prevzala Eva Šušková za album Secret Voice, za EP Fake Fantasy bol v oblasti elektronickej hudby ocenený Jimmy Pé, v kategórii experimentálna hudba si ocenenie odnieslo zoskupenie Samčo, brat dážďoviek + Robo Rybolov + Omražťok za nahrávku Áttörő erő.

Album Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. vydala skupina Chiki Liki Tu-A po skoro desiatich rokoch; predchádzajúci Dvojkilometrový jeleň vyšiel v roku 2005. "Už som to hovoril veľakrát, ale nenašli sme si dva týždne v kuse, kedy by sme to vedeli nahrať a vydať to. Bol to jediný náš problém, toľko bolo hrania a času málo medzi koncertmi. Trvalo to dlhšie, ale asi sa oplatilo, aj podľa toho, čo sme tu dnes videli," povedal pre TASR gitarista Ľuboslav Petruška.

Členovia kapely patria ešte stále do mladšej kategórie, pritom na scéne sú už dvadsiaty prvý rok. Aká to bola dráha? "Z toho, čo si pamätám, sú to len biela a čierna, čiže aj veľa smutných situácií, keď sme už nemali finančné zdroje ako to dotovať, potom veľa výborných, kde sa nám veľmi darilo. Tým, že je to slobodné povolanie, to prináša so sebou aj slobodu pohybu hore a dole. To, čo je medzi tým, v tom sme sa nikdy neviezli," doplnil spevák a basový gitarista Martin Višňovský.

Radio_Head Awards sú hudobné ceny, ktoré vznikli ako prirodzené opozitum k oceneniam Slávik a Aurel. Vysielací tím Rádia_FM dal už v roku 2008 súťažný priestor inej hudbe, než aká je známa z komerčných rádií. Vznikli "rádio_hlavy", ktoré poslucháči poznajú už ôsmy rok. Ceny sú výzvou pre hudobníkov, kapely i kritikov, ale v neposlednom rade sú mierou vkusu fanúšikov. Sošku s hlavou v tvare rádia, vyrobenú sochárkou Mirou Podmanickou podľa návrhu Bety K. Majerníkovej, získava víťaz každej kategórie.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:31

Z filmovej Niny mal byť pôvodne Erik
Príbeh o dieťati, ktoré sa stáva rukojemníkom v zložitých vzťahoch rodičov.

sk
dnes 15:56

Božene Slančíkovej-Timrave venovali výstavu aj zberateľskú mincu
Ako informoval Milan Kubík z kremnickej mincovne, na averze mince dominuje diagonálne umiestnené pisárske brko. Za ním je kniha s postavou dedinčana a vidieckou scenériou.

sk
dnes 15:00

Diskusia o katolicizme je aj pozvánkou na Týždeň kresťanskej kultúry
Festival Týždeň kresťanskej kultúry sa podľa jeho riaditeľa Dušana Václava uskutoční 30. septembra až 6. októbra 2017.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac