Kultúra

Čerstvý absolvent VŠMU Boris Prýgel dostal pozvánku do Los Angeles

TASR, 1. augusta 2017 9:46

Prýgl patrí k medzinárodnej interpretačnej špičke, čím potvrdzuje kvalitu speváckej školy na Slovensku. Sú to významné úspechy talentovaného absolventa VŠMU, ktorý v júli promoval s Cenou rektorky VŠMU Márie Heinzovej za mimoriadne študijné výsledky a úspešnú reprezentáciu VŠMU v zahraničí. Zároveň bol prijatý na interné doktorandské štúdium k profesorovi Petrovi Mikulášovi.

Placido Domingo. Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 1. augusta (TASR) - Na nedávnej prestížnej súťaži pre spevácke talenty do 32 rokov - Operalia 2017 Plácida Dominga v Astane (Kazachstan) bol úspešný Boris Prýgl. Čerstvému absolventovi a doktorandovi Katedry spevu Hudobnej a tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave udelili Cenu Birgit Nilsson za mimoriadnu interpretáciu diel Richarda Wagnera a Richarda Straussa.

"Získal aj osobné pozvanie od Plácida Dominga na účinkovanie do opery v Los Angeles v sezóne 2018/2019, ktoré Boris hneď prijal, ako aj účinkovanie na výročnom predstavení Dona Giovanniho v Stavovskom divadle v Prahe v roku 2018 v postave Leporella pod Domingovým patronátom. Na Hans Gabor Belvedere konanom v Moskve sa Boris dostal medzi finalistov, získal Cenu Deutsche Oper am Rheim v Düsseldorfe a tiež ponuky z operných domov v nemeckom Erfurte a Houstone v USA," informuje prorektorka pre zahraničie a projektovú činnosť VŠMU Svetlana Waradzinová.

Podľa nej Prýgl patrí k medzinárodnej interpretačnej špičke, čím potvrdzuje kvalitu speváckej školy na Slovensku. Sú to významné úspechy talentovaného absolventa VŠMU, ktorý v júli promoval s Cenou rektorky VŠMU Márie Heinzovej za mimoriadne študijné výsledky a úspešnú reprezentáciu VŠMU v zahraničí. Zároveň bol prijatý na interné doktorandské štúdium k profesorovi Petrovi Mikulášovi.

Basbarytonista Boris Prýgl (24) zvíťazil aj na Medzinárodnej súťaži Pražský spevák, Duškovej speváckej súťaži Mozartovej obce a Speváckej súťaži Olomouc. Získal Cenu Národného divadla v Prahe, Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, Festivalu Pražská jar, Českého rozhlasu, Cenu Viléma Zítka, Gustava Mahlera i Cenu dirigenta Františka Drsa na 50. ročníku Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Za úspechy vďačí pedagogičkám Oľge Plhalovej, Zlatici Livorovej a Blanke Juhaňákovej.

Od septembra 2012 študoval operný spev na VŠMU v triede Petra Mikuláša. V lete 2013 absolvoval Majstrovské spevácke kurzy Petra Dvorského v Piešťanoch a Majstrovské spevácke kurzy Dagmar Livorovej vo Veľkej Bíteši. Realizoval množstvo sólistických a ansámblových vystúpení doma i v zahraničí. Ako sólista spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, v roku 2014 spieval rolu Záhradníka v Mozartovej opere Figarova svadba a absolvoval ďalšie spevácke a herecké majstrovské kurzy. Stal sa hosťujúcim sólistom Opery Slovenského národného divadla, kde debutoval v hudobnej dráme Salome Richarda Straussa a už účinkoval aj v ďalších operných predstaveniach.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:05

Kristína predstavila nový videoklip: Vznikal v historickej Bratislave
Krásne kvety, či folklórne motívy majú podčiarknuť Kristíninu radosť zo života. video

sk
dnes 19:21

Právo na šťastie odštartovalo 26. ročník festivalu Divadelná Nitra
Medzinárodný festival Divadelná Nitra ponúkne počas piatich dní 14 predstavení a 40 akcií v sprievodnom programe.

sk
dnes 19:21

Veľký comeback The Killers: Predstavili nový album Wonderful Wonderful
Novinka bude podľa slov kapely ich zatiaľ najexperimentálnejším albumom, čo potvrdil aj pilotný singel The Man. video

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac