< sekcia Kultúra

Popredná česká herečka Jiřina Jirásková by mala 85 rokov

Na archívnej snímke Jiřina Jirásková. Foto: isumava.cz

V ostatných rokoch herečku potrápilo viacero zdravotných ťažkostí a určitý čas strávila aj na nemocničnom lôžku.

Praha/Bratislava 17. februára (TASR) - Popredná česká divadelná a filmová herečka Jiřina Jirásková, známa z filmov Sestřičky, Slunce, seno a jahody, Slunce, seno a pár facek, Slunce seno a erotika, Fany a z mnohých ďalších, sa narodila pred 85 rokmi v českej Prahe. Narodeniny by herečka oslávila v stredu 17. februára.

Svoju prvú filmovú rolu získala ako Tonička Rousová v roku 1953 vo filme Krejčovská povídka. Hlavnou hrdinkou sa stala v špionážnom filme Smyk (1960). O rok nato sekundovala Milošovi Kopeckému a Miroslavovi Horníčkovi v prvej českej crazy komédii Každá koruna dobrá. Vo filme Pohled do očí (1961) sa pred kamerou stretla s Ladislavom Chudíkom.

Jiřina Jirásková sa narodila 17. februára 1931. Začala študovať na kláštornom gymnáziu v Kutnej Hore a chcela vstúpiť do mníšskeho rádu. Odtiaľ však prešla na pražské Štátne konzervatórium a v rokoch 1946 až 1950 študovala na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe. Prvý angažmán získala v Hradci Králové, no už v roku 1951 prišla do pražského Divadla na Vinohradech. Jeho riaditeľkou sa po konkurze stala v roku 1990 a divadlo viedla desať rokov.

Divadelnú kariéru začínala po boku výborných českých hercov napríklad Dany Medřickej, Marie Rosůlkovej či Jaroslava Marvana, ale aj svojich vrstovníkov - Vlasty Chramostovej, Jiřiny Švorcovej, Jiřího Valu, Zdeňka Řehořa či Rudolfa Deyla mladšieho. Pozoruhodnými boli aj jej kreácie v Shakespearových tragédiách, napríklad Richardovi III., kde kráľovnej Markéte v jej podaní robil partnera Miloš Kopecký.

Prácu pred kamerou Jiráskovej maril nepísaný zákaz účinkovania vo filmoch a v televízii v 70. rokoch 20. storočia súvisiaci s udalosťami v roku 1968. Napriek tomu si zahrala v skvelej veselohre Světáci (1969) po boku s Odřichom Novým, Jiřím Sovákom, Vlastimilom Brodským, Janom Libíčkom a Jiřinou Bohdalovou. V roku 1983 zažiarila v snímke Sestričky. Hrala v televíznom filme Zámek v Čechách (1993), úspešným bol tiež seriál Život na zámku (1995) a film Fany (1995) o ambicióznej primárke a jej vzťahu k mentálne postihnutej sestre. Poslednú hereckú príležitosť dostala vo filme Donšajni (2013 – uvedenie do distribúcie).

Jiřina Jirásková sa angažovala aj ako vyslankyňa dobrej vôle Detského fondu UNICEF. Český prezident Václav Klaus v októbri 2006 ocenil Jiřinu Jiráskovú Medailou Za zásluhy.

V ostatných rokoch herečku potrápilo viacero zdravotných ťažkostí a určitý čas strávila aj na nemocničnom lôžku. Zomrela po dlhej chorobe 7. januára 2013 v Prahe. Podľa jej želania ju pochovali v juhočeských Maleniciach do rovnakého hrobu, kam pred časom pochovali jej životného partnera a známeho filmového a televízneho režiséra Zdeňka Podskalského.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.