Kultúra

Popredná česká herečka Jiřina Jirásková by mala 85 rokov

TASR, 17. februára 2016 7:00

V ostatných rokoch herečku potrápilo viacero zdravotných ťažkostí a určitý čas strávila aj na nemocničnom lôžku.

Na archívnej snímke Jiřina Jirásková. Foto: isumava.cz
Praha/Bratislava 17. februára (TASR) - Popredná česká divadelná a filmová herečka Jiřina Jirásková, známa z filmov Sestřičky, Slunce, seno a jahody, Slunce, seno a pár facek, Slunce seno a erotika, Fany a z mnohých ďalších, sa narodila pred 85 rokmi v českej Prahe. Narodeniny by herečka oslávila v stredu 17. februára.

Svoju prvú filmovú rolu získala ako Tonička Rousová v roku 1953 vo filme Krejčovská povídka. Hlavnou hrdinkou sa stala v špionážnom filme Smyk (1960). O rok nato sekundovala Milošovi Kopeckému a Miroslavovi Horníčkovi v prvej českej crazy komédii Každá koruna dobrá. Vo filme Pohled do očí (1961) sa pred kamerou stretla s Ladislavom Chudíkom.

Jiřina Jirásková sa narodila 17. februára 1931. Začala študovať na kláštornom gymnáziu v Kutnej Hore a chcela vstúpiť do mníšskeho rádu. Odtiaľ však prešla na pražské Štátne konzervatórium a v rokoch 1946 až 1950 študovala na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe. Prvý angažmán získala v Hradci Králové, no už v roku 1951 prišla do pražského Divadla na Vinohradech. Jeho riaditeľkou sa po konkurze stala v roku 1990 a divadlo viedla desať rokov.

Divadelnú kariéru začínala po boku výborných českých hercov napríklad Dany Medřickej, Marie Rosůlkovej či Jaroslava Marvana, ale aj svojich vrstovníkov - Vlasty Chramostovej, Jiřiny Švorcovej, Jiřího Valu, Zdeňka Řehořa či Rudolfa Deyla mladšieho. Pozoruhodnými boli aj jej kreácie v Shakespearových tragédiách, napríklad Richardovi III., kde kráľovnej Markéte v jej podaní robil partnera Miloš Kopecký.

Prácu pred kamerou Jiráskovej maril nepísaný zákaz účinkovania vo filmoch a v televízii v 70. rokoch 20. storočia súvisiaci s udalosťami v roku 1968. Napriek tomu si zahrala v skvelej veselohre Světáci (1969) po boku s Odřichom Novým, Jiřím Sovákom, Vlastimilom Brodským, Janom Libíčkom a Jiřinou Bohdalovou. V roku 1983 zažiarila v snímke Sestričky. Hrala v televíznom filme Zámek v Čechách (1993), úspešným bol tiež seriál Život na zámku (1995) a film Fany (1995) o ambicióznej primárke a jej vzťahu k mentálne postihnutej sestre. Poslednú hereckú príležitosť dostala vo filme Donšajni (2013 – uvedenie do distribúcie).

Jiřina Jirásková sa angažovala aj ako vyslankyňa dobrej vôle Detského fondu UNICEF. Český prezident Václav Klaus v októbri 2006 ocenil Jiřinu Jiráskovú Medailou Za zásluhy.

V ostatných rokoch herečku potrápilo viacero zdravotných ťažkostí a určitý čas strávila aj na nemocničnom lôžku. Zomrela po dlhej chorobe 7. januára 2013 v Prahe. Podľa jej želania ju pochovali v juhočeských Maleniciach do rovnakého hrobu, kam pred časom pochovali jej životného partnera a známeho filmového a televízneho režiséra Zdeňka Podskalského.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:11

Filozofická fakulta UK v Bratislave oslavuje 95. výročie založenia
Tá je súčasťou Univerzity Komenského, ktorá je kontinuálne najdlhšie pôsobiacou vysokou školou na Slovensku od roku 1921, teda dva roky po otvorení prvých fakúlt univerzity.

sk
dnes 15:22

Be2Can štartuje festivalová senzácia z Cannes Toni Erdmann
V Bratislave Be2Can premieta v štyroch kinách.

sk
dnes 13:59

Milan Lasica a Martin Huba pripravujú inscenáciu Starí majstri
Podľa slov slovenského režiséra Juraja Nvotu evokuje príbeh starých majstrov, bratov v cechu hereckom, večný vzťah Kaina a Ábela. Našťastie v tragikomickom náhľade.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac