Kultúra

Popredná česká herečka Jiřina Jirásková by mala 85 rokov

TASR, 17. februára 2016 7:00

V ostatných rokoch herečku potrápilo viacero zdravotných ťažkostí a určitý čas strávila aj na nemocničnom lôžku.

Na archívnej snímke Jiřina Jirásková. Foto: isumava.cz
Praha/Bratislava 17. februára (TASR) - Popredná česká divadelná a filmová herečka Jiřina Jirásková, známa z filmov Sestřičky, Slunce, seno a jahody, Slunce, seno a pár facek, Slunce seno a erotika, Fany a z mnohých ďalších, sa narodila pred 85 rokmi v českej Prahe. Narodeniny by herečka oslávila v stredu 17. februára.

Svoju prvú filmovú rolu získala ako Tonička Rousová v roku 1953 vo filme Krejčovská povídka. Hlavnou hrdinkou sa stala v špionážnom filme Smyk (1960). O rok nato sekundovala Milošovi Kopeckému a Miroslavovi Horníčkovi v prvej českej crazy komédii Každá koruna dobrá. Vo filme Pohled do očí (1961) sa pred kamerou stretla s Ladislavom Chudíkom.

Jiřina Jirásková sa narodila 17. februára 1931. Začala študovať na kláštornom gymnáziu v Kutnej Hore a chcela vstúpiť do mníšskeho rádu. Odtiaľ však prešla na pražské Štátne konzervatórium a v rokoch 1946 až 1950 študovala na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe. Prvý angažmán získala v Hradci Králové, no už v roku 1951 prišla do pražského Divadla na Vinohradech. Jeho riaditeľkou sa po konkurze stala v roku 1990 a divadlo viedla desať rokov.

Divadelnú kariéru začínala po boku výborných českých hercov napríklad Dany Medřickej, Marie Rosůlkovej či Jaroslava Marvana, ale aj svojich vrstovníkov - Vlasty Chramostovej, Jiřiny Švorcovej, Jiřího Valu, Zdeňka Řehořa či Rudolfa Deyla mladšieho. Pozoruhodnými boli aj jej kreácie v Shakespearových tragédiách, napríklad Richardovi III., kde kráľovnej Markéte v jej podaní robil partnera Miloš Kopecký.

Prácu pred kamerou Jiráskovej maril nepísaný zákaz účinkovania vo filmoch a v televízii v 70. rokoch 20. storočia súvisiaci s udalosťami v roku 1968. Napriek tomu si zahrala v skvelej veselohre Světáci (1969) po boku s Odřichom Novým, Jiřím Sovákom, Vlastimilom Brodským, Janom Libíčkom a Jiřinou Bohdalovou. V roku 1983 zažiarila v snímke Sestričky. Hrala v televíznom filme Zámek v Čechách (1993), úspešným bol tiež seriál Život na zámku (1995) a film Fany (1995) o ambicióznej primárke a jej vzťahu k mentálne postihnutej sestre. Poslednú hereckú príležitosť dostala vo filme Donšajni (2013 – uvedenie do distribúcie).

Jiřina Jirásková sa angažovala aj ako vyslankyňa dobrej vôle Detského fondu UNICEF. Český prezident Václav Klaus v októbri 2006 ocenil Jiřinu Jiráskovú Medailou Za zásluhy.

V ostatných rokoch herečku potrápilo viacero zdravotných ťažkostí a určitý čas strávila aj na nemocničnom lôžku. Zomrela po dlhej chorobe 7. januára 2013 v Prahe. Podľa jej želania ju pochovali v juhočeských Maleniciach do rovnakého hrobu, kam pred časom pochovali jej životného partnera a známeho filmového a televízneho režiséra Zdeňka Podskalského.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:05

Kristína predstavila nový videoklip: Vznikal v historickej Bratislave
Krásne kvety, či folklórne motívy majú podčiarknuť Kristíninu radosť zo života. video

sk
včera 19:21

Právo na šťastie odštartovalo 26. ročník festivalu Divadelná Nitra
Medzinárodný festival Divadelná Nitra ponúkne počas piatich dní 14 predstavení a 40 akcií v sprievodnom programe.

sk
včera 19:21

Veľký comeback The Killers: Predstavili nový album Wonderful Wonderful
Novinka bude podľa slov kapely ich zatiaľ najexperimentálnejším albumom, čo potvrdil aj pilotný singel The Man. video

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac