Kultúra

Jan Pivec zahviezdil ako Falstaff vo Veselých paničkách windsorských

TASR, 19. mája 2017 6:00

Okrem divadelných dosiek si ho našiel aj film, v ktorom sa striedali úlohy milovníkov a komediálnych postáv.

Na archívnej snímke z 29. septembra 1961 zaslúžilý umelec Jan Pivec v úlohe spisovateľa Borisa Afanasieviča Trigorina a Marie Tomášová ako Nina Michajlovna Zariečna v divadelnej hre Čajka, ktorú uviedlo v réžii Otomara Krejču Štátne divadlo v Košiciach. Foto: TASR - Viliam Přibyl
Praha/Bratislava 19. mája (TASR) - Divadelný a filmový herec Jan Pivec sa narodil v českej Prahe 19. mája 1907. Dnes uplynulo od jeho narodenia 110 rokov.

Divadlo očarilo Jana Pivca už v detstve. Po strednej škole sa zamestnal, ale divadelná múza ho priviedla do ochotníckeho spolku Vavřín, napokon prišlo rozhodnutie pridať sa ku kočovnej divadelnej spoločnosti a postupne hral u viacerých principálov. Všimol si ho Jaroslav Hurt, bývalý člen pražského Národného divadla, ktorý vyučoval na pražskom konzervatóriu, odporučil ho na štúdium a postaral sa mu aj o štipendium.

Dramatické oddelenie pražského konzervatória Pivec navštevoval v rokoch 1927 až 1930. Po štúdiu vystriedal niekoľko divadelných scén, pôsobil aj v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave. V roku 1934 získal angažnám v pražskom Národnom divadle a zotrval v ňom bezmála 40 rokov. Vrcholom jeho umeleckého snaženia na tejto poprednej divadelnej scéne sa označuje jeho rola Falstaffa vo Veselých paničkách windsorských dramatika Willama Shakespeara.Našiel si ho aj film, v ktorom sa striedali úlohy milovníkov a komediálnych postáv. Na filmovom plátne debutoval ešte v nemej snímke Pancéřové auto (1929) v úlohe bankového úradníka. Veľkou príležitosťou pre neho bola postava študenta v historickom filme Filosofská historie (1937). Po druhej svetovej vojne účinkoval vo filmoch Divá Bára (1949), Ves v pohraničí (1948), Jestřáb kontra Hrdlička (1953), Štěňata (1957) a v mnohých ďalších.

Zaujímavou postavou bol rímsky cisár a uhorský kráľ Žigmund Luxemburský, ktorého stvárnil v husitskej trilógii Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955) a Proti všem (1956). V televízii účinkoval napríklad vo filmoch Námluvy (1961), Příběh Dušičkový (1964), Lucerna (1967), Láska jako trám (1967). V seriáli F.L. Věk (1970-1971) stvárnil postavu Josefa Věka, otca hlavného hrdinu. Naposledy sa na televíznej obrazovke objavil v inscenácii Klobouk plný deště (1973).Herec Jan Pivec, ovenčený titulmi zaslúžilý umelec (1958) aj národný umelec (1963), ktorý v súkromí rád čítal a maľoval, zomrel 10. mája 1980 v českej Prahe.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:00

Nestor slovenskej žurnalistiky Roman Kaliský sa narodil pred 95 rokmi
V roku 1962 knižne debutoval zbierkou reportáží Dlhá cesta, v ktorej zachytil vývinový proces slovenskej spoločnosti od konca vojny až do obdobia budovania nového spoločenského zriadenia.

sk
dnes 6:30

Pred 110 rokmi sa narodil nezabudnuteľný český herec F. Filipovský
Všestranný umelec stvárnil množstvo nezabudnuteľných charakterových a komediálnych postáv.

sk
včera 21:05

Kristína predstavila nový videoklip: Vznikal v historickej Bratislave
Krásne kvety, či folklórne motívy majú podčiarknuť Kristíninu radosť zo života. video

sk

Najčítanejšie Kultúra

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac