Kultúra

Výstava v D. Kubíne predstaví postavu amerického pop-artu A. Warhola

TASR, 6. septembra 2017 19:58

Cieľom výstavy je predstaviť rozporuplnú osobnosť umelca na pozadí prostredia a tradičného života karpatských Rusínov – etnika, ku ktorému Warholova rodina patrila.

Andy Warhol, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Dolný Kubín 6. septembra (TASR) - Výstava s názvom Známy i neznámy Andy Warhol - Človek odnikadiaľ v priestoroch Oravskej galérie so sídlom v Dolnom Kubíne predstaví kľúčovú postavu amerického pop-artu a jedného z najvplyvnejších umelcov 20. storočia. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 7. septembra o 16.30 h.

"Koncepcia výstavy spočíva vo vizualizácii myšlienky a témy o pôvode Andyho Warhola. Návštevníkom ponúkne výnimočnú príležitosť zoznámiť sa s jeho tvorbou, výberom diel zo zbierok Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, súkromného majetku, a tiež prostredníctvom fotografií, filmových dokumentov a artefaktov vzťahujúcich sa k jeho životu, rodine a prostrediu, odkiaľ pochádzal," povedala pre TASR riaditeľka galérie Eva Ľuptáková.

Cieľom výstavy je podľa nej predstaviť rozporuplnú osobnosť umelca na pozadí prostredia a tradičného života karpatských Rusínov – etnika, ku ktorému Warholova rodina patrila. "Chudoba, ťažké životné podmienky a smrť otca, ktoré postihli rodinu po vysťahovaní do Spojených štátov amerických, prispeli k formovaniu jeho pocitu outsidera a hľadania sebarealizácie v umeleckej tvorbe," vysvetlila.

Intermediálny rozmer Warhola ho nominuje do roviny aktuálneho klasika 20. storočia viac ako Picassa, Kandinského či Maleviča, myslí si Ľuptáková. "Je menej akademický, prístupnejší, nie je úzko orientovaný na jeden druh umenia a hlavne je súčasťou masovej percepcie, takzvaným médiom populárnej kultúry," dodala riaditeľka Oravskej galérie.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:06

SOSR pripravuje nahrávky pre vianočné vysielanie
Pod taktovkou dirigenta Adriána Kokoša nahráva SOSR hudbu k rozprávke Aby sa v tom čert vyznal autorky Daniely Kapitáňovej s podtitulom Rozprávka pre všetky deti a ich príbuzných.

sk
dnes 11:45

Divadlo Hybernia odštartovalo sezónu československým projektom
Unikátny československý projekt IAGO odštartoval v pražskej Hybernii tohtoročnú divadelnú sezónu.

sk
dnes 9:44

VIDEO: Zomrela česká herečka Květa Fialová
Vo veku 88 rokov zomrela česká herečka, ktorú preslávila aj úloha kňažnej z filmu Babička. video

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac