Kultúra

Diváci v Austrálii majú kontakt s českým a slovenským filmom

TASR, 14. septembra 2017 8:11

Divákov v Sydney poteší ponuka českých a slovenských filmov hneď dvakrát - v októbri (27. a 28. 10.) a na budúci rok v marci.

Na screenshote z Youtube scénka z filmu Obchod na korze. Foto: Screenshot Youtube
Bratislava 14. septembra (TASR) - V piatok 15. septembra sa v austrálskom Melbourne začne 5. ročník Českého a slovenského filmového festivalu. Prehliadka v tamojšom Australian Centre for the Moving Image (ACMI) potrvá do 23. septembra a bude pokračovať v októbri v mestách Canberra (11. - 14. 10.) a Perth (18. - 21. 10.). Divákov v Sydney poteší ponuka českých a slovenských filmov hneď dvakrát - v októbri (27. a 28. 10.) a na budúci rok v marci. V júli sa v rámci Queensland Film Festivalu hrali v Brisbane štyri filmy Juraja Herza. Organizátori prehliadky konštatujú, že austrálske publikum má veľký záujem o európske filmy.

"Piaty ročník festivalu prináša možnosť malej bilancie: teší nás, že sa za tú dobu stal z menšej akcie v Melbourne vyhľadávaný festival v štyroch hlavných austrálskych mestách. A že to nie je len prehliadka pre pár slovenských, českých starousadlíkov, ale výnimočná udalosť aj pre Austrálčanov, ktorí sa na festival vracajú," uviedla producentka za slovenskú stranu Silvia Panáková zo spoločnosti Arina Film production.

Zatiaľ je potvrdených desať celovečerných a štyri krátke, koprodukčné slovenské filmy. Ide najmä o nové tituly, archívne sú zastúpené československým filmom Obchod na korze (1965). Prehliadku v Melbourne aj v Canberre slávnostne otvorí najnovší film režiséra Petra Bebjaka Čiara.

Súčasná kinematografia sa predstaví aj prostredníctvom držiteľa Krištáľového medveďa z Berlinale 2017 - Piata loď (r. Iveta Grófová). V programe figuruje oceňovaný film Učiteľka (r. J. Hřebejk), ktorý je aktuálne nominovaný na Európsku filmovú cenu, Masaryk (r. Julius Ševčík), držiteľ českej Národnej filmovej ceny Český lev za rok 2016 za najlepšie ženské herecké výkony v hlavnej a vedľajšej role Ja, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda), ale aj na MFF Art Film Fest Košice ocenený režijný debut Terezy Nvotovej Špina.

Nebudú chýbať adaptácie Dominika Dána Červený kapitán (r. Michal Kollár) a Únos (r. Mariana Čengel Solčanská) či divácky úspešný film Všetko alebo nič (r. Marta Ferencová) a film pre celú rodinu Anjel Pána 2 (r. Jiří Strach). Režisér Jiří Strach sa osobne zúčastní na festivale v Sydney, kde uvedie svoj film.

Festival v Melbourne a Canberre nesie tému Susedia, vďaka ktorej do prehliadky zaradili aj štvoricu maďarských filmov režiséra Zoltána Fábriho.

V štvorici krátkych filmov sú Solar Box (r. Lukáš Sigmund), Mňau (r. Marek Jasaň), Jahodové dni (r. Eva Sekerešová) a Atlantída, 2003 (r. Michal Blaško).

Filmy prináša do Austrálie spoločnosť Arina v spolupráci s austrálskou spoločnosťou IKSIMA Films, Slovenským filmovým ústavom, Ministerstvom kultúry SR, Českým filmovým centrom, Národným filmovým archívom, Českým turizmom a s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry ČR a Ministerstva zahraničia ČR.

TASR informovala za organizátorov PR manažérka Zuzana Golianová.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:06

SOSR pripravuje nahrávky pre vianočné vysielanie
Pod taktovkou dirigenta Adriána Kokoša nahráva SOSR hudbu k rozprávke Aby sa v tom čert vyznal autorky Daniely Kapitáňovej s podtitulom Rozprávka pre všetky deti a ich príbuzných.

sk
dnes 11:45

Divadlo Hybernia odštartovalo sezónu československým projektom
Unikátny československý projekt IAGO odštartoval v pražskej Hybernii tohtoročnú divadelnú sezónu.

sk
dnes 9:44

VIDEO: Zomrela česká herečka Květa Fialová
Vo veku 88 rokov zomrela česká herečka, ktorú preslávila aj úloha kňažnej z filmu Babička. video

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac