< sekcia Kultúra

Dominantou výstavy Avari a Slovania je jazdecký hrob

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ako povedal kurátor výstavy Pavol Rusnák na dnešnej tlačovej konferencii, ide o hrob avarského bojovníka s koňom. V hrobe sú uložené predmety presne tak, ako sa našli.

Nové Zámky 17. augusta (TASR) - Dominantou výstavy Avari a Slovania na sever od Dunaja, ktorú sprístupnia v piatok 18. augusta vo výstavnej sieni Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch, je rekonštrukcia jazdeckého hrobu. Ako povedal kurátor výstavy Pavol Rusnák na dnešnej tlačovej konferencii, ide o hrob avarského bojovníka s koňom.

V hrobe sú uložené predmety presne tak, ako sa našli. "Väčšinu exponátov tvoria nálezy z rôznych lokalít na území Slovenska. Ide o nálezy z avarského obdobia, či už sú to avarské alebo slovanské nálezy. Nachádzajú sa tu tiež rekonštrukcie urien, ktoré sa našli v slovanských žiarových hroboch, keďže sa v tom období vykonával rozdielny spôsob pochovávania," dodal Rusnák.

Zaujímavé sú tiež rekonštrukcie nálezov z obce Blatnica v okrese Martin. "Ide najmä o veľmi známy blatnický meč, ktorý mal pozlátenú rukoväť. Ďalej sú to rôzne časti konského postroja, predmety, ktoré dokladajú styk s Východorímskou, respektíve Byzantskou ríšou. Medzi ne patrí najmä kovaný opasok, na ktorom sú vyobrazení atléti alebo cirkusanti. Väčšinu nálezov tvoria rôzne druhy zdobených kovaní, najmä kovania opaskov, ktoré boli pre Avarov veľmi dôležité. Sú tu tiež prezentované pozostatky zbraní a poľnohospodárskych nástrojov, pričom 98 percent zo všetkých exponátov sú originály a kópie sú len pozlátené ozdoby," pokračoval kurátor.

Výstava pozostáva z exponátov z troch slovenských múzeí, a to zo Slovenského národného múzea v Martine, Podunajského múzea v Komárne a Tribečského múzea v Topoľčanoch. Potrvá do 12. októbra.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.