< sekcia Kultúra

Európa si opäť pripomenie rozmanitosť svojich jazykov osobitným dňom

Na snímke vlajky členských štátov Európskej únie.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/Jakub Kotian

Európa sa môže pochváliť jazykovým bohatstvom: používame viac ako 200 pôvodných európskych jazykov a asi 60 regionálnych či menšinových jazykov.

Štrasburg 26. septembra (TASR) - Mnohými podujatiami v Európe aj na Slovensku si obyvatelia Starého kontinentu pripomenú Európsky deň jazykov. Z iniciatívy Rady Európy sa od roku 2001 koná každý rok 26. septembra.

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov sa v roku 2017 v Európe koná škála rôznych podujatí - aktivity pre deti, televízne a rozhlasové programy, konferencie, ukážky vyučovania jazykov a ďalšie podujatia.

Na Slovensku oslavy Európskeho dňa jazykov avizovali zahraničné kultúrne inštitúty v Bratislave.

Už v minulosti zahraničné kultúrne inštitúty sídliace v hlavnom meste Slovenska niekoľko rokov organizovali deň otvorených dverí. Rozhodli sa priblížiť k záujemcom a predstaviť im svoju činnosť, preto spoločne vytvorili podujatie nazvané Ulička jazykov.

Po vyše desiatich rokoch si aktivity zahraničných kultúrnych inštitútov získali okruh stálych priaznivcov. Tieto kultúrne zariadenia naďalej pokračujú vo svojej hlavnej činnosti zameranej na vyučovanie cudzích jazykov.

V európskom priestore ovládanie cudzích jazykov napomáha viac poznávať rôzne kultúry, uľahčuje komunikáciu medzi ľuďmi a podporuje dialóg medzi národmi.

Hlavný cieľ Európskeho dňa jazykov ostáva rovnaký - podnietiť približne 800 miliónov obyvateľov členských štátov Rady Európy (RE), aby sa bez ohľadu na vek v školách i mimo nich učili cudzie jazyky z profesionálnych alebo osobných dôvodov.

Podľa RE jazyková rozmanitosť predstavuje cestu k lepšej medzikultúrnej komunikácii. Zároveň RE podporuje kultúrne dedičstvo a mnohojazyčnosť v celej Európe.

Podľa Európskeho strediska pre moderné jazyky (ECML) v rakúskom meste Graz globalizácia a vzorce obchodného vlastníctva prinášajú nevyhnutnosť ovládať cudzie jazyky aj v práci vo vlastnej domácej krajine. Samotná angličtina už nestačí.

Európa sa môže pochváliť jazykovým bohatstvom: používa sa tu viac ako 200 pôvodných európskych jazykov a približne 60 regionálnych či menšinových jazykov - a mnohými ďalšími hovoria ľudia pochádzajúci z ďalších kontinentov.

Prvýkrát sa Európsky deň jazykov pripomínal v roku 2001 pri príležitosti Európskeho roka jazykov. Na aktivitách, zorganizovaných s cieľom ukázať ľuďom prednosti ovládania cudzieho jazyka, sa vtedy v 45 európskych štátoch vrátane Slovenska zúčastnili milióny záujemcov.

V roku 2001 výbor ministrov RE rozhodol, že Európsky deň jazykov sa bude pripomínať vždy 26. septembra. K jednému z cieľov tohto dňa patrí úsilie zachovať bohatstvo a rozmanitosť jazykov i kultúry v Európe.

Spolu s RE vyvinula pri vzniku Európskeho dňa jazykov iniciatívu aj Európska únia. Pripomínať si jazyky znamená pripomínať si rozmanitosť. Hovoriť cudzím jazykom znamená ísť k príslušníkovi toho národa, odstraňovať rôzne bariéry, naučiť sa chápať ho.

Cudzí jazyk sa môže naučiť každý človek: potrebné sú najmä nadšenie a dobrá vôľa. Zvládnutím jazyka sa človeku otvoria nové okná do ďalšej kultúry, odkryjú sa pred ním nové horizonty.

Európska únia v spojitosti s dňom jazykov už v minulosti konštatovala, že jazyky a ich využívanie tvoria jej podstatu. Únia rešpektuje kultúrnu a jazykovú rozmanitosť svojich občanov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.